TAKI BYŁ 2022 ROK W NASZEJ GMINIE

Koniec roku to okazja do podsumowań, przypomnienia najważniejszych wydarzeń mijającego 2022 roku w naszej gminie.

STYCZEŃ

5 stycznia Urząd Miejski w Blachowni ogłosił przetarg na budowę I etapu kanalizacji sanitarnej w miejscowości Cisie. Wkład własny Gminy to 1,2 mln zł.  2 mln zł Urząd pozyskał z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich 

19 stycznia „Ida” sypnęła burzami śnieżnymi i ścisnęła mrozem.

30 stycznia po raz 30 zagraliśmy w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Tym razem wspieraliśmy polską okulistykę. Było morsowanie, na torze ściganie, w ciemnościach bieganie, licytowanie, śpiewanie i do puszek pieniędzy zbieranie.

LUTY

1 lutego 14 zastępów straży pożarnej gasiło halę produkcyjną, gdzie wytwarzano sprzęt oświetleniowy w Wyrazowie. Obiekt spłonął doszczętnie.

2 lutego radni większością głosów zdecydowali, że skrzyżowanie ulic 1-go Maja z Sienkiewicza będzie nosić nazwę „Rondo im. Jana Pawła II”.

8 lutego zaczynamy oszczędzać. Wodociągi Częstochowskie uprzejmie poinformowały mieszkańców, że podnoszą opłaty za wodę i ścieki. Woda poszła w górę z 3,97 zł na 4,27 zł. Ścieki z 6,63 zł na 6,93 zł.

9 lutego przeprowadzka. USC przenosi się do Urzędu Miejskiego do pomieszczeń gdzie mieścił się MOPS.

24 lutego Rosja napadła na Ukrainę. Polska w tym także Blachownia 28 lutego włącza się w pomoc uchodźcom. Mieszkańcy, a także Dom Wycieczkowy przy ul. Sportowej przyjmuje ukraińskie rodziny. Pomagamy, wspieramy Ukraińców do dzisiaj. 

27 lutego starosta Powiatu Częstochowskiego rozdał swoje statuetki. Wśród laureatów nie było nikogo z gminy Blachownia. Trzy osoby z naszej gminy, które otrzymały propozycje kandydowania do nominacji odmówiły tego zaszczytu.

28 lutego GTV Bus zaskoczył pasażerów – podniósł ceny biletów na przejazd do Częstochowy. Klienci o podwyżkach dowiadywali się wchodząc do busów.

MARZEC

4 marca przy ul. Żeromskiego 6 paliły się sadze. Nie pierwszy raz w tym bloku.

15 marca radni dowiadują się, że rząd ma plan budowy 100 obwodnic. Jedna z nich (w 3 wariantach) ma przebiegać przez Trzepizury. 

16 marca, podobnie jak przez całą zimę, dziki „dziękowały” mieszkańcom za poczęstunek. Kosze i pojemniki na odpady potraktowały jak swój paśnik. 

19 marca nad gminą pojawiają się pierwsze bociany to znak nadchodzącej wiosny. 

22 marca rusza I etap kanalizacji w Cisiu.

30 marca radni w głosowaniu dali zgodę burmistrz Blachowni na dzierżawę nieruchomości 1.300 m kw. położonej po północnej stronie zbiornika wodnego na okres 20 lat. Burmistrz Sylwia Szymańska informowała, że działką od strony ul. Wczasowej zainteresowanych było blisko 40 podmiotów gospodarczych.

31 marca Automobilklub Jurajski, od spotkania z mieszkańcami Wyrazowa i policją rozpoczyna ożywianie dawnego toru w Wyrazowie. 

KWIECIEŃ

1 kwietnia – PZPN da środki na modernizację stadionu w Blachowni. Oczywiście był to żart primaaprilisowy.

5 kwietnia Urząd Miejski w Blachowni zorganizował event integracyjny z uchodźcami z Ukrainy pod nazwą „Przyjdźcie, poznajmy się”.

22 kwietnia na blokach, szkołach, urzędach, zawisły kolejne budki lęgowe dla jerzyków. Przedsięwzięcie odbywa się z woli mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego.  

23 i 24 kwietnia Blachownia była gospodarzem  dwóch  turniejów szachowych. W zawodach wzięło udział 77 zawodników.

30 kwietnia – 16 młodych kierowców wzięło udział w II etapie tegorocznej akcji Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Częstochowie pod nazwą „Drogowskaz dla młodych”.

30 kwietnia wielkie pozimowe sprzątanie ulic w gminie. Firma sprzątała, że „siwy dym”. 

MAJ

1 maja – wielka majówka i zawody wędkarskie organizowane przez Zarząd Koła PZW w Blachowni.

7 maja odbyły się Gminne Dni Strażaka połączone z obchodami stulecia OSP w Blachowni.

14 maja w Blachowni meldują się pierwsze jerzyki.

15 maja Blachownia była gospodarzem I Krajowej Wystawy Psów Rasowych. Na błoniach swoje w dzięki prezentowało blisko 200 czworonogów.

20 maja po raz kolejny płoną lasy w Blachowni. Dziś wiadomo, że były to podpalania. 

22 maja w kameralnym gronie Automobilklub Jurajski zaprosił na dawny tor w Wyrazowie  małych i dużych miłośników hulajnóg.

27 maja burmistrz Sylwia Szymańska  rozdała swoje statuetki. „Blachowniański Łabędzie”. Najważniejsza platynowa statuetka powędrowała do człowieka orkiestry – Walentego Mazura.

28 maja Blachownia była gospodarzem V Spartakiady Gmin Powiatu Częstochowskiego. Najbardziej widowiskowa konkurencja to „dziurawe wiadro”. Nasze panie spisały się prawie na medal. Wśród 15 gmin pierwsze miejsca zajęła gmina Poczesna.

Pokaz tańca irlandzkiego oraz Łukasz Łyczkowski z zespołem „5 Rano” zaprezentowali się na Dniach Blachowni. 

CZERWIEC

3 czerwca Dzień Dziecka

w placówce opiekuńczo- wychowawczej w Blachowni

i nad wodą.

5 czerwca burmistrz Blachowni odebrała czek na 10 mln zł 400 tys. zł z Polskiego Ładu. Przeznaczenie – kanalizacja gminy.

7 czerwca Uczniowski Klub Sportowy w Blachowni obchodził jubileusz 10-lecia. foto UKS Blachownia 

15 czerwca burmistrz Sylwia Szymańska otrzymała od prawie całej Rady wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu za 2021 rok.

24 czerwca w końcu wakacje.

Do Blachowni przybyli rzymianie „Legio XXI Rapax”. Miasta nie spalili, niewiast nie porwali. Zajęli plażę po północnej stronie zbiornika i zaczęli swoje rytualne obrzędy. Było to żywe spotkanie z historią czyli z Grupą Rekonstrukcyjną „Legio XXI Rapax”.

28 czerwca po północnej stronie zbiornika wodnego ruszyła wypożyczalnia sprzętu wodnego. Rekreacja wróciła na stare miejsce.

LIPIEC

1 lipca zakończyła się kompleksowa termomodernizacja dwóch budynków wielorodzinnych komunalnych w Łojkach przy ulicy Długiej 3 i 5

10 lipca mieszkańcy ul. Sportowej mogą się cieszyć z odnowionego deptaku.

Tego samego dnia w nocy księżyc znalazł się najbliżej Blachowni – zaledwie 363.666 km.

Ksiądz Krzysztof Krulik zakończył proboszczowanie w parafii Najświętszego Zbawiciela w Blachowni. Dalszą pracę kapłańską zaczął parafii w Gidlach. 

14 lipca przed SP 1 powstał Plac Czerwony. Czerwona kostka brukowa zastąpiła ponad 50-letnie płyty chodnikowe.

16 lipca nad zalewem zawitali modelarze ze swoimi wspaniałymi statkami.

Kino letnie tego lata nie miało szczęścia do pogody. Za każdy razem widzów zalewał deszcz.

21 lipca był najcieplejszym dniem w roku. Termometry w Blachowni wskazały 37 stopni C w cieniu.

Ruszył rządowy program „Ciepłe mieszkanie”. Dla wielu mieszkańców starego osiedla gdzie zakładany był gaz ruszył on o rok za późno. Choć jak się okazuje różne programy czekały na Wspólnoty Mieszkaniowe.

29 lipca Konradów ma nowy plac zabaw.

30 lipca pojawiła się nadzieja, że skończą się dzikie jazdy na dawnym torze w Wyrazowie. Bowiem nad obiektem zamontowano monitoring.

W ramach budżetu obywatelskiego trwa budowa parkingu przy bloku nr 7. O budowę zabiegał radny Tomasz Czech.

31 lipca w ramach eventu szkoleniowego Automobilklub Jurajski zaprosił miłośników motoryzacji i sędziów zawodów motoryzacyjnych na dawny tor w Wyrazowie. Strażacy uczyli m.in. prawidłowego obsługiwania gaśnicy.

SIERPIEŃ

1 sierpnia Jacek Chudy przestał być prezesem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Blachowni. Jego miejsce zajęła Mariola Kubis, dotychczasowa księgowa spółki.

7 sierpnia oficjalnie nad zbiornikiem wodnym od południowej strony otwarto dwie altany. Nie zabrakło grillowania, zumbastycznych tańców i ogólnie było Coolturalnie.

8 sierpnia przez Blachownię śpiewająco przeszła pielgrzymka legnicka, a dzień później wrocławska.

Po 8 latach użytkowania rozpoczęło się wyburzanie brodzika, który od początku swojego funkcjonowania nie spełniał wymogów Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

18 sierpnia Sylwia Pawlak na 3 lata została nowym dyrektorem Publicznego Przedszkola z Oddziałem Integracyjnym Nr 2 im. „Plastusia”. foto UM Blachownia 

20 sierpnia Stara Gorzelnia była gospodarzem gminnych dożynek.

25 sierpnia handlowcy z Ryneczku pytają czy przy ul. ks. Kubowicza w pobliżu lodziarni powstaje nowe targowisko?  

26 sierpnia plac zabaw przy Sienkiewicza zyskał ogrodzenie. Tym samym znacznie poprawiło się bezpieczeństwo bawiących się tam dzieci.

28 sierpnia Mateusz Pawełczak i Barbara Pawełczak zwyciężyli w 20 edycji „Przełajowej Ósemki”. 

WRZESIEŃ

1 września kolejna rocznica napaści Niemiec na Polskę. Pamiętaliśmy.

W tym dniu dzieci i młodzież rozpoczęli nowy rok szkolny. 

Mickiewicz w Blachowni, a konkretnie premiera teatralna w plenerze Adama Mickiewicza „Ballady i Romanse”. Niezwykły spektakl nad wodą to uczczenie dwusetnej rocznicy ukazania się w Wilnie tomiku poetyckiego  „Ballady i Romanse”.

3 września Blachownia ze Zbójami pożegnała lato.

5 września – do 11 września trwało głosowanie na zadania z Budżetu Obywatelskiego.

10 września Memoriał siatkarski im. Sebastiana Cierpiała ze względu na pogodę odbył się w hali sportowej OSiR-u. W turnieju wzięło udział 6 mikstów.

11 września 12 drużyn rywalizowało w XVI Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej  ,,Orlik Cup 2022″. Grali wszyscy, zwyciężyli 10-latkowie z RKS Raków.

12 września tuż po mistrzostwach świata do Blachowni na kilka godzin przyjechał Mateusz Bieniek, srebrny medalista mistrzostwach świata w siatkówce. Mateusz Bieniek zdobył też indywidualną nagrodę jako najlepszy środkowy.  foto Ilona Janik

13 września rozpoczęła się rozbiórka daszka głównej bramy boiska OSiR. Za 2 lata Pogoń Blachownia będzie świętować stulecie od momentu gdy zaczął funkcjonować Robotniczy Klub Sportowy Blachownia.

20 września nasz mieszkaniec Grzegorz Maciejewski wraz z Dariuszem Opatrzykiem z Mysłowic zdobyli tytuł mistrza Polski Służb Mundurowych w Badmintonie.

22 września Paweł Hreczański złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej w Blachowni.

25 września „weź, przeczytaj i zwróć” to nowa inicjatywa miejscowego proboszcza czyli możliwość wypożyczania książek z kruchty kościelnej.

29 września czerwono-niebieska lekcja w szkole w Cisiu. Dzieci odwiedzili piłkarze Rakowa Ben Lederman i Xavier Dziekoński.

PAŹDZIERNIK

3 października gmina wystawiła działkę na sprzedaż. To plac dawnego targowiska pod lasem gdzie dzisiaj parkuje sporo zmotoryzowanych mieszkańców. 

Składamy dodatki osłonowe.

6  października na dawnym torze w Wyrazowie gościł najlepszy polski rajdowiec – Kajetan Kajetanowicz, wielokrotny mistrz Europy, a ostatnio wicemistrz świata WRC2 i WRC3.

12 października na męską część mieszkańców Blachowni padł blady strach. Ruszył bowiem kurs samoobrony dla pań. Płeć piękna wyjątkowo starannie przykładała się do zajęć.

17 października burmistrz Blachowni informuje w sprawie dystrybucji tabletek jodku potasu. Jakby co to w gminie mamy 4 punkty wydawania preparatu. 

W październiku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadziła pomiary natężenia hałasu z podziałem na pojazdy lekkie i ciężkie, także na obwodnicy w pobliżu Wyrazowa. 

19 października Tomasz Rećko został nowym przewodniczącym Rady Miejskiej. 

20-21 października w Blachowni odbyły się  IV Dni Trzeźwości.

25 października burmistrz Blachowni rozdała swoje nagrody dla najbardziej zapracowanych nauczycieli. Ci którzy nie otrzymali wyróżnień mogli liczyć na uznanie swoich dyrektorów szkół.

23 października Blachownia była gospodarzem 6 edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Piosenki Podwórkowej. Największe uznanie jury zyskała Kapela „Złoczewianie”.

25 października mieszkańcy Blachowni byli świadkami częściowego zaćmienia słońca

30 października Morsy z Blachowni rozpoczęły nowy zimowy sezon.

Mieszkańcy Cisia cieszą się z nowo wyremontowanej ul. Herbskiej. Teraz szybciej i wygodniej dojadą do Herbów.

LISTOPAD

1 listopada spotkaliśmy się przy grobach naszych, już nieobecnych, bliskich.

3 listopada niewłaściwe rozpalanie w piecu w kotłowni znajdującej się w piwnicy przy ul. Żeromskiego 8 postawiło na nogi 4 jednostki straży pożarnej.

8 listopada gmina uruchamia preferencyjny zakup węgla.

8 listopada blisko 40 mieszkańców z Cisia wzięło udział w spotkaniu na temat, postępujących prac kanalizacyjnych m.in. w sołectwie Cisie.

11 listopada Blachownia świętowała 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

21 listopada ruszyła budowa parkingu przy ul. Sienkiewicza 18 i 20 (od strony klatek schodowych) oraz za Urzędem Miejskim.

 15 listopada burmistrz Blachowni przedstawiła projekt budżetu gminy na 2023 rok.

17 listopada Tomasz Czech został nowym wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Blachowni.

18 listopada razem z nauczycielami, rodzicami i dziećmi z Przedszkola Nr 2 im. „Plastusia” śpiewaliśmy patriotyczne pieśni.

20 listopada odbyło się zebranie sprawozdawcze Koła nr 4 Polskiego Związku Wędkarskiego w Blachowni. 

24 listopada strażacy i pracownicy wodociągów uratowali kotka, który utknął w podziemnej rurze.

26 listopada na skwerze Tarnawskiego przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich, samorządowcy, harcerze i młodzież szkolna z Blachowni posadzili  dąb poświęcony pamięci majora Romana Drozdowskiego. Pojawił się też głaz i pamiątkowa tablica.  

27 listopada po raz 15. przyjaciele i znajomi Jacka Chudego oraz sami miłośnicy biegania i maszerowania z kijami wystartowali w „Niedzielnym Biegu Przełajowym”.

GRUDZIEŃ

2 grudnia obchodzimy Gminny Dzień Seniora.

6 grudnia świetny Mikołaj grzecznym dzieciom z naszej gminy rozdał, aż 300 paczek. W tym roku radni byli niegrzeczni.

9 grudnia ul. Podmiejska zyskała nowa nakładkę i chodnik.  

14 grudnia Blachownię zaatakowała zima. Słupek rtęci w nocy spadł do -15 stop. C. W 3 dni spadło ponad 40 cm śniegu.

15 grudnia burmistrz Blachowni potwierdza, że pierwszy transport 100 ton węgla został przekazany do naszej Gminy.  

16 grudnia Dom Dziecka Sosenka w Blachowni odwiedził znany piosenkarz Michał Wiśniewski.

18 grudnia wzięliśmy udział w Gminnej Wigilii.  

21 grudnia radni 13 głosami za uchwalili budżetu gminy na 2023 rok.

Uwierzyliśmy kolejny raz,
w jeszcze jedno Boże Narodzenie. Święta upłynęły spokojnie. 

28 grudnia zaczęło funkcjonować gminne lodowisko.