To już ostatnie chwile, żeby pojeździć na łyżwach.
BLACHOWNIA W PEŁNI KSIĘŻYCA TEŻ JEST FOTOGENICZNA
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
PRZYŁBICE DO LAMUSA
W związku ze zwiększoną liczbą zakażeń od 27 lutego zaczną obowiązywać nowe zasady sanitarne na terenie Polski.
Od soboty będziemy musieli zakrywać usta i nos wyłącznie przy użyciu maseczki.
Szaliki, maseczki materiałowe, kominiarki, przyłbice czy chusty odchodzą do lamusa.
Rzecznik ministerstwa zdrowia informuje, że po województwie warmińsko-mazurskim surowsze ograniczenia pandemiczne mogą dotknąć kolejne regiony.
Ogólna dotychczasowa liczba zakażonych koronawirusem w Polsce 1.696.885 osób.
Ostatniej dobry najwięcej zakażonych Covid 19 ujawniono:
mazowieckiego 2.272 osób
śląskiego 1.272
pomorskiego 1.050
warmińsko-mazurskiego 943
wielkopolskiego 936
Najmniej zakażonych
podlaskiego (327),
świętokrzyskiego (269),
opolskiego (120)
Dotychczasowa liczba wykonanych szczepień w Polsce objęła 3.269.812 osób (w tym jedną dawką: 2.101.754.
Ostatniej dobry najwięcej szczepień przeprowadzono:
15.430 mazowieckie
10.025 śląskie
9.306 wielkopolskie
8.993 małopolskie
Najmniej
3.663 warmińsko-mazurskie
3.369 świętokrzyskie
2.331 opolskie
2.079 lubuskie
Dane z naszego regionu
Częstochowa miasto
liczba zakażonych -46
liczba zakażonych na 10 tys. mieszkańców -2,100000
liczba objętych kwarantanną -652
liczba osób z wynikiem pozytywnym -49
Powiat częstochowski
liczba zakażonych -9
liczba zakażonych na 10 tys. mieszkańców -1,070000
liczba objętych kwarantanną -198
liczba osób z wynikiem pozytywnym -9
Powiat kłobucki liczba zakażonych -9
liczba zakażonych na 10 tys. mieszkańców -1,070000
liczba objętych kwarantanną -198
liczba osób z wynikiem pozytywnym -9
Powiat lubliniecki liczba zakażonych -14
liczba zakażonych na 10 tys. mieszkańców -1,83000
liczba objętych kwarantanną -393
liczba osób z wynikiem pozytywnym -16
Powiat myszkowski liczba zakażonych -20
liczba zakażonych na 10 tys. mieszkańców -2,830000
liczba objętych kwarantanną -185
liczba osób z wynikiem pozytywnym -20
REKORDOWE TEMPERATURY
Do kalendarzowej wiosny zostały 24 dni. A temperatura na dworze szaleje tak jakby za trzy tygodnie miało przyjść lato. Dzisiaj słupek rtęci w Blachowni skoczył do 21 stopni C, czyli został pobity rekord z 1989 roku, gdy było u nas 20,5 stopni C. Aż trudno uwierzyć, że prawie dwa tygodnie temu leżało sporo śniegu, a temperatura w nocy sięgała do -15 stopni C.
Rekordy padły nie tylko w Blachowni. Wczoraj na Śnieżce zanotowano, aż 13.5 stopnia czyli ponad 3 stopnie więcej niż dotychczasowy rekord z lutego pochodzący z 2002 roku. Na Kasprowym Wierchu było trochę zimniej, ale i tak rekordowo. Temperatura 9,9 stopni C, to o 2,1 stopni C więcej niż w lutym w 1989 roku.
Najcieplejszym miastem w Polsce, który nie został pobity od 31 lat, był dzisiaj Maków Pohalański. Tam słupki rtęci zatrzymały się na 22,1 stopni C. Aż strach pomyśleć co może zdarzyć się latem. Pewnie będzie padać 😉.
BEZPŁATNA KOLONOSKOPIA
Starostwo powiatu częstochowskiego informuje, że wraz z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej INTER–MED przystąpiło do realizacji „Programu profilaktycznego wczesnego wykrywania raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu częstochowskiego na lata 2020-2021”. Bezpłatnymi badaniami, finansowymi ze środków pochodzących z budżetu powiatu częstochowskiego, objętych zostanie w 2021 r. około 300 osób z terenu naszego powiatu.
Kryteria kwalifikacji do badania:
-osoby w wieku 50-65 lat bez objawów raka jelita grubego, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
-osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,
-osoby w wieku 25-49 lat u których występuje Zespół Lyncha, czyli dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością, (w tym przypadku potrzebne jest potwierdzenie z Poradni Genetycznej dla osób, które dotychczas nie leczyły się z powodu nowotworów jelita grubego).
Do badania nie kwalifikują się osoby, które wykonywały kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.
Do programu można zgłaszać się osobiście – adres: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej INTER–MED, ul. 1 Maja 27 w Częstochowie (Budynek Centrum Medyczne i Biurowe 1 Maja 27) lub telefonicznie, rejestracja pod nr tel. 787 653-980 lub 34/ 324-55-26.
Szczegółowe informacje można uzyskać dzwoniąc pod nr tel. 881 655-677 – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej INTER-MED oraz pod nr tel. 34/ 322-91-44 Wydział Zdrowia Powiatu Starostwa Powiatowego w Częstochowie.
foto internet
I ZNOWU TRUDNO ODDYCHAĆ NA DZIAŁKACH
.
.
ODBIERZ CO ZGUBIŁEŚ
Może nie każdy wie, że przy starostwie powiatu częstochowskiego mieści się biuro rzeczy znalezionych. Warto tam zajrzeć być może ktoś od dłuższego czasu szuka swojego roweru, telefonu albo broni?
.
KIJARZE WZNOWILI MARSZE
W poniedziałek 22 lutego znowu było głośno na dukcie cisiańskim, a to za sprawą miłośników nordic walking i ich kijów.
-Warto wyjść z domu i poruszać w pięknym otoczeniu pod okiem profesjonalistów – zaprasza do udziału w zajęciach burmistrz Sylwia Szymańska.
Zatem przypominamy – w każdy poniedziałek można wziąć udział w bezpłatnych zajęciach nordic walking. Trening prowadzi instruktorka z Centrum Fizjoterapii i Sportu „Jest Lepiej”. Początek godz. 18 przy mostku na końcu ul. ks. Kubowicza. Wobec ogromnej przewagi płci pięknej na zajęciach specjalne zaproszenia na marsze ślemy do panów. Bo jeden pan przed wilkami 😉 nie obroni wszystkich dam.
KOŚCIÓŁ CZĘSTOCHOWSKI MODLI SIĘ O USTANIE PANDEMII I POWOŁANIA KAPŁAŃSKIE
W liście na Wielki Post w Roku św. Józefa abp Wacław Depo, metropolita częstochowski informuje m.in. o tym, że jest potrzebna reforma w sieci parafialnej.
„Potrzeba nie znoszenia, ale łączenia małych parafii w większe struktury wynika z kilku powodów. Po pierwsze coraz bardziej odczuwamy brak odpowiedniej liczby księży w stosunku do potrzeb naszej archidiecezji, wyjątkowo rozdrobnionej, bo posiadającej 312 parafii, z tego prawie 180 z jednym księdzem. Spowodowane jest to kryzysem powołań, śmiercią wielu księży, a także porzuceniem przez niektórych stanu kapłańskiego. Obecnie w seminarium mamy 23 kleryków, w tym 4 diakonów, którzy w tym roku przyjmą święcenia kapłańskie. W samym zaś 2020 roku zmarło 21 księży, często w sile wieku. Również względy owocnej pracy duszpasterskiej, w tym potrzeba czasami wręcz specjalistycznej pracy z dziećmi, młodzieżą i rodzinami przemawiają za zamieszkaniem w jednym miejscu i pracą zespołową księży. Na koniec wspomnijmy trudności ekonomiczne, z którymi coraz bardziej borykają się małe parafie”.
W latach 80-tych XX wieku w parafii w Blachowni pracowało 5 księży, dzisiaj tylko dwóch.
Ks. abp Depo w liście informuje jeszcze, że w tym roku kościół częstochowski będzie się modlić o ustanie pandemii oraz o powołania kapłańskie i zakonne.
„Począwszy od marca, każdego 19. dnia miesiąca będziemy się gromadzić na Eucharystii pod przewodnictwem biskupa w kościołach stacyjnych Roku św. Józefa. W Częstochowie są nimi: sanktuarium św. Józefa na Rakowie, bazylika archikatedralna Świętej Rodziny, bazylika jasnogórska oraz kaplica w Niższym Seminarium Duchownym. Ponadto kościoły pod wezwaniem św. Józefa: we Wręczycy Wielkiej, w Popowie, Makowiskach, Gorzędowie, Porębie i Wieluniu, a także kościół Świętej Rodziny w Praszce”.
MINISIATKÓWKA DZIEWCZĄT
W hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Blachowni trwa turniej minisiatkówki dziewcząt U-12.
Trójki dziewcząt troją się i dwoją, aby wykazać swój nieprzeciętny talent pod siatką.
W Blachowni zameldowały się zespoły z Sosnowca, Zawiercia, Czeladzi, Myszkowa, Ostrów i gospodynie z Blachowni, które zapowiedziały, że na boisku zrobią wszystko, aby nie być za bardzo gościnnymi.
Po godz. 12 rozgrywki rozpocznie II grupa czyli młodziczki z Mysłowic, Częstochowy, Będzina, Bolesława, Michałkowic i Dąbrowy Górniczej. Blachownię będą reprezentować dwie drużyny.
Łącznie w turnieju bierze udział 19 drużyn z 12 klubów.
AŻ CIĘŻKO ODDYCHAĆ
.
.
17-19 MARCA EGZAMINY PRÓBNE
Od 17 do 19 marca potrwają egzaminy próbne dla ósmoklasistów. Centralna Komisja Egzaminacyjna ma już gotowe pytania jednak pełną gotowość do przeprowadzenia takich testów muszą zgłosić same szkoły. Bowiem przeprowadzenie egzaminów w tym roku nie jest obowiązkowe.
Materiały egzaminacyjne obejmą arkusze w wersji standardowej oraz nagrania w formacie MP3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych będą dostosowane także do potrzeb uczniów z niepełnosprawnością.
17 marca egzamin z języka polskiego.
18 marca matematyka.
19 marca język obcy.
Już wiadomo, że we wszystkich szkołach prowadzonych przez gminę SP Nr 1, 3 i w Łojkach zostaną przeprowadzone takie egzaminy.
WYNIUCHAŁ GO POLICYJNY PIES
Więcej wPowiecie.pl
NASZ DOM – NASZĄ SZANSĄ
Jak informuje Urząd Miejski w Blachowni 1 kwietnia, na I piętrze w dawnej Prażynce, zostanie uruchomiony Dzienny Dom Pomocy Społecznej.
Porozumienie partnerskie, w ramach projektu „Nasz dom – naszą szansą”, podpisały trzy panie: Sylwia Szymańska, burmistrz Blachowni, Beata Mstowska, prezes Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Częstochowie oraz jej zastępczyni Iwona Ciesielska. Projekt, za kwotę 1.005.384 zł, będzie współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Województwa Śląskiego. Zadania na rzecz osób z niepełnosprawnością będą realizowane do 31 marca 2023 roku.
Więcej na stronie UM w Blachowni blachownia.pl
foto PSONI koło w Częstochowie.