PAS ROZDZIAŁU JEZDNI NA DK 46


Zmotoryzowani zastanawiają się cóż to za „cudo” drogowe powstaje na środku remontowanej tarasy DK 46, w ciągu ulic Przejazdowej i Głównej. Chodzi o szeroki chodnik.


-Takie rozwiązanie jest dopuszczane przez prawo budowlane i przez prawo o ruchu drogowym. Ten chodnik to pas rozdziału jezdni
wyjaśnia Maciej Hasik, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie. –Pas rozdziału jezdni to pas manewrowy, umożliwiający kierowcom dojazd do posesji po przeciwnej stronie jezdni, bez blokowania drogi jak było do tej pory w ciągu ulicy Przejazdowej czy Głównej. Pas ten czyli chodnik będzie wykorzystywany też przez służby ratunkowe, by mogły ominąć korki i szybciej dotrzeć do miejsca zdarzenia.


Nie mamy pasa z gumy stąd takie, a nie inne rozwiązanie.
Poczekajmy na ostateczne rozwiązanie jak zakończą się prace i wtedy sprawdzimy w praktyce jak to będzie funkcjonować. Zapewniam, że będzie tam czytelne oznakowanie, każdy kierowca będzie znał przeznaczenie tego pasa. Takie rozwiązanie możemy oglądać np. na drodze pod Olkuszem w kierunku Krakowa – dodał rzecznik MZD.