NAMAWIAM BURMISTRZ SYLWIĘ SZYMAŃSKĄ, ABY NIE PRZYJMOWAŁA ZASZCZYTU KANDYDOWANIA DO STATUETKI STAROSTY CZĘSTOCHOWSKIEGO


Starostwo Powiatu Częstochowskiego informuje, że ruszyła procedura przyjmowania wniosków o nadanie wyróżnień Starosty Częstochowskiego „Za zasługi dla powiatu” za rok 2020. Kandydatury już można zgłaszać w pięciu kategoriach: edukacja i kultura, samorządność i polityka społeczna, sport i turystyka, przedsiębiorczość oraz inne szczególne osiągnięcia i wydarzenia.
Nominacja do tej nagrody jest dużym wyróżnieniem dla osób i organizacji z naszego powiatu, to także podziękowanie za dotychczasową działalność na rzecz powiatu i jego mieszkańców – czytamy na stronie starostwa.

W dotychczasowych wyróżnieniach (a było 19 edycji) Blachownia raczej słabo zasługuje się dla powiatu. Statuetką mogą się pochwalić jedynie: lek. Antoni Rother, Bogusław Marchewka, były dyr. DPS, jednostka OSP Cisie, Szpital w Blachowni, a ostatnio Walenty Mazur, animator kultury, muzyk, wokalista, regionalista współzałożyciel kapeli „Blachowianie”.


Patrząc na to co się wydarzyło w 2018 roku namawiam burmistrz Blachowni, aby nie brała udziału w tym ważnym plebiscycie, bo nie ma sensu. Gdy dwa lata temu Sylwia Szymańska została zgłoszona do konkursu, za swoją tytaniczną pracę na rzecz rozwoju gminy (co widać na każdym kroku, gmina doceniana jest też w różnych rankingach samorządowych), jej kandydatura została wyrzucona z grona ewentualnych nominowanych. Wtajemniczeni wiedzieli, że jeśli w kategorii „samorządowiec” wśród nominowanych znajdzie się burmistrz Blachowni, to każdy inny kandydat może przy niej wypaść blado. Wystarczy spojrzeć ile Szymańska pozyskała środków zewnętrznych, ile prowadzi inwestycji czy jak podwoiła budżet gminy. Dlatego Kapituła w swojej mądrości, aby starosta częstochowski nie miał dylematu z wyborem (bo to on dokonuje ostatecznego wyboru laureatów) wykreśliła Szymańską z listy, nominując jednego z samorządowców powiatu.


Oczywiście na werdykty, na pewno obiektywnej Kapituły, nie należy się obrażać. Dlatego teraz namawiam burmistrz, aby nie starała się o powiatowego „Oskara”. Myślę, że miejsce to należy się wielu innym osobom. Burmistrz będzie musiało wystarczyć:
-1 miejsce w 2017 roku w ogólnopolskim konkursie za projekt „Rekultywacji śródmiejskiego zbiornika w Blachowni wraz z zagospodarowaniem przyległego otoczenia”,
-nominacją w 2018 roku do głównej nagrody w w konkursie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju „Polskie Inwestycje Przyszłości” w kategorii „Ekologiczna jednostka samorządu terytorialnego”
-28 miejsce w Polsce i 1 w woj. śląskim w III edycji raportu o kondycji polskich samorządów pod nazwą „Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce 2019”.
O awansie w zakresie wielkości wydatków inwestycyjnych, przypadających na jednego mieszkańca z 501 miejsca w 2013 roku na 151 pozycję w 2019 roku nawet nie ma co wspominać.

foto UG Konopiska