POLICJA APELUJE – UWAŻAJMY NA PRZEJAZDACH

Pomimo ciągłych ostrzeżeń, nie tylko na niestrzeżonych przejazdach kolejowych, dochodzi do tragicznych wypadków. Do takich niebezpiecznych miejsc należą przejazdy w Blachowni przy Częstochowskiej i Konopnickiej. Podkomisarz Sabina Chyra-Giereś, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach przypomina o obowiązujących przepisach, które warto pamiętać.
-W prawie o ruchu drogowym nie ma rozdziału poświęconego przejazdom kolejowym. Wszelkie informacje dotyczące zachowania się kierujących w takich miejscach znajdziemy w rozdziale o przecinaniu się kierunków ruchu. Art. 28.1 kodeksu drogowego wyjaśnia – kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność.
Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.
Przepisy mówią także o zachowaniu takiej prędkości jazdy, by było możliwe zatrzymanie się przed przejazdem lub szlabanem.
W razie zatrzymania się na przejeździe (np. awaria) kierujący jest zobowiązany do niezwłocznego usunięcia pojazdu z torów, a jeżeli jest to niemożliwe, powinien ostrzec maszynistę przed niebezpieczeństwem. Niestety ustawodawca nie określił w jaki sposób. W takich miejscach zabronione jest omijanie zapór zanim zostaną podniesione lub jeszcze w trakcie opuszczania. Tymczasem przy zaporach jednostronnych, blokujących tylko jeden pas ruchu z jednej strony przejazdu, kierowcy potrafią ominąć zaporę nawet wtedy, gdy jest
opuszczona.
Należy pamiętać o tym, aby nie wjeżdżać na tory jeżeli nie macie pewności, że z nich zjedziecie. Po drugiej stronie powinna być wystarczająca ilość miejsca. Nie wolno także omijać pojazdu czekającego na otwarcie zapór, a także wyprzedzać na przejeździe i tuż przed nim – powiedziała podkom. Sabina Chyra-Giereś.

Nieprzestrzeganie wskazanych przepisów może sprawić, że coraz częściej kierowcy będą ginąć na torach. A informowanie o kolejnych zdarzeniach to jest kwestia czasu.

zdjęcia internet