BURMISTRZ SYLWIA SZYMAŃSKA O REALNEJ SZANSIE NA WŁASNE „M” W BLACHOWNI

Szanowni Państwo 

Burmistrz Blachowni Sylwia Szymańska, Rada Miejska w Blachowni oraz przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej w  Blachowni rozpoczęli starania w sprawie realizacji inwestycji polegającej na budowie budynków mieszkalnych wielorodzinnych w Blachowni przy ulicy Sienkiewicza z przeznaczeniem na wynajem w ramach poprawy dostępności mieszkań.

TO NAJTAŃSZA I NAJKORZYSTNIEJSZA NA RYNKU MOŻLIWOŚĆ ZDOBYCIA WŁASNEGO MIESZKANIA

Jakie zasady? Jest to inicjatywa wsparcia spółdzielni mieszkaniowych w całej Polsce  w budowie nowych mieszkań, przy wykorzystaniu preferencyjnego finansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego. Mieszkania budowane w programie są tańsze od deweloperskich, a jednocześnie bardziej dostępne: spłata własnego „M” następuje w miesięcznym czynszu, bez konieczności zaciągania kredytu przez lokatora. Mieszkania przeznaczone będą dla osób posiadających zdolność czynszową, które nie chcą lub nie mogą wziąć kredytu na własne lokum.

-Bez badania zdolności kredytowej lokatora, bez BIK, bez KRD, bez względu na wiek

-Kredyt zaciąga Spółdzielnia, lokator spłaca mieszkanie w czynszu

-Mieszkania tańsze od deweloperskich i bardziej dostępne

-Spółdzielnia uzyskuje wsparcie w procesie od „A do Z”

-Nowoczesne budownictwo, parkingi, windy, rozwiązania eko – i wykończenie mieszkań!

-Finansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego: niskie raty miesięczne

-Bezpieczeństwo zarówno Spółdzielni jak i lokatora chronione ustawą

-Dojście do własności na jasnych zasadach

Spółdzielnie w przypadku współpracy z gminami mogą obecnie skorzystać z najlepszego na rynku finansowania – kredyt jest na preferencyjnych warunkach, tzn. 0 proc. marży i 2 proc. WIBOR. Możliwe są również do uzyskania dopłaty z różnych funduszy znacznie obniżające raty za mieszkania. Partnerstwo państwowego banku BGK zwiększa bezpieczeństwo inwestycji.

Na jakim terenie ?

Tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej należy do zadań własnych gminy, mając na uwadze ten zapis samorząd Gminy Blachownia w aktualizacji Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Blachownia działki nr 1/6 o powierzchni 0,925 i fragment działki nr 1/18 o powierzchni 3,400 ha obręb Ostrowy wyznaczył jako działki MN2MW – tereny intensywnej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i wielorodzinnej. Po konsultacjach społecznych studium zostało przyjęte uchwałą Rady Miejskiej z dnia 5 maja 2021 r Nr 195/XXXV/2021. Zatem teren na którym miałyby powstać nowe bloki jest zgodnie z prawem miejscowym terenem zabudowy wielomieszkaniowej.

Dlaczego konieczne jest podjęcie uchwały?

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Blachowni będzie mogła przystąpić do programu i budowy mieszkań jedynie jeśli Rada Miejska w Blachowni wyrazi zgodę na bezprzetargową sprzedaż części działek na których planuje się posadowić bloki. Proponuje się, aby cena działki objęta była 99 proc. bonifikatą warunkową co oznacza, że gdyby Spółdzielnia w wyznaczonym czasie nie wywiązała się z umowy nastąpiłby zwrot działki ewentualnie zapłata 100 proc. wartości bonifikaty w zwaloryzowanej wysokości. Bonifikata powoduje, że mieszkania będą bardziej dostępne, a lokatorzy  będą mogli je wykupić od Spółdzielni w korzystniejszej dla siebie cenie, po upływie umówionego okresu czasu.  

Jakie korzyści odniesie gmina i mieszkańcy budując bloki we współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową?

-gmina nie musi zaciągać kredytu i samodzielnie budować mieszkań,

-dzięki dostępności cenowej mieszkań do Blachowni sprowadzi się wiele młodych osób i rodzin, a także wielu nowych mieszkańców, którzy będą tu zameldowani i tutaj będą płacić podatki (dlatego ważne jest aby cena była bardzo atrakcyjna – to przyciągnie nowych mieszkańców)

-przy umowie wymagana jest zdolność czynszowa, nie kredytowa, tym samym mieszkania są bardziej dostępne dla przeciętnie zarabiających i młodych

-nowi mieszkańcy = podatki = rozwój usług = dzieci w szkole i przedszkolu czyli ROZWÓJ GMINY na którym nam wszystkim zależy

-budowa mieszkań we współpracy z gminą umożliwia uzyskanie preferencyjnego finansowania przez Spółdzielnię oraz uzyskanie dotacji w wysokości kilkudziesięciu procent kosztów inwestycji, co daje możliwość znaczącego, kilkudziesięcioprocentowego obniżenia ceny mieszkań dla lokatorów

-gmina jako partner na podstawie porozumienia ze Spółdzielnią będzie miała możliwość prowadzenia naboru chętnych i wskazania lokatorów dla 50% wytworzonych w inwestycji mieszkań

-Rada Gminy może zapewnić prowadzenie właściwej polityki społecznej w Gminie poprzez wskazanie uchwałą preferencji w wyborze lokatorów mieszkań – czyli rodziny z dziećmi, osoby niepełnosprawne, seniorzy w ustalonych procentach, co daje nam realny wpływ na to, kto będzie mógł się starać o mieszkanie

Jakie korzyści odniesie Spółdzielnia?

Ustawodawca w regulacjach prawnych preferuje partnerstwo pomiędzy gminami i spółdzielniami – zapewnia to tanie finansowanie inwestycji dla spółdzielni oraz możliwość uzyskania kilkudziesięcioprocentowej dotacji na całą inwestycję. Partnerstwo kładzie nacisk na jak najkorzystniejsze warunki finansowe projektu, a co za tym idzie – na jak najniższe, nieuciążliwe w spłacie miesięczne raty dla lokatorów. Projekty mieszkaniowe w programie które powstają przy wsparciu gminy mają jasne kryteria rezerwacji mieszkań i warunki spłaty. Spółdzielnia nie ponosi żadnego ryzyka – budowa mieszkań rozpoczyna się w momencie 100 proc. rezerwacji, a kredyt jest spłacany z czynszu nowych najemców. Zgodnie z ustawą Spółdzielnia może zabezpieczyć realizację inwestycji dokonywanymi przez lokatorów wpłatami: tytułem kwoty partycypacji i kaucji zabezpieczającej – co zabezpiecza płynność finansową Spółdzielni na potrzeby realizacji inwestycji. 

Tak realizowane są etapy :

-zapisanie się na listę zainteresowanych lub zapoznanie się ze stroną www danej inwestycji

-zapoznanie się z regulaminami i wzorami umów danej inwestycji

-wybór mieszkania

-dokonanie zgłoszenia rezerwacyjnego mieszkania

-podpisanie umowy rezerwacyjnej oraz wpłata kwoty partycypacji w kosztach budowy w korzystnej finansowo stawce

-zebranie 100 proc. chętnych na mieszkania

-podpisanie umowy o budowę

-realizacja budowy

-zakończenie budowy, odebranie kluczy do swojego mieszkania, start spłacania mieszkania

Dodatkowo dotychczasowi członkowie Spółdzielni przy zwiększonym zasobie mieszkaniowym mogą liczyć na obniżenie kosztów administracyjnych, które rozłożą się na większą liczbę lokatorów.

Dlaczego nie sprzedaż nieruchomości dla dewelopera?

Sprzedaż terenu poza programem partnerstwa ze Spółdzielnią pozbawia gminę realnego wpływu na to, co na tym terenie powstanie i co się z tym terenem faktycznie stanie po sprzedaży. Jako samorząd odpowiedzialny chcemy mieć realny wpływ na wygląd osiedla, koszty inwestycji, przydział lokali. Na tym polega odpowiedzialna polityka społeczna organów gminy. Sprzedaż terenu  w przetargu bez bonifikaty potencjalnemu deweloperowi spowoduje, że powstanie osiedle drogich apartamentowców, na zakup których stać będzie nielicznych. Część mieszkań zostanie zakupiona pod wynajem (nie zyskamy nowych mieszkańców) czas zasiedlenia będzie długi, deweloper wybuduje jeden blok,  a kolejne dopiero po sprzedaży wszystkich mieszkań.

Czy budowa osiedla nie zakłóci ładu przestrzennego?

Planowane do budowy osiedle będzie nowoczesne i energooszczędne zakłada się budowę kameralnych budynków, których architektura nawiązywać będzie do naturalnego otoczenia osiedla. Budynki uwzględniały będą nowoczesne systemy z zakresu OZE. Całość będzie płynnie harmonizować  z okoliczną przyrodą. Bloki wyposażone będą w nowoczesne windy. Części wspólne to m. in. wózkownie i rowerownie oraz plac zabaw dla najmłodszych.

Kiedy możliwa będzie rezerwacja mieszkań?

Już wkrótce przygotujemy stosowną ankietę, aby przeanalizować Państwa potrzeby i preferencje. Ankieta pozwoli określić skalę zainteresowania ofertą wśród mieszkańców naszej gminy i okolic.  Państwa opinie i udzielone w ankiecie informacje będą przydatne przy opracowaniu projektu budowlanego, pozwolą ustalić potrzebną strukturę i wielkość mieszkań.

Zwracamy uwagę, że ankieta NIE będzie wnioskiem o wynajem mieszkania. Ma jedynie na celu zebranie wstępnych, ważnych informacji, a także zbadanie zainteresowania przystąpienia do programu realizowanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową we współpracy z gminą.