KWARANTANNA CZYLI RZĄD ZAMKNIE NAM LODOWISKO

Wraz otwarciem lodowiska w Blachowni rząd RP ogłosił narodową kwarantannę, która ma obowiązywać od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 roku.


-Każdy boi się, że może zostać oskarżony o to, że czegoś nie zrobił. Najlepiej jest wiele miejsc zamknąć, wtedy mamy czyste sumienie, że z naszej strony dopełniliśmy wszystkich możliwych formalności. Nie patrząc, czy ma to większy czy mniejszy sens, czy komuś to utrudnia bardziej czy mniej życie – tak Karol Strasburger, aktor i prezenter telewizyjny (prowadzi Familiadę w TVP) skomentował wprowadzenie przez rząd kwarantanny narodowej.


Co zatem z naszym lodowiskiem w kwarantannie, która będzie obowiązywała także w ferie zimowe? Warto wspomnieć, że samo przygotowanie ślizgawki do użytku rozpoczęło się dwa tygodnie przed ogłoszeniem narodowej kwarantanny, gdy nikt nie mówił, że rząd może wprowadzić kolejnej ograniczenia. W sobotę czyli w pierwszym dniu otwarcia, ze ślizgawki gminnej skorzystało ponad 100 osób czyli kilka osób na godzinę. Zatem nie było tłoku, a wszelkie obostrzenia były dochowane. Czy teraz kwarantanna może zamknąć naszą zimową atrakcję?
Jak informuje kancelaria prezesa Rady Ministrów infrastruktura sportowa będzie dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.
Prezes Ośrodka Sportu i Rekreacji w Blachowni Jacek Chudy mówi – spokojnie, nie ma mowy o zamknięciu naszego lodowiska, bowiem jest to obiekt rekreacyjny, składany. A o takich obiektach nie ma nic w rozporządzeniu, dotyczącym kwarantanny.

Byłaby wielka szkoda gdyby rząd dzieciom zamknął naszą ślizgawkę. Wobec zdalnego nauczania, gdzie uczniowie byli pozamykani w domach, to bardzo ważne, aby teraz mogli oni aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Inna kwestia to poniesione już koszty uruchomienia samego lodowiska.


KWARANTANNA NARODOWA
-Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8 do 16 (wyjątkiem są półkolonie).
-Ograniczenia w transporcie zbiorowym: – 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.
-Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – maksymalnie 1 osoba na 15 m2.
-Udział w zgromadzeniach – maksymalnie 5 osób.
-Zakaz organizacji wesel, komunii oraz innych przyjęć.
-Nieczynne będą hotele, stoki narciarskie także w kontekście podróży służbowych.
-Zamknięte będą też restauracje, posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.
-Zamknięte zostaną siłownie, kluby fitness i aquaparki.
-Ograniczenie w sklepach – maksymalnie 1 osoba na 15 m2.
-Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12.

-Obowiązywać będzie 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym
-Otwarte pozostaną m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe).
-W noc Sylwestrową w godzinach od 19 do 6 rano w całym kraju będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.
info KPRM