ROK Z PANDEMIĄ


Mija równy rok od potwierdzenia w naszym kraju pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem. A stało się to 4 marca w zielonogórskim szpitalu.
Na początku pandemia zaatakowała Chiny. To tam miał się narodzić groźny wirus. W Europie Covid 19 najlepiej „czuł” się we Włoszech i tam zbierał największe śmiertelne żniwo.


A w Polsce? Rząd premiera Mateusza Morawieckiego uspakajał, że w kraj jest przygotowany na walkę z koronawirusem. Życie pokazało co innego. Koronawirus obnażył słabe punkty. Służba zdrowia szybko przekroczyła granice wytrzymałości.

4 marca – pierwszy zakażony.
12 marca – przy 51 zakażeniach w Polsce zmarł pierwszy pacjent.
16 marca – rząd całkowicie zamyka szkoły i Polaków domach. Wychodzić można jedynie w wyjątkowych sytuacjach: do pracy, sklepu, lekarza i z psem.


20 marca – Kościół wprowadza dyspensę. We Mszach św. można uczestniczyć słuchając transmisji w radio czy telewizji lub w internecie.
21 marca – jeśli możecie zostańcie w domach apelują lekarze.


23 marca – do szpitala w Blachowni trafiła pierwsza pacjentka (z powiatu lublinieckiego) z objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem
23 marca – burmistrz Blachowni odwołuje wszystkie imprezy.


30 marca – zamyka się DPS w Blachowni. Ta placówka bardzo długo broni się przed zakażeniem.
31 marca – gmina Blachownia zaczęła dystrybucję pierwszej partii z 1000 ochronnych maseczek higienicznych z atestem.

Marzec – pierwszym pacjentem powiatu częstochowskiego, który zachorował na COVID 19 był mieszkaniec Blachowni, ze starego osiedla. Wyzdrowiał.
4 kwietnia – zakaz wchodzenia do lasów i parków. Ulice pustoszeją
16 kwietnia – mamy już 314 zgonów w Polsce.
Kwiecień – ludzie nie mogą się dostać do lekarze bo… mogą być zakażeni. Przed pacjentami zamykają się ośrodki zdrowia.

4 maja – mamy już 14.006 zakażonych i 698 zgony.


10 maja – nadal nie można wchodzić do lasów więc dziki przyszły do osiedli ludzkich.
15 maja – rząd wprowadza łagodne odmrażanie gospodarki
18 maja – 936 zgony w Polsce


Wakacje – luzowanie obostrzeń.

20 czerwca – związku z ujawnieniem wyniku dodatniego na koronawirusa SARS-CoV-2 u jednej z pielęgniarek z Częstochowy, która pełniła dyżur w naszym szpitalu, jednostka w Blachowni wstrzymała planowe przyjęcia na oddział chirurgii ogólnej, urazowej i ginekologii. Położnictwo, pediatria, interna oraz izba przyjęć są otwarte.


30 czerwca – w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych Blachownia otrzymała 1,626 mln zł. Kwota ma wpłynąć na rozwój gminy, aby samorząd nie rezygnował z części inwestycji lokalnych, których realizacja stanęła pod znakiem zapytania przez wzgląd na Covid-19


1 lipca – premier Morawiecki mówi do Polaków. „Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii i to jest dobre podejście. Bo on jest w odwrocie, już nie trzeba go się bać. Trzeba pójść na wybory tłumnie, szczególnie seniorzy. Nic się nie stało i teraz nic się nie stanie”.
12 lipca – wybory prezydenckie w pandemii.

2 sierpnia – premier Mateusz Morawiecki mówi „kryzys gospodarczy, z którym zmaga się świat, dopiero się rozpoczyna. Nośmy maseczki koronawirus jeszcze się nie skończył”.
15 sierpnia – nosimy maseczki, a zakażonych przybywa.


17 października – Polska staje się żółtą strefą zakażenia.
17 października – mamy już 3.308 zgonów w kraju.
19 października – ponad 183 tys. zakażonych.


24 października – cała Polska jest już w czerwonej strefie.
24 października – rośnie liczba zmarłych na covid 4.351 osób.


27 października – do DPS przedostał się koronawirus. Zakażeni są pacjenci i personel. Do dzisiaj nie wiadomo jak się dostało zakażenie.


31 października na 8 godz. przed 1 listopada rząd zamyka cmentarze. Nikt nie może pomodlić się na grobem swoich bliskich prócz jednej osoby w państwie. Nekropolię zamknięte do 2 listopada.


1 listopada – cieszący się bardzo dobrą opinią wśród mieszkańców Częstochowy i powiatu szpital im. Weigla w Blachowni został przekształcony w placówkę covidową.
-Pod koniec listopada mamy już ponad 1 mln zakażonych

-14 grudnia – rząd wprowadza narodową kwarantannę. Liczba zakażeń: 1.140.572. Liczba zgonów: 22.960.

12 lutego – po niemal trzech miesiącach otwarte zostają kina, teatry, opery i filharmonie. Tłumy widzów ustawiają się w kolejkach przed kinami studyjnymi. Również tłumy planują wyjazd w góry, ponieważ otwarto stoki narciarski i hotele. Liczba zakażeń 1.539.564, zgonów 38 708
24 lutego – rząd znowu zaostrza rygory sanitarne, ale tylko na Warmii i Mazurach. Zamknięte zostają tam galerie handlowe, kina i hotele, a młodsi uczniowie wrócili do nauki zdalnej. Wjeżdżający do Polski przez południową granicę muszą albo mieć negatywny test na koronawirusa, albo poddać się kwarantannie. Liczba zgonów – 42.799.


4 marca – na świecie 114 mln. 853 tys. zakażeń, 2 mln 554 tys. zgonów.
W Polsce 1,74 mln zakażeń, 44.712 zgonów.