W ramach tworzonego projektu „Przystanek do Przeszłości” zachęcamy wszystkich do dzielenia się swoimi pamiątkami, aby odkrywać być może nie ujawnioną historię naszej małej Ojczyzny. Zachęcamy do wypożyczenia swoich prywatnych zbiorów: zdjęć, przedmiotów codziennego użytku, które być może zalegają gdzieś: w piwnicach, magazynach, stodołach czy na strychach.
A jak to drzewiej bywało w Blachowni?
Pensjonat Leśniczówka, potem szpital chorób zakaźnych, obecnie budynek mieszkalny przy ul. Bema w Ostrowach, który wraca do świetności.
Niemiecki urząd pośrednictwa pracy przy obecnej ul. Pocztowej. Dzisiaj jest to prywatna posesja.
Ul. Żeromskiego. Kiedyś tu była hydrofornia. Została zasypana i 1986 powstała tu biblioteka miejska.
Kościół pod wezwaniem NMP Królowej Korony Polski w parafii św. Michała Archanioła. 4 lipca 1924 roku ks. Władysław Krynicki, biskup pomocniczy włocławski dokonał poświęcenia kamienia węgielnego.
.
Pałacyk myśliwski z 1870 r., zbudowany dla wielkiego księcia Mikołaja Romanowa, rosyjskiego następcy tronu. Potem w budynku tym mieszkali zarządcy majątku pobliskiej huty. 1939 rok była to siedziba SS – Umsiedlungsstab. Po wojnie mieściła się tu szkoła ludowa . W latach 60-tych XX wieku były tam mieszkania komunalne, a od 2019 roku Centrum Aktywności Społecznej.
Dąb Wolności zasadzony w 1928 roku, w 10. rocznicę uzyskania przez Polskę niepodległości. Drzewo zostało ścięte we wrześniu 1939 roku. Obecnie mieści się tu strażnica OSP, a na piętrze odbywają się posiedzenia sesji Rady Miejskiej w Blachowni.
Budynek od zawsze znany jako USC. Przed wojną była to stacja kolejowa kolei warszawsko-wiedeńskiej. Doniedawna był tu Urząd Stanu Cywilnego udzielane były tu śluby. A plany są takie, aby ten budynek przerodził się w izbę pamięci.
Na tyłach dawnego USC będzie się mieścił amfiteatr.
100-letni dworzec PKP w Ostrowach zniknął w 2015 roku. Dzisiaj zostało tylko wspomnienie po budynku i fontannie przed dworcem.
4 września 1927 roku biskup częstochowski Teodor Kubina dokonał uroczystej konsekracji świątyni w Blachowni.
Dawne i obecne spojrzenie na szkołę podstawową nr 1.
Jeśli Państwo macie życzenie przesłać do mnie kopię fotografii dawnej, przedwojennej lub powojennej Blachowni zachęcam i podaje adres mailowy marek.kulakowski@interia.pl
źródło foto zbiory Antykwariat Zbigniew Biernacki, internet oraz zbiory własne.