MINĄŁ ROK, PANDEMICZNY ROK


Mijający rok zdominowała pandemia. Od połowy marca wszelkie działania te zawodowe i prywatne musieliśmy podporządkować obostrzeniom. Maska na twarzy stała się nieodzownym elementem każdego z nas.

STYCZEŃ

Podczas kolejnego finału WOŚP w Blachowni padł rekord kwesty. Wolontariusze wymarzli, ale zebrali aż 23.137 zł 29 gr. czyli o 10 tys. zł więcej niż w 2019 roku.


W ramach zadań inwestycyjnych została kompleksowo zmodernizowana tzw. Prażynka, budynek przy Sienkiewicza 15.


Próba odwołania przewodniczącego Rady Miejskiej w Blachowni spełzła na niczym. Anonimowy donos, jakoby szef Rady Miejskiej w Blachowni nie mieszka na terenie naszej gminy więc nie powinien być radnym, złożył do wojewody śląskiego… wiadomo kto. Po zapoznaniu się z opinią prawną oraz wyjaśnieniach samego zainteresowanego 13. radnych „za”, przy dwóch głosach wstrzymujących się, zdecydowało, że nie ma najmniejszych podstaw, aby odwołać z Rady Miejskiej Pawła Hreczańskiego.

-Na 4 Zlocie Morsów w zbiorniku w Blachowni zanurzyło się blisko 280 osób z województwa śląskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Było gorąco.

LUTY
Pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” opublikowało ranking wydatków inwestycyjnych – jedno z najważniejszych zestawień pokazujących aktywność samorządów w Polsce. Blachownia w kategorii „miasta inne” 2016-2018 zajęła 204. pozycję, co oznacza ogromny skok w rankingu w stosunku do lat poprzednich. W zestawieniu za lata 2014-2016 gmina nasza zajmowała 384. lokatę.

Za dalszymi darmowymi przejazdami GTV Bus w granicach naszej gminy na sesji głosowali: Barbara Bagmat, Małgorzata Bernat, Katarzyna Borycka, Tadeusz Borek, Krzysztof Czerwik, Tomasz Czech, Ewelina Gajzner, Paweł Hreczański, Marek Kułakowski, Tomasz Rećko, Jerzy Szkurłat i Dariusz Wącław.


16 lutego Blachownia była gospodarzem turnieju minisiatkówki dziewczęcej Kinder +Sport 2020. W hali Ośrodka Sportu i Rekreacji pod siatką rywalizowały 24 drużyny.


Księżniczki, wróżki, aniołki, tancerki, Indianki, karatecy, komandosi, bociek, żółw i łatwiej byłoby wymienić kogo tam nie było, wzięli udział w IV Balu Karnawałowym. Było tanecznie.


Radni Blachowni przyjęli nowe stawki tzw. podatku śmieciowego. Od 1 kwietnia miesięczna opłata ma wynieść 26 zł od mieszkańca. Ci, którzy niedopełnią obowiązku segregacji odpadów, będą płacić dwukrotnie więcej – 52 zł. Gdy inne gminy od 2017 roku płąciły już blisko 20 zł, w Blachowni utrzymywała się cena 7 zł za segregowane śmieci i 14 zł zmieszane.

Na walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym Marek Korbel ponownie został prezesem klubu piłkarskiego Pogoń Blachownia.

Dzięki porozumieniu burmistrza Blachowni z GTV BUS pojawiło się nowe połączenie Blachownia-Konopiska.

Ulica Wczasowa wyremontowana. Nowa nawierzchnia i nowy chodnik cieszyć będzie mieszkańców i gości.

MARZEC
Rekordowe zainteresowanie gminną ślizgawką. Od połowy grudnia 2019 do 1 marca 2020 roku łyżwy wypożyczaliśmy, aż 5703 razy. W poprzednim sezonie było to blisko 4500.

Dzięki wymianie 26 wkładów na skwerze Tarnawskiego zrobiło się znacznie jaśniej.

Połowie marca Polskę dopadła pandemia. Zamknięte szkoły, Urząd Miejski i podległe placówki. Uczniowie podjęli zdalną naukę. Życie jakby spowolniło.

KWIECIEŃ
Odwołane zostały wszelkie imprezy kulturalno-sportowe. Covid 19 zakażał i zabijał także mieszkańców naszej Gminy. Ruszyła pomocna dłoń sąsiada. Wszelkie informacje zdominowała walka z koronawirusem.

Od lat oczekiwana inwestycja. Łączniki ulic Korczaka-Żeromskiego do Bankowej zostały wyremontowane.

Kwiecień to miesiąc suszy w lasach.

MAJ

Dzień strażaka – w dobie pandemii ich służba zasługuje na szczegóne uznanie.

8 maja obchodziliśmy Krajowy Dzień Położnej, 12 maja Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki. Panie z Domu Pomocy Społecznej z własnej inicjatywy dla bezpieczeństwa swoich podopiecznych zamykają się w blachowniańskim DPS.

Nad zbiornikiem wodnym pojawia się monitoring.

Nie przyszła góra do Mahometa to Mahomet przyszedł do góry. W czasie pandemii gdy nie mogliśmy wchodzić do lasu, zaczęły nas odwiedzać dziki, czyniąc czasami strach i zniszczenia.

CZERWIEC
W tym miesiącu Blachownię nawiedzają ulewne deszcze podtapiając m.in. boisko Sahara.

W ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych Blachownia otrzymała 1,626 mln zł. Kwota ma wpłynąć na rozwój gminy, aby samorząd nie rezygnował z części inwestycji lokalnych, których realizacja stanęła pod znakiem zapytania przez wzgląd na Covid-19.

Na koronie stadionu pojawiło się nowe oświetlenie.

LIPIEC
Plaża w Blachowni według Dziennika Zachodniego znalazła się wśród Top 12 takich obiektów w woj. śląskim.

Wybory prezydenckie w Polsce wygrał dotychczasowy prezydent RP Andrzej Duda. W gminie Blachownia Rafał Trzaskowski.
Rafał Trzaskowski zebrał -3.555 głosów, co dało 53,68 proc. Andrzej Duda -3.068, 46,32 proc. Do urn poszło 6.623 osoby czyli 64,43 proc. uprawnionych do głosowania.

W rankingu liderów wydatków inwestycyjnych samorządów 2014-2018 Blachownia zajęła znakomite 177 miejsce w Polsce oraz 9 miejsce woj. śląskim.

Upały i widoki nad wodą jak z lat 70-tych XX wieku. Zapełniona plaża.

SIERPIEŃ
Radni udzielili burmistrz Sylwii Szymańskiej absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2019. Za głosowało tradycyjnie 12 radnych.

Blachownia jak mała Genewa może się pochwalić podświetlnymi fontannami. To element finalizowanego projektu rekultywacji śródmiejskiego zbiornika wraz z zagospodarowaniem otoczenia.

Jerzyki czarnym koniem Budżetu Obywatelskiego

WRZESIEŃ
Po 40 latach pracy Elżbieta Wolska, od 29 lat skarbnik Gminy Blachownia, przeszła na emeryturę.

Dzieci rozpoczęły nowy rok szkolny.

Po blisko 50 latach ul. Księżycowa, kiedyś Armii Ludowej, doczekała się nowego chodnika z kostki brukowej i nakładki asfaltowej.

Funkcjonariusze CBŚP i KWP zlikwidowali nielegalną wytwórnię papierosów. Zaskoczeni tym faktem byli nawet najbliżsi sąsiedzi „fabryki”.

PAŹDZIERNIK
Covid zbiera coraz większe żniwo.

Burmistrz nagrodami finansowymi wyróżnia najlpeszych nauczycieli.

Zespół Deo-Decima obchodził 41 rocznicę powstania.

Uczniowie znowu przechodzą na zdalną naukę.

Dzieci z Cisia mają nowe boisko.

Blachownia podobnie jak cała Polska znalazła się w czerwonej strefie.

Zakończyło się czyszczenie zbiornika wodnego. Bez szampana i fajerwerków refuler, który od ponad 2 lat gościł na wodach naszego zalewu, opuścił Blachownię.

LISTOPAD
Decyzją wojewody śląskiego szpital w Blachowni zostaje przekształcony w jednostkę covidową.

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszny. Cmentarze zamknięte dla żyjących. W tych dniach pojawiły się łańcuchy i kłódki na bramach nekropolii w Blachowni. Decyzja podjęta przez rząd 31 października o godz.16 co zdenerwowało ludzi.

Po kilku miesiącach obrony przed zakażeniami, koronawirus skutecznie zaatakował personel i mieszkańców DPS-u. Zmarło w sumie 13 osób.

Nieznani sprawcy pomazali wulgaryzmami mury kościoła w Blachowni.

Skromne obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystko przez pandemię.

Tężnia solankowa z odwiertu „Tadeusz” jest już gotowa. Jej powietrzem pooddychamy dopiero w ciepłe dni czyli w maju.

Policjanci z Blachowni otrzymali nowy samochód – hybrydową corollę. Zakup pojazdów był możliwy dzięki zaangażowaniu finansowym m.in. samorządów z Blachowni i Konopisk.

GRUDZIEŃ
Mikołaj z Krakowskiej 34 obdarował prezentami 66 dzieci z naszej gminy. Drugi MDKołaj był jeszcze hojniejszy przyniósł 270 paczek. Były tak ciężkie, że trudno było je udźwignąć.

Otwarcie lodowiska, które po krótkim funkcjonowaniu zamyka rozporządzenie rządowe.

Rada Miejska Blachowni uchwaliła budżet na 2021 rok. Za głosowało aż 14 radnych. Łączne dochody Gminy zaplanowaliśmy na ponad 57,5 mln zł. Szacowane wydatki to 58,1 mln zł. Gmina planuje zaciągnąć kredyt w kwocie 2 mln zł na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu pożyczek i kredytów oraz na pokrycie deficytu budżetowego. Wydatki inwestycyjne – 4,5 mln zł. W sumie gmina w 2021 roku chce realizować 30 zadań.


Taki był 2020 rok. Co przyniesie nowy? Oby same dobre rzeczy. Oczywiście w 2020 roku nie zabrakło krytyki oczywiście jednego mieszkańca z Cisia, któremu można dedykotwać taki żart rysunkowy.