DEBATA OŚWIATOWA CZYLI SP 1 – GIMNAZJUM

Ostatnia debata na temat – jak w oczach poszczególnych grup: rodziców, uczniów, nauczycieli, dyrektorów szkół czy samorządowców, ma wyglądać szkoła XXI wieku, dowiodła, że warto rozmawiać i poznawać swoje opinie. Od rozmów można cokolwiek zmieniać. Na zakończenie spotkania kilka osób głośno się domagało innej debaty na temat Szkoły Podstawowej Nr 1 i budynku przy ul. Bankowej. Pytali dlaczego dzieci w „Jedynce” muszą uczyć się na zmiany, a w budynku przy Bankowej są jedynie trzy ostatnie klasy. Potem były jeszcze inne zarzuty, że burmistrz pewnie chce sprzedać budynek dlatego nie chce tam wpuszczać więcej dzieci. Na propozycję, że taki podział może sprawić, że trzeba będzie rozdzielić klasy, a więcej nauczycieli będzie się musiało przemieszczać z SP 1 do gimnazjum temat jakby ucichł. Po wyjaśnieniu Sylwia Szymańska powiedziała, że w tej sprawie jest gotowa spotkać się z rodzicami i nauczycielami.

W związku z przekłamywaniem faktów burmistrz Sylwia Szymańska odpowiada.

DZIECI SĄ WAŻNE‼️‼️ Czyli jaka powinna być dobra szkoła i jaka może być szkoła w naszej gminie? Wychodząc na przeciw Państwa oczekiwaniom i biorąc pod uwagę wnioski, które zostały zapisane podczas debaty w sprawie Państwa preferencji wobec szkół i przedszkoli w naszej gminie chcę przedstawić wypracowaną na tej podstawie koncepcję, konsultowaną z nauczycielami klas 1-3. Uwzględniają one rozwiązanie nurtującego zagadnienia – co z budynkiem byłego gimnazjum przy ul. Bankowej?
Moja koncepcja zakłada, że w budynku przy ul. Bankowej uczyć się będą oddziały szkoły podstawowej klas 1-3 i zerówki. Powstanie tam przestronna, kolorowa, bezpieczna i przyjazna szkoła dla najmłodszych. Każda z klas będzie miała swoją pracownię, wyposażoną w tablice multimedialną i szafki na przybory szkolne, będzie tam duża świetlica, w której dzieci będą miały zapewnioną opiekę, pomoc w odrabianiu lekcji i ciekawe dodatkowe zajęcia. Przewidzieliśmy też osobne miejsce na stołówkę, gabinet logopedy i bibliotekę dla najmłodszych. Będzie także pracownia komputerowa i dwie sale gimnastyczne – do zajęć wf i gimnastyki korekcyjnej oraz salę do nauki tańca. Dzieci będą mogły korzystać z boiska oraz nowego, atrakcyjnego placu zabaw i patio, na którym będą mogły spędzać przerwy. Chcemy, aby ta szkoła była dobrze wyposażona, przestronna, bezpieczna, przyjazna dzieciom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z edukacją. Szkoła, w której dzieci zdobędą wiedzę, umiejętności, spędzą czas mając zapewnioną opiekę w czasie gdy rodzice pracują.
Wiemy jak to zrobić i jak na ten cel pozyskać skutecznie środki, realizując swoją koncepcję. Tak jak to było w przypadku przedszkola gdzie na remont zdobyliśmy ponad 2 mln zł.
Co zyskujemy? Przestronną i dobrze doposażoną Szkołę Podstawową Nr 1 dla klas 4-8, w której do dyspozycji uczniów znajduje się baza sportowa, boisko orlik, bieżnia, sala gimnastyczna. Będą też dwie pracownie komputerowe, językowa, pracownie do nauki przedmiotów ścisłych i rozwijania pasji czyli zajęć artystycznych i muzycznych. Będzie też studio radiowe i nowoczesna eco pracownia. Stworzymy szkołę, w której kładzie się nacisk na kształcenie kompetencji kluczowych, zdobycie wiedzy poprzez doświadczenie. Szkołę, w której dobre warunki lokalowe pozwalają na kreatywną pracę nauczycieli. Pracując w jednej szkole nie będą musieli przemieszczać się z budynku do budynku.
Nasze dzieci zasługują na tak dobrze wyposażoną szkołę i do tego będziemy dążyć. Dodatkowo dzięki ulokowaniu klas zerowych w budynku przy ul Bankowej, w przedszkolu pozyskamy miejsce na odział żłobkowy.
Szanowni Państwo ta koncepcja jest przemyślana, realna finansowo, a przede wszystkim bardzo dobra dla dzieci, które są dla każdego z nas najważniejsze!