SPRAWA PRZEDSZKOLA NA KOMISJI BUDŻETU

Na czwartkowym posiedzeniu Komisji Budżetu Rady Miejskiej w Blachowni prócz zaopiniowania stawek podatku m.in. od nieruchomości czy środków transportu oraz omawianiu projektu budżetu na 2016 rok sporą część spotkania zajął temat przedszkola. Bowiem Pani burmistrz na modernizację tego obiektu zarezerwowała kwotę 407.429 zł.

W tej sprawie Pani Sylwia Szymańska wyjaśniała

Na niedawnym spotkaniu u mnie w gabinecie z przewodniczącą Rady Miejskiej, zastępcami oraz szefami komisji, specjaliści budowlańcy przedstawili ekspertyzę budowlaną przedszkola przy ul. Żeromskiego. W dużej mierze wykazała ona to co wcześniej czyli w pierwszym raporcie przedstawił pan inż. Bańka. Czterech ekspertów, każdy z innej dziedziny: elektryki, projektu, architektury i biegły sądowy z zakresu budownictwa jednomyślnie stwierdzili, że remont przedszkola przy Żeromskiego przeprowadzony w 2009 roku był wykonany wadliwie. Eksperci wykazali wiele błędów. Ściany przedszkola są całkowicie mokre. Gołym okiem było widać nieprawidłowości. Taras na zewnątrz był wybudowany o 10 cm wyżej od sal wewnątrz budynku. Przy opadach deszczu woda, chcąc nie chcąc, musiała wlewać się do środka, powodując wilgoć w budynku. Na dachu pozostawiono niewycięte resztki barierki. Dziury przy nich nie były obrobione blachą więc woda wpływała pod papę i dalej pod dach. Styropian nie był nawet przymocowany kołkami tylko przyklejony do ścian dlatego to wszystko odchodziło. Jeżeli w projekcie jest wskazanie wymiany blachy i rynien , a ekspertyza wykazała, że położono starą blacharkę i rynny to chyba coś jest nie tak. Rynny przy murze nie miały odpływu więc woda wsiąkała w ziemie przy murze. A ta potem dostawała się do środka, w tym przypadku piwnicy przedszkola. Co ciekawe inspektorem nadzoru budowlanego, nadzorującym remont 2009 roku, była ta sama osoba, która pilnowała budowy hali sportowej. A jak wiecie państwo już musieliśmy remontować dach obiektu. Sprawa została przekazana do prokuratury.

Finał jest taki, że Państwo musicie zdecydować czy remontować to przedszkole.

Moja propozycja jest taka.Modernizować i rozbudować przedszkole, tym bardziej, że kuchnia nie spełnia żadnych norm. Trzeba zerwać tynki, ocieplenie i osuszyć mury. Wymienić całkowicie dach. W projekcie budżetu zarezerwowałam 407.429 zł. Rozmawiam z Urzędem Marszałkowskim w Katowicach i chce złożyć wniosek na rozbudowę przedszkola. Warunek jest taki. Musimy wykazać, że liczba dzieci uczęszczająca do tego przedszkola będzie wzrastała. A proponowana przeze mnie kwota do projektu budżetu mogłaby być zabezpieczeniem wkładu własnego Gminy. Jeśli państwo radni podejmiecie taką decyzję to szybko przygotujemy projekt przebudowy obiektu, z uwzględnieniem wszystkich zaleceń: p-poż, budowy dodatkowej klatki schodowej, przebudowy kuchni oraz dobudowy jednego pomieszczenia dla dzieci. Z remontem musimy zdążyć do września. Eksperci budowlani mówili mi, że jest to możliwe.

W kwestii przedszkola w najbliższym czasie zorganizuje spotkanie w szerszym gronie z udziałem rodziców dzieci z tego przedszkola i z budowlańcami, którzy przeprowadzali ekspertyzę przedszkola.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.