BRAK KWORUM

Tylko 6. radnych zjawiło się na dzisiejszej, nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Blachowni. Tematem miała być sprawa propozycji sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru Gminy Blachownia, położonego w Łojkach przy ul. Długiej.

Nie da się ukryć, że zwołanie naprędce sesji w okresie ferii, bez konsultacji terminu z innymi radnymi, zaskoczyło pozostałą część Rady. Jedni byli nieobecni ze względu na pogrzeb śp. Jadwigi Mrowiec, inni wypełniali obowiązki zawodowe, a jeszcze inni byli na zwolnieniu lekarskim. W sumie na sesję przybyło tylko 6. radnych. Zatem nie było kworum do podejmowania ważnych uchwał.

Przypomnę, że wnioskodawcami zwołania sesji była czwórka radnych. Chodziło o uchwalenie przystąpienia do stworzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie dawnej kopalni między ulicami Piastów, Długą i Polną. Dokument miałby, może za rok, za dwa, odstraszyć firmę, która w tym miejscu planowała magazynowanie niebezpiecznych odpadów. Domyślam się, że żadnemu radnemu nie zależy na tym, aby jakaś firma swoją działalnością zanieczyszczała środowisko. Jednak zachodzi pytanie – dlaczego plan zagospodarowania przestrzennego nie miałby objąć całej Gminy, by za chwilę inne firmy nie zgłosiły podobnej działalności gospodarczej w innej części Blachowni?

Przypomnę, że w marcu 2016 roku na prośbę mieszkańców ulic. 1 Maja, Miodowej, Parkowej, Spokojnej, Odlewników i Dobrej interweniowałem w sprawie smrodów jakie dochodzą do domostw ludzi, szczególnie wieczorową i nocną porą.  W kwietniu 2016 roku Urząd Miejski informował, że na terenie dawnej huty są dwa zakłady uciążliwe dla środowiska.

szkodliwe Wszelkie informacje na temat otrzymanych pozytywnych decyzji na uruchomienie zakładów można przeczytać na stronach UM Blachownia

2012 – http://blachownia.bip.net.pl/?c=332,

2013 – http://blachownia.bip.net.pl/?c=370  

2014 – http://blachownia.bip.net.pl/?c=419

Zatem będę wnioskował, aby ewentualny plan zagospodarowania przestrzennego objął nie tylko Łojki, ale całą naszą Gminę. Zapewne z takiej propozycji ucieszą się mieszkańcy szczególnie z 1 Maja i Miodowej, Parkowej, Spokojnej, Odlewników i Dobrej, którzy czasami nie mogą otworzyć okna ze względu na „wyziewy”, dochodzące od północnej strony czyli od huty. 

A swoją drogą, jaka szkoda, że kilka lat temu Rada z poprzednim burmistrzem nie miała tak silnej woli, aby przeciwstawić się firmom, które dzisiaj są uciążliwe dla naszego środowiska.

Temat miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru Gminy Blachownia, położonego w Łojkach przy ul. Długiej, został przełożony na najbliższą sesję Rady Miejskiej 31 stycznia br.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.