ŹLE SIĘ DZIEJE W PAŃSTWIE DUŃSKIM – GŁOS SYLWII SZYMAŃSKIEJ

Komentarz

„Źle się dzieje w państwie duńskim. Są rzeczy na niebie i na ziemi, o których nie śniło się naszym filozofom”. To cytat z szekspirowskiego Hamleta. Jakże on pasuje po ostatnich wojażach burmistrza Osińskiego właśnie w Danii, do naszej gminnej rzeczywistości. Bo któż po słowach wypowiedzianych w dniu zaprzysiężenia nowego burmistrza Cezarego Osińskiego „Mam nadzieję, że uda mi się państwa mile zaskoczyć” spodziewał się, że gmina pod wodzą nowego wodza tak szybko zdecyduje się na kredyt, a radni tak szybko spełnią życzenie Cezarego Osińskiego i podniosą mieszkańcom o 8 proc. podatki od nieruchomości. 

Po ostatniej sesji, niejako wywołana do tablicy,  Sylwia Szymańska odniosła się do decyzji radnych i burmistrza.

Najważniejszym punktem dzisiejszego posiedzenia była uchwała okołobudżetowa, podwyższająca stawki podatku na 2025 rok. Burmistrz i nowa Rada zafundowali mieszkańcom Gminy Blachownia ekstremalnie wysoka podwyżkę tj. 8 proc!! ( Częstochowa i okoliczne gminy podatki podniosły o wzrost inflacji czyli o ok 2,7 proc.)

I tu uwaga – uzasadnienie uchwały!! cytat

„Należy podnieść o 8 proc. podatki gdyż Radni i Burmistrz poprzedniej kadencji nie podnosząc mieszkańcom podatków pozbawiali gminę Blachownia dochodów”.

Nie ma i nie będzie mojej zgody na taką interpretacje i takie tłumaczenie ratowania budżetu (nieudolnie zarządzanego i niegospodarnego). W moim przekonaniu wyższe podatki obciążają domowe budżety oraz zwiększają koszty działalności małych firm, które stanowią podstawę lokalnej gospodarki.

Znaczny wzrost opłat lokalnych skutkuje spadkiem aktywności gospodarczej, co w dłuższej perspektywie prowadzi do mniejszych wpływów z podatków – cześć osób z uwagi na wysokość nie zapłaci wcale. Wyższe podatki zniechęcają potencjalnych nowych mieszkańców i przedsiębiorstwa do osiedlania się w gminie lub prowadzenia w niej działalności gospodarczej, w efekcie gmina może tracić szanse na nowych mieszkańców i inwestorów, którzy wybierają sąsiednie gminy z bardziej przyjaznymi stawkami. Podniesienie podatków wpływa na wzrost cen towarów i usług lokalnych, co z kolei obniża standard życia mieszkańców. Dociśnięcie mieszkańców wyższymi podatkami prowadzi do spadku popytu na lokalne usługi i produkty.

Zamiast podnoszenia podatków, gmina powinna szukać alternatywnych źródeł finansowania, takich jak dotacje, środki z funduszy krajowych i unijnych. Wykorzystanie tych źródeł odciąża mieszkańców i jednocześnie zapewnia rozwój gminy.

Zamiast windowania podatków należy przeanalizować wydatki i znaleźć obszary, w których możliwe jest ich ograniczenie bez uszczerbku na jakości usług.

Stabilne stawki podatkowe dają mieszkańcom i przedsiębiorcom większą przewidywalność w planowaniu swoich wydatków. Natomiast zmiany w podatkach utrudniają długoterminowe planowanie, co jest istotne w okresach niepewności gospodarczej.

Przydałaby się rzetelna symulacja ewentualnych wpływów z uwzględnieniem w/w argumentów!

Szanowni Mieszkańcy !!

U podstaw podejmowanych przez nas decyzji zawsze leżała głęboka analiza i strategiczne zarzadzanie gminą, a także dobro jej mieszkańców. Każdą z naszych decyzji – racjonalnie i merytorycznie – zawsze byliśmy w stanie uzasadnić i wyjaśnić.

Czy wysokie obciążenia podatkowe na poziomie gminy to rozsądne i strategiczne podejście do zarzadzania gmina?  Przed podjęciem takiej decyzji warto było pokusić się o analizę i wypracowanie równowagi miedzy potrzebami finansowymi, a dbaniem o atrakcyjność gminy i komfort życia mieszkańców. Niestety uchwała obecnej Rady, pisana i procedowana była na tzw. kolanie. Zabrakło czasu i woli rozmowy, czego skutki odczujemy my wszyscy.

Za wyższymi podatkami od nieruchomości głosowali:

EDYTA MANDRYK, 

EWA CONTUCCI,     

JOANNA PIĄTKOWSKA, 

JACEK ROGUT,   

RADOSTAW MICHALIK,   

JAKUB PRÓBA,   

JAROSŁAW JAMORSKI.

wykres Edyta Hoppe skarbnik Gminy 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.