OSZUŚCI WYCZYŚCILI KONTA BANKOWE NA 25 I 200 TYS. ZŁ.

Oszuści podszywający się pod pracowników jakiegoś banku to nie nowina. Są już tak przebiegli, że potrafią do nas zadzwonić z numeru danego banku, co jeszcze bardziej ich uwiarygodnia. Tym bardziej, że zdarza się, iż dzwonią do nas prawdziwi pracownicy banku z różnymi ofertami.
Oszuści już nie chcą od nas żadnych danych na temat kont, a proszą o zainstalowanie nowej aplikacji bankowości. Wszystko pod pretekstem rzekomego zagrożenia utraty pieniędzy z konta. Chodzi o oprogramowanie Team Viewer czy Any DESK. Jak to działa?


Gdy po zainstalowaniu aplikacji wpiszemy przysłany do nas kod oszuści natychmiast widzą wszystkie operacje, które przeprowadzamy np. przez telefon. Potrafią połączyć się ze zdalnymi pulpitami na drugim krańcu Polski czy Europy. Potem mają swoje 5 minut i szybko wyczyszczają konta. Dwa dni temu na policję w Częstochowie zgłosiły się dwie osoby. Jedna straciła około 25 tys. zł, a druga 200 tys. zł.


Zatem uważajmy. Takie połączenia powinniśmy traktować jako potencjalną próbę wykradzenia pieniędzy z konta. Za każdym razem warto się „przypadkowo” rozłączyć i szybko zadzwonić do macierzystego banku, aby sprawdzić czy rzeczywiście ktoś z banku dzwoni do nas z propozycją instalacji nowej aplikacji bankowości. Warto też powiadomić policję – powiedziała mi podkom. Sabina Chyra-Giereś, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.