TRZEPIZURY SĄ PODZIELONE W SPRAWIE OBWODNICY


Mieszkańcy pobliskich Trzepizur są od lat podzieleni DK 46, a teraz w sprawie obwodnicy, która według planu ma przebiegać przez naszą gminę.


Przypomnę pierwszy wariant planu obwodnicy (czerwony) zakłada ominięcie domostw w Herbach, dalej trasa ma przecinać Pietrzaki, zahaczać od południa Trzepizury, by ominąć Ostrowy po południowej strony i włączyć się do węzła A 1 w Wyrazowie.

Drugi wariant (brązowy) zakłada ominięcie Herbów, Pietrzaków, Trzepizur od północnej strony, a Ostrowy od południa za szpitalem i dalej do A1.

Trzeci (niebieski) wariant zakłada ominięcie zabudowań w Herbach po północnej stronie. Następnie droga ma wpadać w ślad istniejącej DK 46, by dalej przed Trzepizurami odbić w las w północną stronę i przed blokami w Blachowni skręcić na południe nad DK 46 i torami, omijając Ostrowy od południa kończąc na węźle w Wyrazowie.


W sobotę od rana w tej kwestii przy ryneczku jeden z mieszkańców Trzepizur zbierał podpisy, aby GDDKiA wybrała „czerwony” wariant obwodnicy, który według planów jest wyznaczony z dala od ul. Zielonej. Innego zdania są natomiast mieszkańcy z ul. Pięknej, dla których czerwony szlak jest nie do przyjęcia i zdecydowanie wolę „brązową” wersję.

Komentarz
Niebieska i brązowa nitka oznacza budowanie obwodnicy na podmokłych terenach oraz nad DK 46 i torami kolejowymi. A to oznacza jeszcze większe koszty budowy inwestycji drogowej nie mówiąc o tym, że znowu tysiące drzew zostanie wyciętych. A przecież wokół gminy widać coraz mniej drzewostanu.