DEO DECIMA MA 40 LAT


„Deo Decima” ma 40 lat. Pierwsza próba zespołu odbyła się 16 września 1979 roku w kościele pw. Matki Bożej Królowej Korony Polski w Blachowni.

Pierwszy skład dzisiaj 40-latka, którego ojcem chrzestnym był ks. Zbigniew Dudek, tworzyli: Iza Macherzyńska, Iza Kuczera (Ujma), Brygida Velluci (Socha), Dorota Żurek (Socha), Joanna Wdowiak (Bryłka), Henryk Matuszczak i Wiesław Smoliński.

Po kilku miesiącach mały chórek rozrósł się w duży zespół, który momentami liczył ponad 40 osób. Ks. Zbigniew wydawał ostatnie pieniądze na zakup sprzętu. A potrzeby były spore. Kolumny, wzmacniacz, instrumenty i coraz więcej mikrofonów. Na początku śpiewaliśmy na Mszach przy akompaniamencie gitar i organ, a potem doszła nawet perkusja. Grupa z Blachowni była tak popularna, że zapraszano ją na wiele uroczystości. Największa to chyba Nawiedzenie Kopii Cudownego Obrazu.

Chór muzycznie oprawiał wiele nabożeństw m.in. na Jasnej Górze, w katedrze pw. św. Rodziny, Matki Bożej Zwycięskiej św. Józefa w Częstochowie, w Sosnowcu, w Zajączkach koło Krzepic, Borze Zapilskim czy Rększowicach. Głosy i gitary wytrzymywały nawet ekstremalne warunki polowe czyli śpiewanie na dworze przy temperaturze -5 stop. C.

Zespół, w którym zaangażowanych było grubo ponad 100 osób, na kilka lat zmienił nazwę na „Ad Maiorem Dei Gloriam”, jednak potem wrócił do pierwotnej nazwy.


Wspólne śpiewanie w kościele owocowało też na innych frontach. W zespole powstało kilka małżeństw.

Niestety przedwcześnie od nas odeszli: Iza Macherzyńska, Bożena Kwapisz, Janusz Kowalik, Ewa Woźniakowska, Tomasz Leszczyński.

Dzisiaj zespół po kilku reaktywacjach tworzą: Edyta Matuszczak, Magdalena Sobala, Aneta Wącław, Bożena Forma, Małgorzata Bernat, Henryk Matuszczak, Andrzej Waloszczyk, Darek Wącław, Zbyszek Leśniczek.

Warto dodać, że zespół to grupa przyjaciół, która wspiera się wzajemnie.

W niedzielę 22 września 2019 roku o godz. 12 „Deo Decima” („Dziesiątka Boga”) będzie się modlić muzyką i śpiewem w intencji wszystkich nieżyjących i żyjących członków zespołu. Warto zaznaczyć, że będzie to przede wszystkim Msza imieninowa w intencji ks. Tomasza Wrony, proboszcza parafii pw. Św. Michała Archanioła. Serdecznie zapraszamy.