Sprawa dawnego toru w Wyrazowie. Pod koniec 2018 roku Pani jako burmistrz Blachowni, prezydent Częstochowy oraz prezes Automobilklubu Częstochowskiego podpisaliście umowę odnośnie modernizacji toru w Wyrazowie. Co dzieje się z tym z porozumieniem wstępnym w sprawie rozpoczęcia starań o budowę toru samochodowo–cartingowo–motocyklowego?
S.Sz. W grudniu 2018 roku władze Częstochowy, Automobilklubu Częstochowskiego i Gminy Blachownia podpisały wstępne porozumienie w sprawie odbudowy Toru Wyrazów. Porozumienie zakładało wspólne przygotowanie dokumentacji i staranie o środki unijne. Gmina Blachownia zgodnie porozumieniem wystąpiła do Marszałka Województwa Śląskiego z wnioskiem o wpisanie rewitalizacji toru na listę kluczowych projektów RPO WŚL, co umożliwiłoby pozyskanie dofinansowania.Wniosek nie zdobył jednak poparcia Zarządu i pozostałych członków Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego i ostatecznie nie został wpisany na listę.Nie poddaliśmy się jednak. We współpracy z różnymi organizacjami motoryzacyjnymi, przy niskim nakładzie kosztów, zabezpieczyliśmy i uporządkowaliśmy teren byłego toru.Zamontowaliśmy monitoring i obecnie odbywają się tam planowane i uzgadniane z Gminą imprezy rekreacyjno–szkoleniowe. Być może nowa perspektywa unijna otworzy możliwości pozyskania środków na modernizację terenu celem wykorzystania potencjału tego miejsca.Jednak chciałabym zaznaczyć, że jakakolwiek inwestycja będzie mogła zostać zrealizowana po akceptacji mieszkańców.
-Na zakończenie zapytam o gminne plany inwestycyjne na najbliższy czas.S.Sz. Priorytetem pozostaje kanalizacja. Wytyczne dyrektywy unijnej nakładają na gminy obowiązek podłączania aglomeracji do kanalizacji, samorządy , które tego nie wykonają będą płacić wysokie kary. Ale w naszych planach inwestycyjnych oprócz kanalizacji jest jeszcze wiele innych zadań.
Rozpoczęliśmy już inwestycje pn. Budowa żłobka w gminie Blachownia. Placówka ta powstanie w części budynku po wygaszonym gimnazjum przy ul. Bankowej 13. Budynek będzie miał odrębne wejście, a wewnątrz dwie sale dla dzieci, salę sensoryczną, toalety i pomieszczenie dla zatrudnionej kadry. W planie jest również rozbudowa placu zabaw o urządzenia dla dzieci do lat 3.
Kolejną inwestycją przewidzianą do realizacji jest budowa infrastruktury kulturalno–turystycznej. W ramach tego zadania po północnej stronie zbiornika powstanie wyczekiwany przez dzieci park wodny, wraz z wodną zjeżdżalnią. Po południowej stronie natomiast planujemy budowę centrum multimedialnej rozrywki, w skład którego wchodzić będzie muszla koncertowa, sala wystawowa, izba pamięci oraz CIT czyli centrum informacji turystycznej. Na ten cel planujemy rozbudować i dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zabytkowy budynek dworca starej kolei. W otoczeniu powstanie także zaprojektowany przez dzieci plac zabaw. Natomiast wzdłuż nowego pasa zieleni ( teren po dawnym torowisku) powstanie edukacyjna ścieżka ekologiczna, na którą Gmina już pozyskała środki z WFOŚ. Do modernizacji przewidzieliśmy także stadion, dom wycieczkowy i skatepark. Mam nadzieję, że wkrótce obiekty OSIR-u przejdą metamorfozę. Wymienimy ogrodzenie i dostosujemy kompleks sportowy do wysokich standardów.
Planując rozwój gminy wspólnie z Radą Miejską przewidzieliśmy tereny na budowę wielomieszkaniową. Przygotowujemy się zatem do realizacji inwestycji mieszkaniowych w naszej gminie. Prawdopodobnie będzie to formuła społecznych inicjatyw mieszkaniowych lub spółdzielcze mieszkania lokatorskie.
To tylko niektóre plany inwestycyjne. Nowa perspektywa unijna otwiera nowe możliwości. Zatem z pewnością wystartujemy w konkursie na odnawialne źródła energii, na budynkach użyteczności publicznej, a już wkrótce w ramach wspólnych działań międzygminnych rozpoczniemy przygotowania do budowy tras rowerowych – na terenie Gminy. Przy wsparciu środków z UE powstanie ok 15 km odcinek trasy rowerowej przebiegającej przez subregion północny i łączącej sąsiadujące z nami gminy – Częstochowę, Konopiska, Wręczycę Wielką i Herby.
W najbliższych planach czeka nas dalsza budowa i modernizacja dróg, chodników, a także dobudowa oświetlenia gminnego i budowa parkingu przy ul. ks. Kubowicza przy targowisku miejskim. W celu poprawy bezpieczeństwa planujemy także rozbudowę monitoringu.
Dziękuję za rozmowę
foto UM w Blachowni