DZISIAJ LEPIEJ NIE SPACEROWAĆ PO OSIEDLU LEŚNYM CZYLI CZYM ODDYCHAMY


PM10 to pył o średnicach cząstek poniżej 10 μm. Jest on na tyle drobny, że przenika w głąb układu oddechowego. Część tego pyłu, o średnicach cząstek z przedziału od 2,5 do 10 μm określana jest jako „pył gruby”. Ze względu na duże rozmiary cząstek pył gruby dociera w układzie oddechowym nie głębiej niż do oskrzeli. W skład PM10 wchodzą przede wszystkim indywidualne systemy grzewcze w domach oraz układy wydechowe pojazdów.


PM2.5, czyli bardzo drobny pył o średnicach cząstek poniżej 2,5 μm. Przeciętnie stanowi on około 60 proc. pyłu PM10 w sezonie letnim i ponad 75 proc. w chłodne dni. W jego skład wchodzi przede wszystkim sadza oraz inne produkty powstałe w procesach spalania. Powoduje duże zagrożenie zdrowotne, ponieważ ze względu na niewielkie rozmiary cząstek może przenikać do najgłębszych części układu oddechowego, do pęcherzyków płucnych i dalej do krwiobiegu.


Jak wynika z raportów Światowej Organizacji Zdrowia długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia, Wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc. Naukowcy szacują, że życie przeciętnego Polaka przez PM2,5 jest krótsze o ponad 1 rok.

info https://airly.org