NOWY ROK, NOWE PODATKI

Jak podaje Business Insider Polska nowy rok 2021 przywita nas podwyżkami.


A jeszcze w lipcu przed wyborami minister finansów Tadeusz Kościński, premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda mówili nie zgodzimy się na żadne podwyżki podatków. Niestety, z tych słów po 6 miesiącach niewiele zostało.
Business Insider Polska i bankier.pl zrobili przegląd najważniejszych podwyżek, przez rząd nazywanych opłatami. Od 1 stycznia zaczną obowiązywać nowe podatki m.in.: od sprzedaży detalicznej, cukrowa, od tzw. małpek. część jawnych zapłacą CIT, nowe stawki podatku od mieszkań, domów i nieruchomości.

1. Od 2021 roku wzrośnie koszt energii elektrycznej. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżki stawek dla Enei, PGE Obrót i Tauronu. Podwyżki wyniosą od 3,5 do 3,6 proc.

2. Abonament RTV. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że zapłacimy większy abonament radiowo-telewizyjny. Skala w roku wynosi od 6 do prawie 22 zł.

3. Podatek od psa, w Polsce obowiązuje od blisko 30 lat. Opłata jest pobierana przez gminy, które ustalają jego wysokość indywidualnie (gmina może też zrezygnować z jej pobierania). Ministerstwo Finansów podaje jednak maksymalną kwotę, jakiej ta opłata nie może przekroczyć. W 2021 roku górny limit – 130,30 zł rocznie za jednego psa, czyli o prawie 5 zł więcej niż w tym roku.

4. Opłata depozytowa od wymiany oleju. Od nowego roku wymiana oleju silnikowego zostanie obłożona specjalną opłatą depozytową, którą zapłaci kierowca.

5. Od nowego roku wraca podatek od dochodów uzyskiwanych za granicą.

6. Rośnie podatek transportowy dla pojazdów
o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 tony.

7. Podatek cukrowy był pierwszy, który w nowej kadencji podpisał Andrzej Duda. Regulacja zakłada wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych, podzielonej na część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej.

8. Opłata „małpkowa”. Powyższa ustawa wprowadza również drugą, nową opłatę – od alkoholi sprzedawanych w małych opakowaniach. Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml.

9. Opłata przekształceniowa (po likwidacji OFE). Ten temat wraca jak bumerang. Otwarte Fundusze Emerytalne ostatecznie miały zostać zlikwidowane w połowie tego roku, a pieniądze miały trafić na Indywidualne Konta Emerytalne. Jednak epidemia koronawirusa wstrzymała plany.
Ustawa przewiduje, że z tytułu przekształcenia OFE w IKE pobierana byłaby opłata odpowiadająca wartości 15 procent aktywów netto klienta OFE.

10. Opłata targowa i uzdrowiskowa. Maksymalna opłata targowa do 823,11 zł dziennie (obecnie 792,21 zł. Uzdrowiskowa do 4,66 zł dziennie (obecnie 4,48 zł). Ostateczną decyzję podejmują tu gminy.

11. Od 2021 roku wzrosnąć ma również podatek od deszczu. Obecnie daninę tę płacą głównie właściciele nieruchomości o powierzchni co najmniej 3,5 tys. mkw., zabudowanych minimum w 70 proc. Po zmianach proponowana powierzchnia progu stosowania nowych przepisów ma zaczynać się od 600 m2 przy ponad 50 proc. zabudowy. W ten sposób liczba objętych nią nieruchomości wzrośnie 20-krotnie.

12. Podatek od plastiku. Zakłada on, że każdy z krajów członkowskich UE będzie musiał wysłać do Brukseli 800 euro za tonę.

13. Podwyżka podatku od nieruchomości od 2021 roku. Więcej zapłacą osoby posiadające własne grunty, mieszkania oraz domy – niezależnie od tego, czy w danym budynku mieszka rodzina, czy jest wykorzystywany w celach związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą. Określone przez ministra finansów maksymalne stawki podatku od nieruchomości obowiązują od 1 stycznia 2021 r. Jednak każda gmina samodzielnie wskazuje jego wysokość, nieprzekraczającą górnej granicy ustalonej przez rząd.

Siedem niedziel handlowych w 2021 roku.
31 stycznia
28 marca
25 kwietnia
27 czerwca
29 sierpnia
12 grudnia
19 grudnia

Więcej co nas czaka w nowym roku na:
businessinsider.com.pl/firmy/podatki/podatki-w-2021-r-w-gore-zestawienie-oplat-i-podatkow-w-2021-r/jk0f2x4.amp i www. bankier.pl