ROZMOWA Z BURMISTRZ O INWESTYCJACH W BLACHOWNI

Z burmistrz Sylwią Szymańską o kluczowych inwestycjach, które lada chwila będą oddawane do użytku i planach na obecną kadencję, rozmawia Piotr Biernacki.

red. Kończycie kilka dużych przedsięwzięć, na które zdobyliście ogromne pieniądze z Unii. Czy wszystko idzie zgodnie z planem? Kiedy mieszkańcy będą się mogli cieszyć z tej nowej infrastruktury? Jaki to będzie rok dla gminy?

S.Sz. Na pewno rok 2019 będzie rokiem wielkich otwarć. Już w zasadzie została zakończona budowa centrum przesiadkowego. Do użytku oddane zostały przystanki autobusowe i podróżni mogą już korzystać z części tej infrastruktury. W niedługim czasie udostępnione zostaną toalety i kasy biletowe. Inwestycja, która wzbudzała największe uciążliwości, mam tu na myśli utrudnienia wywołane zmianą organizacji ruchu, jest już na ukończeniu. Zakończyła się także budowa ronda, położono nową nakładkę asfaltową w tej części ulicy Sienkiewicza. Kolejną inwestycją, przy której zakończyły się prace, a obecnie trwają odbiory techniczne jest rewitalizacja tzw. Prażynki, czyli budynku handlowo-usługowego przy ulicy Sienkiewicza 15, gdzie dodatkowo powstało Centrum Aktywności (…)
W trakcie jest jeszcze realizacja rewitalizacji budynku przy Sienkiewicza 16, gdzie powstają miejsca spotkań dla stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, seniorów i osób niepełnosprawnych. (…)
Samo odmulanie zbiornika jeszcze trochę potrwa. Tym bardziej, że pozyskaliśmy dodatkowe 2 mln zł na ten cel. Refuler, który wkrótce po sezonie zimowym wróci w to miejsce, będzie pracował do przyszłego roku. Ponadto, także w tym roku, oddamy do użytku mieszkańców śródmiejski park. Na przełomie maja i czerwca zakończą się również prace przy budowie nowego obiektu sportowego, jakim będzie kompleks boisk na tzw. Saharze. (…)

red. Wykonując w jednym czasie tak wiele inwestycji potrzeba ogromnych pieniędzy. Niejednokrotnie pisaliśmy o pozyskanych na nie prawie 35 mln zł z Unii. Ale do każdego z nich potrzebny jest wkład własny. Jak przedstawia się zatem kwestia zadłużenia gminy Blachownia?

S.Sz. Zadłużenie gminy jest cały czas na tym samym poziomie. Bardziej się nie zadłużamy. Kredyty, które są zaciągane przeznaczamy na spłatę poprzednich zobowiązań. (…)
W poprzedniej kadencji sporo środków przeznaczyliście na wsparcie ochotniczych straży pożarnych. Mamy tylko dwie ochotnicze straże pożarne. W związku z tym i przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, zarówno w poprzedniej kadencji, jak i tej bieżącej, podjęliśmy się solidnego doposażenia tych jednostek. Pomijając wybudowanie i doposażenie strażnicy w Blachowni. (…)

red. Podczas naszego spotkania przed końcem ubiegłej kadencji pytaliśmy o plany na przyszłość. O to co chciałaby pani zmienić, pomijając te inwestycje, które już zostały rozpoczęte.

S.Sz. Zdecydowanie priorytetem inwestycyjnym na tą kadencję będzie budowa kanalizacji. (…)

red. A co z torem w Wyrazowie?

S.Sz. Podpisaliśmy porozumienie z prezydentem Częstochowy. (…)

Pełny wywiad z burmistrzem Blachowni na www.wpowiecie.pl
foto i logo wPowiecie.pl