DEO DECIMA MA 40 LAT

16 września br. zespół „Deo Decima” obchodzi 40-lecie.

Założycielem chórku był ks. Zbigniew Dudek. Pierwszy skład tworzyli Iza Macherzyńska, Iza Kuczera (Ujma), Brygida Velluci (Socha), Dorota Żurek (Socha), Joanna Wdowiak (Bryłka), Henryk Matuszczak, Artur Przybyłko i Wiesław Smoliński.


Potem przychodzili kolejni. W zespole śpiewało ponad 100 osób (choć nie wiem czy nie powinienem napisać blisko 200).

Po sześciu latach od założenia zespołu z parafii odchodzi ks. Zbigniew. Opiekę nad zespołem przejął ks. Czesław Mirowski. Zespół zmienił nazwę na „Ad Maiorem Dei Gloriam”. Potem pojawił się kolejny nowy opiekun ks. Andrzej Chałupka i pojawiła się kolejna nazwa chórku „Vexilla Dei”. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych śpiewał jeszcze inny zespół.


Nasze zespoły brały udział w festiwalach muzycznych. Największe z nich to „Sacroson” na Jasnej Górze oraz „Cantate Deo” w częstochowskiej katedrze. Tam zajęliśmy III miejsce oraz wyróżnienie przewodniczącej Jury za piosenkę „Różaniec”. Na koncerty i msze byliśmy zapraszani do wielu parafii nie tylko naszej diecezji.


Niestety w tym czasie do chórów niebiańskich odeszli: Iza Macherzyńska, Bożena Kwapisz, Janusz Kowalik, Ewa Woźniakowska, Tomasz Leszczyński.


.

.

40 lat to kawał historii. Zespół zaowocował w kilka małżeństw oraz „wydał” trzech kapłanów (ks. Artur Przybyłko, ks. Roman Rataj i o. Dariusz Nowicki OSPPE).


Jako, że historia lubi się powtarzać (z potrzeby śpiewania w kościele i wzajemnych spotykań) znowu jako „Deo Decima” zaczeliśmy oprawiać muzycznie Msze święte, ku naszemu zdziwieniu, także na ślubach.


Dzisiaj zespół tworzą: Edyta Matuszczak, Magdalena Sobala, Aneta Wącław, Bożena Forma, Małgorzata Bernat, Henryk Matuszczak, Andrzej Waloszczyk, Darek Wącław, Zbyszek Leśniczek i Marek Kułakowski.

Wszystkich członków zespołu, którzy mieli okazję śpiewać w naszych zespołach serdecznie zapraszamy 22 września o godz. 12 do udziału we Mszy świętej.