POLSKA NIE MOGŁA TEJ WOJNY WYGRAĆ, ALE MUSIAŁA JĄ PRZEŻYĆ DLA PRZYSZŁYCH POKOLEŃ

82 lata temu 1 września wojska hitlerowskie najechały na Polskę z trzech stron: od zachodu, północy i południa. Mało się mówi o tym, że Niemcy oprócz Sowietów, którzy napadli na nas 17 września 1939 roku, mieli jeszcze jednego sojusznika. Od południa do Polski w kroczyli Słowacy. Jak dowodzą historycy, Polska nie mogła tej wojny wygrać, ale musiała ją przeżyć dla przyszłych pokoleń.


Kiedy rozpoczęła się II wojna światowa? Według informacji zawartych w dzienniku bojowym 76 eskadry, dwie minuty po godz. piątej (polskiego czasu o 4.02), 29 „stukasów” wystartowało z lotniska Nieder-Ellguth. O godz. 4.35 na Wieluń spadły pierwsze bomby. Atak na to miasto nastąpił zatem 8 minut przed pierwszym wystrzałem niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na Westerplatte. Warto dodać, że wśród blisko 200. żołnierzy, którzy strzegli Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte był st. szer. Aleksy Kowalik, mieszkaniec Blachowni. Zmarł w wieku 96 lat 10 lipca 2011 roku.

Najnowsze badania historyków dowodzą, że II wojna światowa tak naprawdę rozpoczęła się w Tczewie. 1 września po godz. 4 czasu polskiego, z elbląskiego lotniska wystartowały trzy Ju 87. Każdy samolot uzbrojony w 250-kilogramową bombę pod kadłubem i cztery 50-kilogramowe pod skrzydłami. Niemieccy piloci nad Tczew dolecieli o 4.23. Bomby spadły na dworzec i nasyp kolejowy, gdzie miały znajdować się przewody odpalające ładunki na mostach oraz na elektrownię i koszary wojskowe. Skąd wiadomo, że atak nastąpił o tym czasie? Według relacji podporucznika rezerwy Stanisława Matłosza wskazówki zegara dworcowego, po zbombardowaniu stacji, zatrzymały się właśnie o godz. 4.23.

Nad Blachownię pierwsze samoloty wroga nadleciały wczesnym rankiem 1 września od strony lasów herbskich. Z pokładów przelatujących samolotów zostali ostrzelani mieszkańcy Ostrów. Potem pojawili się żołnierze na motocyklach i zaczęła się straszliwa okupacja.


Przypomina o tym Pomnik Bohaterom Poległym za Ojczyznę w Walce z Hitleryzmem 1939-45. Powstał on z inicjatywy byłych więźniów obozów koncentracyjnych i przy współpracy mieszkańców oraz odlewni w Blachowni. Monument odsłonięto 12 października 1947 roku.