6 MLD ZŁ DLA GMIN Z CZEGO 1,6 MLN DLA BLACHOWNI

Urząd Wojewódzki w Katowicach informuje, że do samorządów z województwa śląskiego może trafić 700 mln złotych z tzw. Funduszu Inwestycji Samorządowych.
Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że w ramach FIS do samorządów w całej Polsce trafi w sumie 6 mld zł, z czego 5 mld będą mogły otrzymać gminy, a 1 mld – powiaty.
-Będzie to Tarcza dla Samorządów, dzięki której będą mogły zostać zrealizowane lokalne inwestycje. Kwoty mają wpłynąć na rozwój gmin, aby samorządy nie rezygnowały z części inwestycji lokalnych, których realizacja stanęła pod znakiem zapytania przez wzgląd na Covid-19 – mówił na konferencji Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Środki będą mogły być przeznaczone m.in. na remonty szkół i przedszkoli, inwestycje wodociągowe i kanalizacyjne czy budowę dróg.
Wysokość dofinansowania ma zależeć zarówno od wielkości gminy, jak i od współczynnika zamożności.
W ramach tego Funduszu do samorządów z województwa śląskiego ma trafić 700 mln zł.


Na jakie wsparcie mogą liczyć niektóre miasta i gminy?
Katowice -51 mln zł
Częstochowa -25,097 tys. zł
Lubliniec -6 mln zł
Mykanów -2,7 mln zł
Blachownia -1,626 mln zł
Kłobuck -1,495 mln zł
Janów -1,307 mln zł
Lelów -902 tys. zł
Olsztyn -869 tys. zł.

Komentarz
Premier, ministrowie, parlamentarzyści PiS na potęgę rozdają czeki na inwestycje samorządowe. Póki co są one wirtualne bo m.in. Blachownia z Funduszu Inwestycji Samorządowych nie otrzymała żadnych prezentowanych na czekach pieniędzy. Są one rozdawane bez pokrycia i bez podstawy prawnej. Sejm bowiem nie przegłosował takich środków w budżecie państwa.
Wypada mieć nadzieję, że po wyborach do samorządów trafią obiecane środki.