PRACUJĄ NAD NOWĄ STRATEGIĄ BEZ UCHWAŁY

Cezary Osiński 6 maja 2024 r. -Najbliższe 5 lat będą okresem pracy na rzecz rozwoju naszego miasta i bezpieczeństwa mieszkańców. Jaka to będzie kadencja? Na pewno inna. 

W środę ważna sesja. Bowiem radni burmistrzowi Cezaremu Osińskiemu mają dać zielone światło do przystąpienia do opracowania Strategii Rozwoju Gminy Blachownia na lata 2025-2030.

Urząd informuje, że prace nad strategią rozwoju potrwają do końca 2025 roku i obejmą: diagnozę sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej – grudzień 2024 r., opracowanie projektu strategii – I kwartał 2025 r., konsultacje społeczne – II kwartał 2025 r, ewaluację i wprowadzenie uwag – III kwartał 2025 r. oraz uchwalenie strategii przez Radę Miejską – III/IV kwartał 2025 r.

Co ciekawe burmistrz Osiński na stronie urzędu chwali się, że „Gmina Blachownia już pracuje nad nową strategią rozwoju”. To dziwne bowiem na jakiej podstawie odbywają się prace z udziałem, pracowników urzędu,  radnych, policji, sołtysów, przedstawicieli szkół czy podległych placówek,  skoro jeszcze nie ma stosownej uchwały, która ma być podjęta jutro w środę? Na jakiej podstawie wybrano firmę, która blachowniański samorząd poprowadzi do uchwalenia nowej Strategii Rozwoju Gminy Blachownia na lata 2025-2030. Czy firma była wyłoniona w drodze konkursu?  Oto wszystko trzeba zapytać Wydział Nadzoru Prawnego.

6 maja 2024 r. Edyta Mandryk . -Jeśli chodzi o samorząd wydaje mi się, że znam się dobrze. Byłam dwie kadencje radną, byłam też przewodniczącą Rady.

Ktoś może zauważyć, że zarządzanie gminą to nie prywatne podwórko i wszystkie działania muszą mieć umocowanie prawne. Czy gmina nie złamała prawa wybierając firmę i rozpoczynając prace nad strategią przed podjęciem stosownej uchwały? A co ( oczywiście hipotetycznie, bo przecież Cezary Osiński ma większość w radzie) jeśli radni jednak nie dadzą  zielonego światła nad przystąpieniem do prac nad nową strategią?

Komentarz – pytanie. Dlaczego burmistrz i urzędnicy podjęli decyzję o tworzeniu nowej strategii, a nie aktualizacji starej, która jest ważna do 2030 roku? Czy, aż tak bardzo zmieniło się otoczenie i sytuacja w gminie? Nowa strategia to całkowicie nowy dokument – nowe cele, nowa wizja i nowa misja gminy. Nowa strategia wymaga przeprowadzenia od podstaw pełnej diagnozy, analizy, wypracowania nowych kierunków. Nowa strategia wymaga szerokich konsultacji i zaangażowania różnych grup interesariuszy. 

Co ciekawe istniejąca strategia jest wciąż aktualna w swojej ogólnej wizji i misji, zmieniły się warunki, pojawiły się nowe fundusze, konieczne jest dostosowanie do bieżących potrzeb, ale nie ma konieczności ponoszenia nakładów na nową strategię, w zupełności wystarczyłaby jedynie korekta wybranych elementów, z pewnością byłoby taniej i szybciej.

WIZJA ROZWOJU „GMINA BLACHOWNIA 2030″ wynikająca ze strategii opracowanej w 2016 r.

W 2030 roku Gmina Blachownia rozwija się gospodarczo i turystycznie.
Wykorzystując unikatową florę i faunę oraz niepowtarzalne uwarunkowania historyczno-kulturowe, zachęca turystów do korzystania z bogatej oferty rekreacyjno-wypoczynkowej. Dzięki atrakcyjnej lokalizacji w Gminie Blachownia gospodarka lokalna przyciąga inwestorów, tym samym rozwija się dynamicznie tworząc miejsca pracy. Mamy bliskość aglomeracji miejskich – Częstochowa, Śląsk czy Opole. To lokalne miejsca pracy oraz partnerska współpraca samorządu, biznesu i sektora pozarządowego sprawia, że Blachownia jest miejscem atrakcyjnym i przyjaznym do życia. Wizja powstała przy udziale mieszkańców i  jest fundamentem długofalowego rozwoju gminy, wciąż odpowiada na potrzeby mieszkańców, wciąż jest aktualna i powinna tworzyć silne poczucie wspólnoty. Zastanawiam się czy burmistrz w ogóle wie w czym tkwi różnica, bo na fb  napisał „ruszyliśmy z pracami nad opracowaniem nowej Strategii Rozwoju Gminy. To kluczowy dokument, który określi kierunek, w jakim chcemy rozwijać naszą gminę i inwestycje, dla których będziemy chcieli pozyskać finansowanie z Unii Europejskiej. Przyjęte we wrześniu ubiegłego roku zmiany Ustawy o Planowaniu i Zagospodarowaniu Przestrzennym sprawiły, że musimy ZAKTUALIZOWAĆ już wcześniej przyjętą strategię.

I na koniec – strategia rozwoju gminy odpowiada na pytania: co musimy zrobić, aby funkcjonować i rozwijać się w przyszłości w celu optymalnego zaspokojenia zbiorowych potrzeb mieszkańców. I to zawiera obecna strategia, którą można jedynie aktualizować. Strategia podlega aktualizacji, jeżeli wymaga tego sytuacja społeczna, gospodarcza lub przestrzenna gminy albo gdy jest to konieczne dla zachowania jej spójności ze strategią rozwoju ponadlokalnego lub strategią rozwoju województwa.

foto źródło – Urząd Miejski w Blachowni / blachownia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.