SZCZEPIENIE OD A DO Z

Duńskie władze poinformowały w czwartek o wstrzymaniu szczepień przeciwko COVID-19 preparatem AstraZeneca po zgonie osoby, która przyjęła szczepionkę.

Rząd Islandii zdecydował o wstrzymaniu podawania tej szczepionki po doniesieniach, że może powodować niebezpieczne dla zdrowia zakrzepy krwi.

Norweskie władze wstrzymały w czwartek szczepienia przeciw COVID-19 preparatem AstraZeneca.

Austria zawiesiła szczepienia jedną partią prepartu AstraZeneca po tym, jak jedna osoba zmarła.

Estonia wstrzymała czasowo szczepienia jedną serią szczepionki od AstraZeneca.

Litwa tymczasowo wstrzymała szczepienia tym preparatem z jednej partii.

Paulette Lenert, minister zdrowia Luksemburgu, powiedziała, że kraj przestał podawać dawki szczepionki produkowanej przez AstraZeneca.

Łotwa zdecydowała na czasowe zawieszenie szczepień jedną serią szczepionki AstraZeneca – nr ABV5300.

We Włoszech, po śmierci zaszczepionego tym preparatem 43-letniego żołnierza, Agencja Leków zabroniła podawania szczepionki z partii o numerze ABV2856 i zapowiedziała wnikliwe badania oraz analizę dokumentacji.

Rumunia jest kolejnym europejskim krajem, który wstrzymał szczepienia przeciwko koronawirusowi preparatem firmy AstraZeneca w związku z podejrzeniem, że może on powodować zakrzepy krwi.

W Bułgarii wydano zakaz stosowania leku od AstraZeneca. Minister zdrowia Kirił Angelov poinformował w piątek, że rzeczywistą przyczyną decyzji była śmierć kobiety po szczepieniu.

W piątek pięć wspólnot autonomicznych Hiszpanii ogłosiło tymczasowe wstrzymanie szczepień przeciwko koronawirusowi szczepionkami firmy AstraZeneca.

Rząd Tajlandii w piątek podjął decyzję o wstrzymaniu się z rozpoczęciem szczepień z użyciem szczepionki AstraZeneca

W niedzielę, 14 marca, eksperci medyczny Irlandii poinformowali, że szczepienia tym preparatem powinny być zawieszone.

Na czasowe, do 29 marca, wstrzymanie szczepień produktem firmy AstraZeneka zdecydowała się także Holandia.

Odpowiedzialna za dopuszczanie do obrotu leków w Szwajcarii, Agencja Produktów Terapeutycznych odmówiła zatwierdzenia szczepionki firmy AstraZeneca. Jej zdaniem obecnie jest za mało danych, aby preparat ten mógł być stosowany skutecznie w zapobieganiu COVID-19.

Resort zdrowia w Niemczech poinformował o zawieszeniu szczepień preparatem AstraZeneca.

Szczepienia AZ zawiesza Cypr.

Takie informacje, za ministerstwami zdrowia europejskich krajów podaje Onet.

O szczepionkę AZ był pytany polski minister zdrowia. Adam Niedzielski powiedział, że nie ma planów, aby wstrzymywać podawanie tego preparatu.