Wywiad z Panią Sylwią Szymańską, burmistrzem Blachowni.-Pani Burmistrz na jakim obecnie etapie jest kanalizacja naszej Gminy?
S.Sz. Budowa kanalizacji to priorytetowa inwestycja bieżącej kadencji. Do realizacji tego zadania przygotowywaliśmy się wiele lat poprzez przygotowanie dokumentacji projektowej, umieszczenie aglomeracji Blachownia w krajowym programie oczyszczania ścieków, wreszcie poprzez pozyskanie środków na ten cel. Obecnie na terenie gminy i sołectw realizujemy inwestycję o wartości blisko 30 mln zł. Zadanie podzielone jest na etapy. Z unijnych środków PROW wybudowaliśmy już odcinek kanalizacji w Cisiu, jest to odcinek ulicy Cisiańskiej wraz z przepompownią, wkrótce rozpocznie się budowa drugiego etapu – również ze wsparciem środków unijnych. Kanalizacja w ulicy Dąbrówki i Strażackiej wraz z przepompownią. Jednocześnie w ramach Polskiego Ładu czyli Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych budujemy zadanie pod nazwą I etap kanalizacji w gminie Blachownia. Jest to budowa kanału sanitarnego w ulicy Cisiańskiej w Blachowni, Nadrzecznej, Wroniej, Tartakowej, Gajowej, Kościuszki, a także w Łojkach w ulicy Podmiejskiej i Długiej oraz budowa kanalizacji grawitacyjnej w ulicach: Konopnickiej, Wspólnej i Krętej na Ostrowach. Wybraliśmy już wykonawcę do realizacji zadania pod nazwą „Budowa kanalizacji sanitarnej na terenie gminy Blachownia Polski Ład etap II”. Do 15 listopada 2024 roku firma ZTHU Stanisław Krupiński wybuduje kanalizację w ulicach Małej, Gwiezdnej, Mickiewicza, Sadowej, Powstańców, Miarki, Przechodniej, Kawowej, Sosnowej wraz z włączeniem w ulicę Konopnickiej.
W ramach nowej perspektywy unijnej złożyliśmy do Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego wnioski na dofinansowanie budowy kanalizacji dla pozostałej części Ostrów, Łojek, ulic na tzw ,,Ptasim Osiedlu” a także przy ulicy Różanej i obecnie czekamy na rozstrzygnięcie. Jednocześnie przygotowujemy dokumentację projektową dla sołectwa Konradów, by jak tylko otworzą się możliwości aplikować po kolejne środki z PROW.
–Który etap jest trudniejszy – pozyskiwanie środków na kanalizację czy sama realizacja inwestycji?
S.Sz. Budowa kanalizacji to bardzo trudne przedsięwzięcie – wymaga stworzenia koncepcji, dokumentacji, wielu uzgodnień. Sam projekt i przygotowanie terenu pod inwestycję np. budowy przepompowni to duży koszt dla każdego samorządu. Przez lata konsekwentnie przygotowywaliśmy się do tego zadania, jednakże bez wsparcia zewnętrznego, z samych tylko środków budżetowych budowa kanalizacji nie była możliwa. Wykorzystaliśmy szansę aplikując z sukcesem do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a także podejmując wspólnie z Radą Miejską decyzję, że środki możliwe do pozyskania w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych przeznaczymy właśnie na to zadanie. Po raz pierwszy Gmina Blachownia jako aglomeracja powyżej 10 tys. RLM mogła także złożyć wniosek o dofinansowanie do RPO WŚ, zatem mam nadzieję, że wkrótce ogłosimy kolejny przetarg. W zakresie realizacji samej inwestycji to mogę się jedynie posiłkować opinią fachowców w tym zakresie i własnymi obserwacjami. W moim przekonaniu z uwagi na warunki terenu, podmokły teren i głębokość wykopów ( na niektórych odcinkach 6 metrów ) to bardzo trudne zadanie. Wykopy trzeba odwadniać a to wymaga czasu i znacznie zwiększa koszty. Podjęliśmy się jednak tego zadania z uwagi na ochronę środowiska i poprawę warunków życia mieszkańców i mimo trudności je zrealizujemy.
Przejdźmy do gorącego tematu – komunikacji gminnej. Jak Pani ocenia usługi GTV Bus, firmy która wozi naszych mieszkańców?
S.Sz. Sprawna i bezpieczna komunikacja to kolejne priorytetowe zadanie władz gminy. Gmina Blachownia (po Rędzinach) jako pierwsza w powiecie zdecydowała się samodzielnie zorganizować transport, po tym jak praktycznie z dnia na dzień PKS Częstochowa odmówił swoich usług, nie realizując w ogóle kursów lub wykonując je ze znacznym opóźnieniem. W postepowaniu ofertowym swoje usługi zaproponowała wówczas firma GTV Bus, która świadczy te usługi dla gminy od maja 2018 roku. Firma zaproponowała siatkę połączeń bezpłatnej komunikacji po terenie gminy i komercyjne linie do Częstochowy. Propozycja została przedstawiona mieszkańcom na spotkaniach konsultacyjnych i zaakceptowana. Z punktu widzenia zarządzającego gminą jest korzystna gdyż – jako organizator transportu możemy ubiegać się o dofinansowanie w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych tj. dopłata 3 zł do wozokilometra. Mamy też wpływ na siatkę połączeń (GTV realizuje dodatkowo kursy ulicą Malicką, do Konradowa, na Gorzelnię). Wymierne korzyści odczuwają również rodzice uczniów dojeżdżających do szkół, a także wszyscy mieszkańcy korzystający z gminnej bezpłatnej komunikacji. Koszty jakie ponosi gmina jako organizator transportu uwzględniając dofinansowanie są niższe, a w moim przekonaniu jakość usług lepsza. Z rozmów z mieszkańcami wiem, że negatywem tego rozwiązania są przesiadki – trudno zsynchronizować rozkład autobusów dojeżdżających do Częstochowy z busami jeżdżącymi po gminie z uwagi na prowadzone remonty dróg na DK 46. Po konsultacji z firmą GTV znaleźliśmy jednak rozwiązanie eliminujące konieczność przesiadek. Wkrótce przedstawimy nową siatkę połączeń, która będzie odpowiedzią na potrzeby naszych mieszkańców. Planujemy realizację bezpośrednich kursów do Częstochowy liniami:
Cisie – Blachownia – Starowiejska – Częstochowa,
Malice – Błaszczyki – Blachownia – ul. Częstochowska – Częstochowa
Ostrowy – Blachownia – Łojki – Częstochowa
Po terenie gminy komunikacja nadal byłaby bezpłatna, za granicą gminy obowiązywałby bilet. Planujemy także wprowadzenie aplikacji ,,Gdzie mój bus?”, a także elektronicznego rozkładu jazdy czyli tablicy informacyjnej zlokalizowanej na terenie centrum przesiadkowym. Wszystko to z pewnością poprawi komfort podróżujących mieszkańców, a jednocześnie nie obciąży budżetu naszej gminy.
II część wywiadu z burmistrz Blachowni 13.08.2023