SZCZEPIENIA LISÓW Z SAMOLOTÓW

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że od 18 do 27 września na terenie województwa śląskiego prowadzona będzie akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów startujących z lotniska Katowice-Muchowiec. Szczepionka zostanie zrzucona z wysokości około 200 metrów, na obszarze woj. śląskiego o powierzchni 7.316 km kwadratowych.

Szczepionka zostanie zrzuca m.in. na terenie powiatu częstochowskiego w gminach: Blachownia, Kłomnice, Kruszyna, Mykanów i Rędziny. Akcją objęte też są powiaty: kłobucki, lubliniecki, raciborski, tarnogórskim, gliwicki i wodzisławski.

W sumie na terenie województwa śląskiego podczas jesiennej akcji szczepień zostanie wyłożonych 146.320 dawek szczepionki czyli 20 porcji na 1 km kwadratowy.
Szczepionki będą zrzucane nie tylko nad lasami, ale również nad pozostałymi terenami zielonymi np. pola, łąki, ogródki działkowe.

Warto dodać, że przynęta, w której zatopiona jest szczepionka, ma postać małych brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby. Zapach przynęty lisy wyczuwają z odległości około 800 metrów. Podczas podjęcia przynęty przez lisa, tym samym przegryzieniu zatopionej w niej kapsułki zawierającej szczepionkę, w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową dochodzi do zaszczepienia lisa.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o nie podnoszenie szczepionek. Znalezioną przynętę należy pozostawić
w danym miejscu. Należy pamiętać o tym, że „zapach ludzki” pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa. Jednocześnie przypominamy, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone (lasy, pola, łąki).
Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim odbywa się wiosną i jesienią.

foto internet