1 września 1939 roku to data, która na zawsze pozostanie w pamięci ludzkości. Tego dnia rozpoczęła się II wojna światowa, największy i najbardziej krwawy konflikt zbrojny w historii świata. Tczew, Wieluń, Gdańsk to pierwsze miasta gdzie spadły bomby lotnicze. To pierwsze akty terroru wobec ludności cywilnej. Niemieckie wojska bez wypowiedzenia wojny przekroczyły granice Rzeczpospolitej. Sławą i bohaterstwem okryła się placówka wojskowa Westerplatte, która nie 24 godziny jak zakładano, a tydzień broniła się przed wojskami hitlerowskimi.
Dzisiaj obchodzimy 85. rocznicę wybuchu najstraszniejszej wojny w dziejach ludzkości. Polska straciła 6 mln obywateli. Na całym świecie zginęło od 50 do 78 mln ludzi.
1 września to dzień pamięci o ofiarach wojny, o tych którzy oddali życie za Ojczyznę – także na blachowniańskiej ziemi.
W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, odwiedziliśmy miejsce pamięci. Zapaliliśmy znicze, pochyliliśmy się nad tymi, którzy wtedy zachowali się jak trzeba.
Odwiedziliśmy także grób bohatera spod Westerplatte śp. ppor. w st. sp. Alojzego Kowalika, obrońcy wojskowej składnicy tranzytowej, który zmarł w Blachowni w 2011 roku
1 września w Blachowni.
Do południa Msza św. i składanie wieńców pod pomnikami.
Po południu – burmistrz Cezary Osiński zaprosił mieszkańców na koncerty zespołów muzycznych.
Komentarz
Dla Polaków 1 września jest dniem o dużym znaczeniu historycznym i edukacyjnym. Wtedy odbywają się uroczystości, mające na celu przypomnienie młodszym pokoleniom o tych tragicznych dniach. W takim dniu największą wartością jest poznawanie historii własnego kraju.