DZISIAJ OBCHODZIMY DZIEŃ POLSKIEJ FLAGI


2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Został on ustanowiony na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku.
Historycznie do wywieszania biało-czerwonej należy się cofnąć do wcześniejszych lat. A konkretnie do nocy z 1 na 2 maja 1945 roku. Wtedy to pięciu polskich żołnierzy wzięło udział w akcji zawieszenia naszej narodowej flagi na 67-metrowej Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu w Berlinie. Nieżyjący już kpt. Antoni Jabłoński w wywiadzie radiowym w 2012 roku opowiadał, że podczas zawieszania flagi sowieccy żołnierze zestrzelili naszego wojskowego, a mimo to nad Berlinem zwisła biało-czerwona. Jednak szybko ją zdjęli sowieci, zamieniając na francuską, a potem na radziecką flagę.


Według jednej z wersji flaga była uszyta z prześcieradła i czerwonej wsypy na kołdrę. Inna wersja mówiła, że została uszyta z pociętych spadochronów, na których Niemcy zrzucali żywność dla berlińczyków. Zawieszenie polskiej flagi w stolicy III Rzeszy stało się symbolem udziału Polaków w zdobywaniu Berlina.


Po wojnie w czasach PRL nasze narodowe flagi zawieszano na święto ludzi pracy. W nocy już je zdejmowano, tak by 2 czy 3 maja na ulicach nie było żadnych biało-czerwonych barw, by nikt nie święcił wydarzeń z Berlina, ani Konstytucji 3 Maja.


Dzisiaj 2 maja to szczególny dzień dumy z Biało-Czerwonej, dumy, że jesteśmy Polakami.