ŚWIĘTOWALIŚMY ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada cała Polska świętowała 105. rocznicę odzyskania niepodległości.  Po 123 latach zaborów, 11 listopada 1918 roku odrodziliśmy się jako niepodległe państwo.  

Jeszcze przed głównymi uroczystościami przedstawiciele władz Gminy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod miejscami pamięci. Pomnik   „Bohaterów Poległym za Wolność Ojczyzny”.

Krzyż Saperski

Tablica Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich.

Pomnik „W hołdzie poległym i pomordowanym mieszkańcom wsi Cisie w latach 1939-1945”.

Następnie uroczystości świętowania niepodległości odbywały się w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej w Blachowni.

-Zawsze w historii naszego narodu bywało tak, że gdy byliśmy skłóceni i  podzieleni to w Polsce miały miejsce tragiczne wydarzenia. Chociażby wojny czy zabory.  Dzisiaj gdy przychodzimy do świątyni jako brat i siostra śpiewamy „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”. I warto o tym przypominać, o zgodzie w narodzie. Byśmy nigdy nie musieli śpiewać „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie” – mówił w homilii ks. Dawid Szymoniak. 

Dalsza część gminnych obchodów 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się na Placu Niepodległości.

Meldunek burmistrz Sylwii Szymańskiej złożył dh Daniel Hadrian, Komendant Miejski ZOSP RP  w Blachowni.

-11 listopada to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Podczas obchodów święta niepodległości celebrujemy wolność i niepodległość, ale przede wszystkim  czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo. Nasza historia pełna jest bohaterów, którzy oddali swoje życie za ojczyznę. Polska wolność to zasługa kilku pokoleń Polaków, wśród których są również nasi najbliżsi, mieszkańcy Blachowni. To dzięki nim: Polakom zwykłym ludziom, powstańcom listopadowym i styczniowym, obrońcom Rzeczypospolitej, cały świat nieustannie przypominał sobie o Polsce…. o kraju nad Wisłą, który nie miał zamiaru się poddawać i wciąż wierzył, że kiedyś odrodzi się na nowo – mówiła burmistrz Sylwia Szymańska.

Uroczystości niepodległościowe były okazją do osłonięcia specjalnej tablicy ku czci Mieszkańców walczących o niepodległość naszej Ojczyzny.

Potem delegacje władz samorządowych Gminy, przedstawiciele powiatu, OSP, policji, szkół i organizacji pozarządowych pod obeliskiem złożyli kwiaty.

O muzyczną oprawę uroczystości, niczym Reprezentacyjna Orkiestra Wojska Polskiego, zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mykanowa.

Na zakończenie grochówka i wspólne śpiewanie pod chmurką patriotycznych pieśni.