PODNOSIMY STANDART BEZPIECZEŃSTWA MIESZKAŃCÓW

Codzienne działania naszych strażaków (wyjazdy do pożarów, wypadków drogowych, ulatniającego się gazu czy czadu) gwarantują mieszkańcom spokojniejsze życie. Jednak trudno sobie wyobrazić nowoczesną jednostkę OSP bez nowoczesnego sprzętu. Podejmowane przez samorząd zakupy dla OSP w Blachowni zapewne jeszcze bardziej podnoszą skuteczność w ratowaniu życia czy dobytku. Proponowane przez burmistrz Blachowni, a akceptowane przez Radę Miejską, w ostatnich 7 latach doprowadziły do zakończenie budowy strażnicy oraz zakup nowego sprzętu.


Warto przypomnieć, że przed 2014 rokiem gmina na rozpoczęcie budowy remizy OSP w Blachowni wydatkowała 273 tys. zł. Potem firma zeszła z budowy i prace stanęły na 1,5 roku.

-Na tę inwestycję musieliśmy szukać nowe fundusze bowiem na kontynuację prac nie były zabezpieczone środki. Przeprowadziliśmy też inwentaryzację obiektu oraz nowy przetarg. Rada Miejska na dokończenie budowy strażnicy w sumie przeznaczyła 1.830.952 zł. Otwarcie nowej strażnicy nastąpiło w listopadzie 2016 roku. Kolejne wydatki na ochronę przeciwpożarową, na utrzymanie i uzupełnienie sprzętu, ubezpieczenia strażaków, pojazdów i strażnic plus ryczałty kierowców od 2016 do 2020 roku wyniosły 181.395 zł. Rada Miejska we wrześniu 2019 roku podniosła ekwiwalent pieniężny dla członków OSP z 6 do 15 zł. Strażacy w Blachowni wzbogacili się o nowy wóz marki Scania P450 XT za 1.149.804 zł, z czego 1.230.703 zł pochodziło ze środków programu UE pozyskane w ramach projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach działania „5.5. Z Budżetu Obywatelskiego jednostka OSP w Blachowni, dostała nowego quada Polaris Sportsman 570 EPS. Wartości zakupu 50.000 zł. Kolejny zakup to używany Star 266 za ponad 28 tys. zł wyjaśnia burmistrz Sylwia Szymańska.


Wiemy, że wydane w ostatnich latach środki finansowe znacznie podniosły bezpieczeństwo w naszych mieszkańców, a także samych strażaków, którzy w akcjach często narażają swoje życie, by ratować ludzi czy dobytek.