W połowie listopada burmistrz Blachowni Cezary Osiński z dumą przekazał przewodniczącej Rady Miejskiej swój pierwszy projekt budżetu Gminy na 2025 rok.
Teraz po negatywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) blachowniański samorząd musi podjąć konkretne działania, aby sprostać wymogom ustawowym i zrealizować plan finansowy na kolejny rok. Przede wszystkim trzeba przeanalizować opinię RIO i skorygować błędy zgodnie ze wskazaniami, po przez zmniejszenie wydatków, zmianę źródła finansowania deficytu, realne zwiększenie prognozowanych dochodów. Co w takiej sytuacji może zrobić Rada? Radni mogą przyjąć budżet w wersji poprawionej zgodnie z zaleceniami RIO lub przyjąć budżet w wersji niezmienionej z pełną odpowiedzialnością. Jeżeli Rada Miejska nie uchwali budżetu do 31 stycznia roku budżetowego, RIO ma obowiązek wprowadzić budżet w drodze zarządzenia zastępczego, a taki budżet może być mniej korzystny dla gminy, ponieważ RIO skupia się przede wszystkim na spełnieniu wymogów ustawowych, np. równowagi budżetowej, bez uwzględniania lokalnych priorytetów. Budżet powinien być uchwalony do końca grudnia. Wyjątkowych sytuacjach (np. przy dogmacie nieomylności) samorząd ma czas do końca stycznia.
Czy negatywna opinia RIO w sprawie budżetu Blachowni oznacza brak odpowiedzialności finansowej po stronie władz gminy, niegospodarność i niekompetencję? Czy mieszkańcy mają prawo obawiać się o stabilność finansową gminy oraz realizację kluczowych inwestycji i usług publicznych? W poniedziałek o godz. 17 zbiera się komisja budżetu – obecność obowiązkowa.
foto źródło fb KWW Wspólnie dla Gminy Blachownia i UM Blachownia