CENTRUM AKTYWNOŚCI OBYWATELSKIEJ NA ŚW. MIKOŁAJA

7 grudnia 2019 roku do naszych seniorów przybędzie św. Mikołaj. W tym dniu z myślą o osobach starszych przy ul. Sienkiewicza 16 uroczyście otwieramy Centrum Aktywności Obywatelskiej.

Łyk historii
-W 1870 – został wybudowany pałacyk myśliwski dla księcia Mikołaja Romanowa.

-Po II wojnie – mieściła się tutaj szkoła podstawowa.

-W latach 60-tych XX wieku – powstały tu lokale mieszkalne.

-W kadencji gdy burmistrzem została Sylwia Szymańska – wspieramy pomysł remontów obiektów przy ul. Sienkiewicza 15 (Prażynka) i Sienkiewicza 16 (dawny zameczek).

A teraz inny łyk historii i teza dlaczego warto „wierzyć” w to co pisze były sołtys Cisia.
Proszę co 1 lutego 2016 można było przeczytać na stronie tego pana?

Plagiat Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Blachownia przewidywał odnowienie m.in. bu-dynku starej szkoły przy ul. Sienkiewicza 16 oraz słynną Prażynkę przy ul. Sienkiewicza 15. Na ostatnim spotkaniu połączonych komisji Rady Miejskiej w Blachowni, Burmistrz Szymańska została zapytana o rewitalizację akurat tych dwóch budynków. Radny Jacek Rogut martwił się o rodziny mieszkające (jest ich aż 9) przy Sienkiewicza 16. Zapytał Szymańską o lokale zastępcze dla tych rodzin. Podobno jedna z rodzin wyraziła chęć przeniesienia. Przynajmniej tak twierdzi Szymańska. A co z pozostalymi ośmioma rodzinami? Na to pytanie nie umiała odpowiedzieć. Na razie nie ma dla nich lokali zastępczych. Biorąc pod uwagę, że odnowione mieszkanie w Blachowni można kupić za 70-80 tys. zł, na przeniesienie dziewięciu rodzin Blachownia wyda ok. 700 000 zł.

Zatem, co dalej z Mieszkańcami budynku przy Sienkiewicza 16 oraz najemcami w budynku przy Sienkiewicza 15? Tego nie wiem nikt. Nawet Szymańska

Przed wyborami Kułakowski obiecywał przenieść mieszkańców z Sienkiwicza 16 do nowych mieszkań, może na ten cel oddałby jedno z wielu swoich ?

Ile ten program rewitalizacji kosztował ? 20 tysięcy gminnych pieniędzy ?
Jaki wybitny specjalista go wykonywał ?
Odnowienie Prażynki i bloku przy Sienkiwicza 16 mógłby tam wpisać każdy przedszkolak za przysłowiowego lizaka.

Jestem zszokowana że Szymańska odsłoniła się i oficjalnie stwierdziła że chce przeznaczyć 1,5 miliona złotych na plany i strategie typu jak ostatnio. Drugi szok, że radni z jej komitetu głosują za tym wbrew dobru gminy i mieszkańców !
masakra jakaś najlepiej zaorać Blachownię w nic. Ale ale powstanie nowe powiedzonko ,,zastała murowaną , zostawiła bez grosza zaoraną” coś w stylu KRÓLOWEJ

Przeciwnicy rozwoju Blachowni, planami zmian na lepsze byli tak poirytowani, że dwukrotnie chcieli doprowadzić do referendum. Kto stał za referendum? To nie trudno zgadnąć. Gdzie dzisiaj byłaby Blachownia gdyby doszło do odwołania obecnej burmistrz?

A 1 lipca 2016 roku co jeszcze można było przeczytać na stronie byłego sołtysa Cisia?

(…) Jest szansa, że w najbliższych kilku latach otrzymamy jakiekolwiek środki zewnętrzne na ten cel. Jak na razie, gmina w osobie Dariusz Wojciechowskiego – sekretarz gminy – nic nie wie, najemcy nic nie wiedzą. Gdy pytają wspomnianego sekretarza, ten wykazuje się brakiem wiedzy w tym temacie. Na razie w budynku Prażynka byli „fachowcy”, pomierzyli, posprawdzali, ale nic nie powiedzieli.
(…) Kolejne ciekawostki pojawiają się w sprawie rewitalizacji. Przy Sienkiewicza 16 w Blachowni mają powstać Spółdzielnie Socjalne prowadzone przez słynny JOWES z Częstochowy (oczywiście bez czynszu, wszelkie opłaty poniesie gmina). Kilka tygodni temu odbyło się spotkanie z JOWES-em m.in. w tej sprawie, o którym zostali poinformowani tylko najbliżsi współpracownicy i pracownicy Burmistrza Blachowni.
(…) Każdy chyba widzi, że Szymańska doradców ma mnóstwo. Raczej takich głupich decyzji sama nie podejmuje. Chociaż, mogę się mylić.

Dzisiaj widać jak ten pan bardzo się mylił. Mieszkańcy z „16” trafili do lepszych, niezadłużonych lokali komunalnych, a my 7 grudnia przecinamy wstęgę i otwieramy CAO.

-Dzięki skutecznemu pozyskaniu środków unijnych przy ul. Sienkiewicza 16 tworzymy Centrum Aktywności Obywatelskiej. Powołamy tam Klub Seniora. Wszystko po to, aby ludzie mieli gdzie się spotykać. Myślimy też o wsparciu rehabilitacyjnym. Naszym starszym mieszkańcom zaproponujemy większą aktywność. Chcemy, aby spośród siebie utworzyli Radę Seniorów, która będzie mówić silniejszym głosem – mówi burmistrz Sylwia Szymańska.