PROKURATURA SPRAWDZI CO TAK NAPRAWDĘ ZNAJDUJE SIĘ NA TERENIE DAWNEJ HUTY

foto www.slaski.strazgraniczna.pl

Polsat news poinformował, że funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej natrafili na terenie jednego z magazynów dawnej huty odpady, które zostały przywiezione z zagranicy. Ponad 100 ton odpadów zostało zabezpieczonych. Funkcjonariusze ŚlOSG pobrali próbki do zbadania, a teraz sprawą zajmie się częstochowska prokuratura.
Sprawa dla mnie nie jest nowa bowiem o dziwnej woni i gromadzeniu bliżej nieznanych materiałów pisałem
m.in. 10 kwietnia 2016 – ODPOWIEDŹ W SPRAWIE ZAKŁADÓW UCIĄŻLIWYCH DLA ŚRODOWISKA W BLACHOWNI
17 kwietnia 2016 – GDYBY NOS MÓGŁ MÓWIĆ
29 czerwca 2018 – NIEPRZYJEMNA WOŃ

Wtedy pytałem Urząd Miasta Blachowni czy na terenie byłej huty znajdują się zakłady z niebezpiecznymi Otrzymałem informacje, że owszem jest. Znajduje się przy ul. 1 Maja na działce o numerze ewidencji gruntów 508/15 obręb geodezyjny Blachownia do funkcji wtórnego wytopu aluminium (przetwarzanie metali z odzysku) wydaną w grudniu 2012 roku przez ówczesnego burmistrza Blachowni Panią Anettę Ujmę.
Szczegóły na:  http://blachownia.bip.net.pl/?a=2511
http://blachownia.bip.net.pl/?p=search&searchstr=KM+Metal+&submit=%C2%A0%C2%A0&offset=0
Osobiście dziwiło mnie, że zakład powstał w bezpośrednim sąsiedztwie ujęcia wody podziemnej.
Także w tej kwestii na moją prośbę burmistrz Blachowni pytała Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i wtedy WIOŚ informował, że nie ma w planach kontroli tych zakładów, ale być może inspektorzy zajrzą do zakładów przy ul. 1 Maja w przyszłym roku.

-Ze strony naszego Urzędu Miejskiego wszystkie procedury zostały wykonane należycie, osobiście kilkakrotnie interweniowałam w tej sprawie również na policji i w WIOŚ, bo mieszkańcy skarżyli się na brzydki zapach . Pozwolenia na prowadzenie tej działaności wydawane były w poprzedniej kadencji, zatem zgodność prowadzonych działań z wydanym pozwoleniem bada WIOŚ. Czy na terenie huty są jakieś nieprawidłowości? Sprawę badają organa ścigania, media również zajęły się tematem, zatem jeśli tak jest proceder zostanie ukrócony, a nasze środowisko i powietrze ochronione – powiedziała mi dzisiaj burmistrz Sylwia Szymańska.