DYSPENSA I KOMUNIA ŚWIĘTA

W związku z zaostrzeniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego w sytuacji pandemii, konieczne jest zastosowanie się do nich także w kwestii działalności duszpasterskiej Kościoła.

Jak informuje abp Wacław Depo metropolita częstochowski – zgodnie z dekretem z 28 maja br. została odwołana dyspensa ogólna z 24 marca br., natomiast obowiązuje nadal dyspensa od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy świętej dla:
-osób w podeszłym wieku,
-osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.),
-osób, które czują wielką obawę przed zarażeniem.

W sprawie udzielania Komunii Świętej

Ponieważ udzielanie sakramentu stanowi newralgiczny moment bezpośredniego kontaktu pomiędzy uczestnikami liturgii, należy zachować następujące zasady:


-podczas każdej liturgii należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę.
-za każdym razem należy wyraźnie ogłosić porządek przyjmowania Komunii Świętej. Należy utworzyć oddzielne rzędy dla przyjmujących Komunię Świętą do ust i na rękę.
-jeśli obecny jest jeden szafarz, komunikuje on najpierw rząd przyjmujących na rękę, a następnie rząd przyjmujących do ust. -jeśli jest większa liczba szafarzy, wówczas każdy z nich komunikuje w oddzielnym rzędzie. Przypomnieć należy o stosownym dystansie pomiędzy podchodzącymi do Komunii Świętej.
-kapłan, diakon lub inny szafarz rozdający Komunię Świętą, bezpośrednio przed tą czynnością, ma obowiązek dokładnie zdezynfekować ręce, podczas niej mieć nałożoną maseczkę, a po zakończeniu obmyć palce w vasculum (naczynie liturgiczne z wodą) i powtórnie zdezynfekować ręce. Wodę w vasculum należy codziennie wymieniać, a naczynie starannie myć (wodę z vasculum i wodę z mycia zlać do pisciny innego naczynia, w którym woda powinna wyparować).


Osoby objęte dyspensą mogą brać udział w nabożeństwach poprzez internet
http://parafiablachownia.pl/kamera.html