MAMY NOWYCH SZEFÓW KOMISJI

Jesteśmy po drugiej sesji. Merytoryczna i co najważniejsze spokojna. Radni wybrali komisje oraz ich przewodniczących.

Na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej wybraliśmy Dariusza Wącława. Jego zastępcą została Barbara Bagmat.
Komisja Polityki Społecznej, Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu, Promocji Gminy i Integracji Europejskiej, przewodnicząca – Małgorzata Bernat.
Komisja Budżetu, Infrastruktury, Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Tu przewodniczącą została Katarzyna Borycka. Wszyscy szefowie komisji zostali wybrali jednogłośnie.

ULICA ZIELONA GOTOWA

Po problemach, nie z winy Gminy, zakończył się remont ul. Zielonej w Łojkach. Zatem koniec z objazdami, z wszelkimi utrudnieniami np. z wyjazdami z prywatnych posesji. Dzisiaj Zielona w kostce będzie służyć mieszkańcom i to jest najważniejsza informacja.

BLACHOWNIA, CZĘSTOCHOWA I AUTOMOBILKLUB – PODPISUJĄ UMOWĘ

Na dobry początek, nowej kadencji zaczynamy spełniać to co obiecywaliśmy. Chodzi o budowę toru w Wyrazowie. Zmieni się on nie do poznania. Nasz tor będzie ładniejszy od tego w Poznaniu, a może nawet najładniejszy w Polsce. Będzie posiadał homologacje i tor samochodowo- cartingowo-motocyklowy oraz płytę poślizgową wraz z zapleczem szkoleniowym. 4 grudnia dwa samorządy podpiszą umowę i jeszcze w tym roku zostanie zlecona dokumentacja projektowa. Umowę podpiszą burmistrz Blachowni Sylwia Szymańska i prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz przedstawiciel Automobilklubu. To początek wielkich zmian na torze gdzie kiedyś jeździł młody Robert Kubica. Co ważne Gmina Blachownia, jako właściciel terenu, będzie miała udziały w spółce zarządzającej torem.

FRAGMENTY PRZEMÓWIENIA BURMISTRZ SYLWII SZYMAŃSKIEJ NA I SESJI

Szanowni Państwo
Drodzy Mieszkańcy Gminy
Zaproszeni Goście
Panie Przewodniczący
Szanowna Rado

Z wielką dumą i odpowiedzialnością przyjęłam decyzję Mieszkańców naszej Gminy, którzy w wyborach samorządowych po raz drugi powierzyli mi ster Miasta i Gminy Blachownia. Wybór ten to dla mnie wielki zaszczyt. Tym bardziej, że został on dokonany głosami ponad trzech tysięcy osób. Dlatego raz jeszcze serdecznie dziękuję za okazane mi zaufanie. Dla mnie to powód do dumy i satysfakcji, ale przede wszystkim ogromnym zobowiązaniem do dalszej ciężkiej pracy.
Czas wyborów jest zawsze oceną dotychczasowych działań, kontrolą rządzących i możliwością zmiany, gdy ta ocena jest negatywna. W moim przypadku mogę powiedzieć, że weryfikacja wypadła pozytywnie. Pozwólcie Państwo, że przytoczę słowa jednego z naszych mieszkańców „Wygrała Blachownia, wygrali ludzie, bo realnie ocenili to, co przez 4 lata zrobiliście. Żadne oszczerstwa i kłamstwa nie mogły przyćmić tego, co zostało wykonane”. Takie słowa mogą cieszyć, ale osobiście był to dla mnie bardzo ciężki i trudny czas. Tym bardziej, że nie brakowało osób, które za wszelką cenę chciały przeszkodzić w realizacji naszych zadań. Ale daliśmy radę. Dlatego dziękuję tym, którzy mnie wspierali. Z serca dziękuję mojej Rodzinie, dzieciom Mateuszowi i Marysi za pomoc i wyręczanie mnie w domowych obowiązkach. Dziękuję im za samodzielność i wyrozumiałość. Dziękuję mojemu Tacie i przyjaciołom, na których zawsze mogłam i nadal mogę liczyć. Dziękuję mojemu komitetowi wyborczemu „NATURALNIE BLACHOWNIA” na czele z pełnomocnikiem wyborczym Panią Marianną Kożuch. Dziękuję sołtysom, organizacjom pozarządowym, strażakom z ochotniczych straży pożarnych, dyrektorom szkół i pracownikom oświaty za współpracę. Podziękowania za ciężką pracę składam też kierownikom jednostek organizacyjnych Urzędu Miejskiego. Kochani pamiętajcie, że efekty waszej pracy poddawane są szczególnej ocenie. To od was zależy, jak mieszkańcy postrzegają także moją pracę na rzecz Gminy. Dzisiaj za sumienną pracę, na ręce dwóch sterników sekretarza Dariusza Wojciechowskiego i skarbnika Elżbiety Wolskiej, pragnę wam raz jeszcze podziękować. Dziękuję w końcu naszym Mieszkańcom, którzy przez ostatnie cztery lata wierzyli w nasze działania, dodawali otuchy i nas wspierali.

Szanowni Państwo
Do Rady Miejskiej wprowadziliśmy, aż 11 radnych. Wygraliśmy, bo prowadziliśmy kampanię wyborczą opartą na faktach, realnych osiągnięciach, na współdziałaniu i na szacunku do drugiego człowieka. Wynik głosowania to akceptacja mieszkańców dla naszych działań. Cztery lata temu do wyborów szliśmy z ogromną determinacją zmian. Przyświecało nam hasło „Razem dorównajmy najlepszym”. Dzisiaj mogę powiedzieć, że nasza Gmina zmienia się. Pięknieje i staje się wygodniejsza do życia. Osiągnęliśmy imponujący skok w rankingach polskich samorządów. W ciągu ostatnich czterech lat awansowaliśmy o ponad 400 pozycji.
Jednak dzisiaj bardziej chcemy patrzeć wprzód niż oglądać się w tył. Rozpoczynamy, a w zasadzie kontynuujemy dalszy etap budowania naszej małej Ojczyzny. Naszym naturalnym bogactwem są lasy i zbiornik wodny. Przez wiele lat mówiło się, że Gmina Blachownia powinna kwitnąć turystycznie. Jednym z warunków osiągnięcia tego celu jest oczyszczenie zbiornika wodnego. I te działania czynimy. Jestem przekonana, że odmulenie jeziora i zagospodarowanie przyległych terenów, rewitalizacja centrum Blachowni, spowodują, że Gmina rozkwitnie. Chcemy, by Blachownia znowu stała się małą stolicą turystyki w północnym regionie Śląska. Miejscem, gdzie warto się zatrzymać i wypocząć.

Drodzy Mieszkańcy
Blachownia ma ogromny potencjał możliwości. Przez ostatnie 4 lata urzędowania na stanowisku burmistrza poznałam wielu wspaniałych ludzi, działających w organizacjach pozarządowych. To jest nasze największe bogactwo. I chce to wykorzystać, dla budowania jeszcze lepszej przyszłości Gminy.

Szanowni Państwo
Teraz chciałabym kilka słów skierować do Państwa radnych, którzy przed chwilą złożyli ślubowanie. Otrzymaliście, niektórzy po raz pierwszy, inni po raz kolejny, kredyt zaufania swoich wyborców. Teraz przede wami czas wytężonej pracy. Starajcie się rzetelnie wykonywać zobowiązania wobec wyborców, odkładając na bok uprzedzenia i własne interesy. Czas pokazuje, że tylko współpraca buduje i zasługuje na uznanie. Mam nadzieję, że przez najbliższe 5 lat na sali sesyjnej będzie tylko dobra współpraca, a sprawą najważniejszą będzie interes gminy i jej Mieszkańców. Nasza „lokomotywa” przemian przez ostatnie cztery lata miała przed sobą szeroką drogę. Pozostając na niej z pewnością dotrzemy do upragnionego celu. Ze swojej strony deklaruję pełną współpracę i dyspozycyjność. Razem budujmy piękną, wygodną do życia Gminę, maksymalnie wykorzystując środki finansowe z alokacji unijnej i krajowej. Już dzisiaj zapraszam wszystkich radnych do współpracy, zapraszam wszystkich, którym na sercu leży dobro Blachowni.

Pozdrawiam Was wszystkich bardzo serdecznie
Sylwia Szymańska Burmistrz Blachowni

LUDZIE MARZNĄ – GAZ NA WIOSNĘ

Jest problem i to poważny. Chodzi o podłączania bloków mieszkalnych do sieci gazowej. Wiele osób przeprowadziło remonty w mieszkaniach pod kątem podłączenia gazu. Nierzadko wydali oni ostatnie pieniądze, likwidując przy tym stare źródła ogrzewania. Teraz czekają na podłączenie, a Polska Spółka Gazowa informuje, że są kłopoty i gaz popłynie do lokali, ale w marcu przyszłego roku. Ludzie pytają jak przeżyć zimę? Oczywiście o dogrzewaniu mieszkań prądem nie ma mowy, bo to za dużo kosztuje.

Opisane działki to ul. Bankowa za Polem oraz tereny wokół bloków 3 i 7


Nie da się ukryć, że to kuriozalna i bulwersująca sprawa. Najpierw namawiano nas, aby założyć gaz poczynić domowe inwestycje, a teraz okazuje się, że są problemy z dokumentacją i gaz popłynie za pół roku.

Co mogą władze Gminy Blachowni? Nie da się ukryć, że sprawa podłączenia gazu do bloków nie leży w gestii władz Gminy. Burmistrz Sylwia Szymańska interweniowała już w zabrzańskiej spółce gazowej, zgłaszając ogromny problem wielu rodzin.

ZACZYNAMY PRACĘ W NOWEJ KADENCJI

ROZPOCZYNAMY NOWĄ KADENCJĘ REPREZENTOWANIA MIESZKAŃCÓW W RADZIE MIEJSKIEJ W BLACHOWNI. DLATEGO PRZYPOMINAM, ŻE CAŁY CZAS JESTEM DO PAŃSTWA DYSPOZYCJI, TAKŻE POD NUMEREM TELEFONU 601 50-20-22. W RAZIE POTRZEBY MOGĘ PODJECHAĆ DO ZAINTERESOWANEJ OSOBY I W MIARĘ MOŻLIWOŚCI POMÓC.

BURMISTRZ I RADNI ZAPRZYSIĘŻENI

Pierwsza sesja Rady Miejskiej w Blachowni VIII kadencji za nami.
Radni i burmistrz Blachowni z rąk miejskiego komisarza wyborczego Tadeusza Gębusia odebrali zaświadczenia o wyborze.

Potem stery obrad przejął radny Senior Jerzy Szkurłat, który od radnych i burmistrza odebrał ślubowanie.
W VIII kadencji Radę tworzą: Barbara Bagmat, Małgorzata Bernat, Katarzyna Borycka, Tadeusz Borek, Krzysztof Czerwik,Tomasz Czech, Ewelina Gajzner, Paweł Hreczański, Renata Kolman, Marek Kułakowski, Tomasz Rećko, Jacek Rogut, Sebastian Szczepaniak, Jerzy Szkurłat, Dariusz Wącław.

Potem radni wybierali swojego przewodniczącego Rady i dwóch zastępców. Szefem Rady ponownie został Paweł Hreczański (11 głosów), który w ostatnim roku znakomicie sprawdził się na tym stanowisku. Paweł bardzo spokojnie i merytorycznie prowadził sesje, wyciszając wszelkie spory. Co ważne zaczęła się właściwa współpraca z burmistrzem. Wiceprzewodniczącymi Rady (po 12 głosów poparcia) zostali Tomasz Rećko i Marek Kułakowski.

Bardzo dziękuję Państwu radnym za okazane mi zaufanie i obiecuje dołożyć wszelkich starań, aby sesje nie były już nerwowymi spotkaniami, a merytorycznymi debatami dla dobra całej Gminy i jej Mieszkańców.

Pierwsza sesja, VIII kadencji, miała patriotyczno-ludowe akcenty. Dzieci z Łojek zaprezentowały przepiękne przedstawienie, nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.


Swoje 5 minut miały też „Blachownianki”. Zespół jak zawsze zaprezentował wysoki kunszt śpiewaczy, pod wodzą Walentego Mazura.

A za tydzień, 29 listopada, druga sesja Rady Miejskiej o godz. 15. Wybierzemy szefów komisji oraz ich składy. Radni zajmą się też rocznym programem współpracy z organizacjami pozarządowymi.

KRZYSZTOF SMELA STAROSTĄ, ANDRZEJ KUBAT PRZEWODNICZĄCYM RADY

Krzysztof Smela z PSL został ponownie starostą powiatu częstochowskiego. Tym razem na pełną 5-letnią kadencję. Jego nowym zastępcą będzie Jan Miarzyński ze Wspólnoty Samorządowej. Na Smelę (na 25 radnych) głosowało 17 osób. Jego kontrkandydat Adam Markowski z PiS otrzymał jedynie 8 głosów. Etatowymi członkami Zarządu Powiatu zostali: Henryk Kasiura z PSL i Adam Morzyk – z Porozumienia dla Powiatu Częstochowskiego. Nieetatowym zaś – Gwidon Jelonek – ze Wspólnoty Samorządowej.

Radni wybrali także przewodniczącego. Został nim Andrzej Kubat z PSL głosowało 16 osób. Wiceprzewodniczącymi zostali: Urszula Całusińska ze Wspólnoty Samorządowej – 19 głosów i Sebastian Cierpiał z Koalicji Obywatelska) – 17 głosów.
Wynik głosowania to efekt 17-osobowej koalicji, w której skład wchodzą radni z PSL (9 mandatów), Wspólnoty Samorządowej (5 mandatów), Porozumienia dla Powiatu Częstochowskiego (2 mandaty) i Koalicji Obywatelskiej (1 mandat).

Komentarz
Nie ukrywam, że obecność Sebastiana Cierpiała z Wyrazowa w ścisłej Radzie Powiatu napawa optymizmem, że w końcu także do Blachowni trafią środki na powiatowe inwestycje jak w ostatniej kadencji dla Gmin Koniecpol czy Mykanów.

LIST STRAŻAKA

Droga gminablachownia.pl

Nie jestem zwolennikiem pisania takich postów, ale muszę. Z racji tego, że znam ludzi, którzy pracują na naszym zalewie, w sensie na pogłębiarce „refuler” muszę stanąć w ich obronie. 16 listopada na gminablachownia.pl pojawił się artykuł, który jednoznacznie oznajmił, że wyciek nieznanej substancji nastąpił z barki. Następnie była aktualizacja, że z beczki. Nie rozumiem, po co pisać jeśli się nie wie prawdy. Jestem strażakiem byłem przy tej akcji. Pierwsze przypuszczenia byłem owszem takie. Ale to nie znak, że trzeba od razu pisać artykuły i stawiać pracowników w złym świetle. Wystarczyło zachować zimną krew i wstrzymać się z wypowiedzią. Jako mieszkaniec i jako strażak postanowiłem wraz z moimi przyjaciółmi sprawdzić skąd mogła się dostać ropopochodna substancja do naszego zalewu. Długo nie musiałem szukać. Sprawdziłem kilka miejsc i od razu znalazłem przyczynę. Był to rów przy ul. Wręczyckiej. Niedawno trwały tam pracy pogłębiania rowu. Z nie znanych mi oczywiście przyczyn cała woda w rowie była wypełniona tą właśnie substancją. Kilka dni musiało minąć, aż rzeka przyniosła ciecz do naszego zalewu. Dodam „RÓW JEST POŁĄCZONY Z RZEKĄ”. Po zlokalizowaniu tego miejsca od razu zrobiona została specjalna tama, która uniemożliwiła dostania się substancji do naszego zalewu.

PROSZĘ TYLKO O TO, ABY LUDZIE I GMINABLACHOWNIA.PL PRZEPROSIŁA PRACOWNIKÓW REFULERA ORAZ URZĄD BLACHOWNIA, KTÓRY RÓWNIEŻ ZOSTAŁ W TO WCIĄGNIĘTY.

PLAMA NA ZBIORNIKU WODNYM

W piątek w godzinach popołudniowych wędkarze z Blachowni przekazali do Urzędu Miejskiego informację, że na powierzchni zbiornika unosi się plama o ropopochodnej substancji.Przyczyna zanieczyszczenia jest nieznana. Na miejsce zdarzenia natychmiast udali się urzędnicy magistratu, którzy poinformowali służby ratownicze. Przybyła straż pożarna, policja oraz inspektor WIOŚ. Nie wykryli oni przyczyny pochodzenia tajemniczej substancji. Po szczegółowej kontroli barki, funkcjonariusze ustalili, że wyciek nie pochodził z refulera odmulajacego zbiornik. Być może był on skutkiem uszkodzenia jakiegoś pojemnika z ropopochodną cieczą, znajdującego się na dnie stawu. Obecnie trwają ustalenia w jaki sposób doszło do zanieczyszczenia wody.
W sobotę służby zneutralizowały substancję, a założone specjalne rękawy zapobiegły rozprzestrzenianiu się cieczy. Warto dodać, że szybka reakcja naszych wędkarzy, urzędników i służb, pozwoliła na natychmiastowe działania i zapobiegnięcie dalszego zanieczyszczenia stawu.

Komentarz
Rozpowszechnianie informacji przez blogera z Cisia jakoby z barki nastąpił wyciek ropy jest kolejnym kłamstwem i wprowadzaniem w błąd opinii publicznej.

Ostatnie nieoficjalne ustalenia mówią, że substancja prawdopodobnie została wpuszczona od strony przepustu przy ul.Wręczyckiej i podejrzewa się celowe działanie.

WCZASOWA NA 15 MIEJSCU

Wojewoda śląski ogłosił wstępną listę rankingową wniosków na dofinansowanie zadań w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016–2019”. Wnioskodawcy, których projekty zostały odrzucone z przyczyn formalnych, uzyskali o tym indywidualną informację wraz z uzasadnieniem.
Teraz do 21 listopada wnioskodawcy, których projekty są ujęte na wstępnej liście rankingowej, mogą składać zastrzeżenia do wyników oceny merytorycznej wniosków.

Nasza Gmina zajęła bardzo dobre 15 miejsce (na 45 przyjętych wniosków) z prawie 23 pkt. Burmistrz Blachowni stara się o środki na remont ul. Wczasowej. Po modernizacji terenów wokół zbiornika wodnego, odnowiona ulica idealnie w komponuje się w odnowione obszary przy stawie. Miejsce i liczba zebranych pkt. dobrze wróży na ostateczne rozstrzygnięcie.

BOBRY W BLACHOWNI I SZCZUPAK

To, że zbiornik wodny w Blachowni kryje różne gatunki ryb nikogo nie dziwi. Pan Adam w poniedziałek złowił 56 cm szczupaka.
Jednak to, że w Blachowni są bobry nie wiedziałem.

To zwalone drzewo jest najlepszym dowodem.

Lepiej, aby bobry tak bardzo nie polubiły terenów nad naszym zbiornikiem


I jeszcze jedno zdjęcie – Pan kotek był chory… .

MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ W POWIECIE CZĘSTOCHOWSKIM


Jeśli w trakcie obchodów niepodległościowych w Blachowni robiliście zdjęcia to dobrze jej przejrzyjcie. Być może udało się wam uchwycić niezwykłą chwilę, która wprost przemawia swoim obrazem? Jeśli tak – to Stowarzyszenie Nasza Gmina Blachownia zaprasza do udziału w konkursie

Regulamin konkursu na www.blachownia.pl/files/cms/1%20Paulina/regulaminkonkursfio.pdf

ŚWIĘTUJEMY NIEPODLEGŁOŚĆ BIAŁO-CZERWONEJ


Blisko 300 mieszkańców włączyło się do gminnych obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


Dzięki Bożej opatrzności świętujemy dzień niepodległości – mówił na Mszy św. w intencji ojczyzny ks. Tomasz Wrona

W homilii ks. proboszcz, nawiązując do pięknych kart historii, mówił o bohaterskich postawach Polaków i obronie godności i tożsamości człowieka i rodziny.
-Historia jest nauczycielką życia, obyśmy z tego co przeżyli nasi przodkowie wyciągnęli właściwe wnioski. By dobrze korzystać z daru wolności. By nasza historia, którą możemy się dziś chlubić, była dla nas jak najlepszą nauczycielką. Radując się z dzisiejszego święta trzeba nam strzec daru niepodległości. A pamiętajmy nie jest on nam dany raz na zawsze. Dlatego każdy z nas powinien stać na straży wolności i godności człowieka i rodziny, bo to od niej zaczyna się z niewolenie narodu. Moja dobra praca, nauka, otwarcie na drugiego człowieka to najprostsza walka o dobro naszej ojczyzny. Dlatego dziękując za niepodległą Najjaśniejszej Rzeczpospolitej trzeba nam uświadomić, że każdy z nas musi czuć się odpowiedzialny za Polskę – mówił ks. Tomasz Wrona.

Jeszcze przed Mszą św. burmistrz Sylwia Szymańska obok USC odsłoniła tablicę z nową nazwą – Plac Niepodległości.
-Przywracamy historię naszej Gminie. Bo właśnie w tym miejscu, obok strażnicy OSP, kiedyś istniał Plac Niepodległości. Mieścił się tam dąb i specjalna tablica. W 1939 roku wojska hitlerowskie na każdy kroku niszczyły ślady polskości. Zniknął dąb i pamiątkowa tablica. Dzisiaj w tym małym fragmencie Polsce przywracamy pamięć – mówiła burmistrz Blachowni.

W zakopywaniu drzewa ochoczo brali też udział najmłodsi mieszkańcy Gminy.

30 metrową flagę biało-czerwoną nieśli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz ich rodzice.


Po odśpiewaniu, w samo południe, czterech zwrotek hymnu państwowego: władze Gminy, strażacy, dzieci i młodzież szkolna, organizacje pozarządowe oraz sami mieszkańcy i goście przeszli ul. Sienkiewicza do kościoła, a potem pod pomnik Bohaterów Poległych za Wolność Ojczyzny.

Mówiąc o setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości burmistrz Blachowni Sylwia Szymańska przywołała najgłębsze myśli i spojrzenia na niełatwą, często naznaczoną krwią historię naszego narodu.
-W tak ważnym dla nas dniu nie sposób nie przywołać słów Wielkiego Polaka dzisiaj świętego Jana Pawła II, które wypowiedział 12 czerwca 1987 r. w Gdańsku.
„Każdy z Was, młodzi Przyjaciele, znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych”.
Wśród wielu tych znanych twórców państwa polskiego Marszałek Józef Piłsudski, Roman Dmowski czy Ignacy Jan Paderewski są też trzeba nam znać nazwiska lokalnych bohaterów, którzy ginęli w obronie umiłowanej Ojczyzny. Są wśród nich byli mieszkańcy ziemi blachowniańskiej. Wychowywani w duchu patriotyzmu od początku wiedzieli jakie jest ich Westerplatte. Jakie dla nich są najważniejsze wartości – to Ojczyzna. To m.in. dzięki nim możemy dzisiaj żyć w pokoju i cieszyć się wolnością. Może warto dzisiaj zadać sobie pytanie – jakie jest to nasze Westerplatte? Dla wielu z nas będą to słowa Bóg – Honor – Ojczyzna. Ktoś inny wymieni Miłość i Prawda. I nie warto się spierać kto ma rację bo każde to słowo wskazuje jak kochać Ojczyznę, jakie jest nasze Westerplatte, którego niczym skarbu powinniśmy strzec każdego dnia – mówiła Sylwia Szymańska.

Następnie delegacje pod pomnikiem składały wieńce i wiązanki kwiatów



Na zakończenie niepodległościowych uroczystości patriotyczne piosenki pięknie zaśpiewał chór z SP Nr 1.