WAŻNE -SZCZEPIMY SIĘ

27 grudnia szczepionka przeciwko COVID-19 została podana pierwszym medykom także w woj. śląskim.
A kto w Blachowni otrzyma pierwszy szczepionki?
Lekarze i pielęgniarki i to jutro 29 grudnia z węzłowego szpitala w Ostrowach. Personel DPS w Blachowni jeszcze nie wie kiedy będzie szczepiony. Wiadomo, że w lutym placówka ma być po drugiej serii szczepień. Także niektórzy pracownicy MOPS czekają na swoją kolejkę szczepień. Na ponad 20 osób rękę do szczepienia poda tylko szóstka. Sami mieszkańcy naszej gminy, którzy ukończyli 65. rok życia, będą mogli poddać się szczepieniom w ośrodkach zdrowia w Blachowni i Łojkach. Kiedy? Prawdopodobnie w drugiej połowie stycznia. Nie wiadomo ile dawek trafi do nas bo nie wszyscy chcą się szczepić. Obecnie trwa zbieranie danych.


Ministerstwo zdrowia uruchomiło bezpłatną i całodobową infolinię. Jest przeznaczona dla obywateli, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat szczepień przeciwko COVID-19. Uzyskanie informacji o tematach związanych ze szczepieniami przeciw COVID-19 możliwie jest w języku polskim, angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim. Nr infolinii 989.


Kto należy do priorytetowej grupy?
W Polsce w pierwszej kolejności zaszczepione będą osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem z racji swoich zawodowych obowiązków, są wśród nich:
-pracownicy szpitali węzłowych (m.in. placówka w Blachowni)
-pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
-pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,
-pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
-pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

Do grupy „zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści).

Foto intgb.com