Na dzisiejszej sesji wśród kilku punktów najciekawszym wydaje się być sprawa zlecenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Blachowni
przeprowadzenia dodatkowej kontroli, nie objętej planem pracy Komisji Rewizyjnej. Chodzi o zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłą burmistrz Blachowni Sylwię Szymańską.
Prowadząca zeszłotygodniowe posiedzenie połączonych komisji Edyta Mandryk, która zarazem pełni funkcję przewodniczącej Rady Miejskiej, (w poprzednich kadencjach było zabronione, aby przewodnicząca RM prowadziła połączone komisję i jeszcze brała udział w głosowaniu) zachęcała radnych do dyskusji i zajęcia stanowiska w sprawie wniosku skierowanego przez mieszkańca Cisia, właściciela strony internetowej gminablachownia.pl.
Przewodnicząca Mandryk niezdecydowanie radnych, starała się ożywić cytatami (ponad 300 stron) z wniosku gdzie były zawarte rzekomo niezbite dowody, iż Szymańska łamała prawo, dlatego komisja rewizyjna powinna się nią zająć.
Edyta Mandryk czytała we wniosku m.in. „pozyskane materiały prasowe dotyczące usług wykonywanych na rzecz Gminy Blachownia, świadczą o możliwości popełnienia przez byłego Burmistrza Blachowni Sylwię Szymańską przestępstw polegających na przekroczeniu swoich uprawnień, niedopełnieniu obowiązków służbowych, naruszeniu dyscypliny finansów publicznych i złamaniu ustawy o zamówieniach publicznych ze szczególnym zlecaniem różnym podmiotom usług z pominięciem ustawy o zamówieniach publicznych na łączną kwotę co najmniej 2.450. 000 zł.
Radni nieśmiało pytali dlaczego komisja rewizyjna tej kadencji ma się zajmować sprawami poprzednich kadencji czy ma do tego uprawnienia czy to jest zakres działalności KR – padały pytania.
Prowadząca posiedzenie nie ustępowała i dalej czytała wniosek z kolejnymi zarzutami pod adresem Szymańskiej. Sprawa oskarżeń dotyczyła m.in. usług na zimowe utrzymanie dróg gminnych, usytuowanych w granicach administracyjnych Gminy Blachownia od 1 stycznia 2015 roku do 21 września 2021 roku. Podobno miało to się odbywać z naruszeniem prawa. W obszernym wniosku mieszkaniec Cisia wspomina o nieprawidłowościach świadczeniu usług śmieciowych. Często pada nazwa firmy handlowo-usługowej …… .
No jak państwo myślicie powinniśmy skierować ten wniosek do komisji rewizyjnej? Powinniśmy go przegłosować? Proszę się wypowiadać – dalej zachęcała Edyta Mandryk.
Ostatecznie na komisjach połączonych nie doszło do głosowania. A sprawa ma się rozstrzygnąć na dzisiejszej sesji.
I teraz ciekawostka. Skargą mieszkańca Cisia zawartą w obszernym wniosku na działania burmistrz Szymańskiej osobnym trybem przez wiele miesięcy zajmowała się Prokuratura Rejonowa w Częstochowie i jasno odpowiedziała właścicielowi strony gminablachownia.pl
Po szczegółowym zapoznaniu się z materiałami śledztwa w sprawie podejrzewania przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych przez burmistrz Blachowni, Prokuratura Rejonowa odrzuciła wszystkie oskarżenia.
Zawiadomienia były składane przez byłego sołtysa Cisia w okresie od stycznia 2015 do grudnia 2021 roku. W tym czasie zdaniem zawiadamiającego miało dojść do nieprawidłowości przy zamówieniach publicznych w Urzędzie Miejskim w Blachowni m.in. na zimowe utrzymanie dróg, zakup dwóch kontenerów sanitarnych z wyposażeniem, udrożnienia dróg i koszenia poboczy, budowy tężni solankowej, wykonania robót ziemnych, wywozu śmieci na terenie gminy czy usług gastronomicznych z pominięciem procedur przetargowych. Wobec stwierdzenia braku danych dostatecznie, uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa, postępowanie umorzono. (Art. 17 & 1 Kodeksu Karnego przy zast. art. 12 & 1 KK).
Kolejne donosy dotyczyły m.in. modernizacji instalacji elektrycznej i odgromowej UM w Blachowni, z góry powziętego zamiaru przekroczenia uprawień przez urzędników UM, wykonania instalacji gazowej CO w MDK, rewitalizacji pasa zieleni śródmiejskiej, renowacji świetlicy w szkole podstawowej w Łojkach, nieprawidłowości przy dzierżawie nieruchomości przy ul. Sienkiewicza czy nawet przyjęcia korzyści majątkowej oraz nieudostępniania informacji publicznej.
I w tym przypadku wobec stwierdzenia przez prokuratora, iż brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenia popełnienia przestępstwa sprawy umorzono. (art. 17 & 1 pkt 1 Kodeksu Postępowania Karnego)
Jak informuje prokurator w uzasadnieniu, w toku trwania postępowania, przeprowadzono analizę zgromadzonego materiału dowodowego, powołano biegłych z zakresu zamówień publicznych i nieruchomości. Wielokrotnie przesłuchiwany mieszkaniec Cisia potwierdził swoje doniesienia. W czasie prowadzonego postępowania okazało się, że między powiadamiającym z Cisia, a burmistrzem Blachowni istnieje bogata historia interakcji, w tym na drodze prawnej, która zakończyła się skazaniem świadka z Cisia za czyny z art. 212 KK (k 264, k 265-400, k 410-601.
W trwającym 2,5 roku postępowaniu przesłuchano 9. obecnych i były urzędników, a także wykonawców robót, członków rodzin. Jak wskazał prokurator PR w Częstochowie sam fakt braku dowodów o możliwości popełnienia różnych czynów zabronionych przez funkcjonariuszy publicznych zatrudnionych w UM w Blachowni, pozwala na obalenie twierdzeń zawiadamiającego, iż doszło do naruszenia wskazanych przepisów. Postanowienie o umorzeniu śledztwa zawiera 37 stron.Komentarz
Zapewne z tego wyroku mogą się cieszyć także sami urzędnicy, którzy przecież organizowali różne przetargi, a teraz od burmistrza Cezarego Osińskiego otrzymali sowite podwyżki. Czy wobec stanowiska Prokuratury Rejonowej teraz radni Blachowni będą chcieli podjąć inną decyzję niż częstochowski organ ścigania? Co ciekawe – jedna z radnych już złożyła wniosek o rezygnację z pracy w Komisji Rewizyjnej, której przewodniczy Jakub Próba.