RADOSNYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI

Dla 937 uczniów szkół podstawowych oraz 315 przedszkolaków z naszej gminy rozpoczęły się wakacje. Po 10 miesiącach ciężkiej pracy dzieci wyjadą na zasłużony odpoczynek. Zapewne także nauczyciele gdy uporają się z tzw. szkolną papierologią odetchną z ulgą i będą szukać miejsce gdzie zbiorą siły na nowy rok szkolny. Bo miniony rok szkolny nie był łatwy dla jednych i drugich. Na dobrą sprawę także rodzicom przydałoby się z półtora miesiąca urlopu bo oni także ponieśli trud edukowania młodych ludzi.

Dalsze kształcenie uczniów z naszego terenu w częstochowskich szkołach podejmie 195 uczniów.


Ogólna liczba uczniów w Gminie Blachownia na dzień 29 marca 2019. (Dane UM w Blachowni)
Szkoła Podstawowa Nr 1 – 601
Szkoła Podstawowa Nr 3 (Ostrowy) – 177
Szkoła Podstawowa w Łojkach – 105
Publiczna Szkoła Podstawowa w Cisiu – 52

Wszystkim dzieciom, młodzieży życzę, aby te wakacje upłynęły wam szczęśliwie i bezpiecznie. Byście od 2 września wszyscy się spotkali w murach szkolnych.

Póki co parę przestróg i uwag na wakacje nad wodą.

Policja częstochowska przypomina i ostrzega.

Zasady bezpiecznej kąpieli:
Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.
Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);
Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;
Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.
Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;
Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;
Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;
Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;
Bezpieczne wakacje w mieście: Nie zapominamy również o tych, którzy pozostają w swoich domach. W czasie wakacji wzmożone zostaną kontrole najbardziej uczęszczanych miejsc rekreacji, rozrywki i wypoczynku. Dzieci są szczególnie zagrożone wypadkami podczas wakacji. Najmłodsi chętnie spędzają czas wolny na świeżym powietrzu. Pokonują drogę (często po jezdni) udając się do miejsc zabaw, do koleżanek i kolegów, jeżdżą na rowerach i deskorolkach. Warto przypomnieć najmłodszym podstawowe zasady poruszania się pieszych i rowerzystów po drogach lub obszarach położonych w pobliżu dróg.
Młodzi ludzie – zwłaszcza ci, którzy w okresie wakacyjnym zostają w domach i sami muszą zorganizować sobie swój wolny czas, narażeni są na niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą korzystanie z sieci. Często przeglądane przez nich treści są nieadekwatne do wieku, a co więcej mogą wpływać niekorzystnie na ich psychikę i zachowanie. Ważna jest tutaj rola rodziców. To oni, jako pierwsi, powinni poinformować swoje pociechy o możliwych zagrożeniach i kontrolować co dzieci robią w sieci, na jakie strony zaglądają i jakich szukają informacji. Warto również zastanowić się nad blokadą niektórych stron. Okres wakacyjny to doskonała okazja do rozmowy z dzieckiem na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. W czasie takiej rozmowy zwróćmy uwagę dziecka na fakt, że przyjaciele poznani w Internecie mogą nie być tymi, za których się podają. Przestrzeżmy je przed podawaniem obcym swojego nazwiska, wieku, numeru telefonu i umawianiem się z osobami poznanymi przez Internet.