„NIE MAM WIEDZY DLACZEGO TE DZIAŁANIA PRZEZ MINIONE PRAWIE PÓŁ ROKU NIE ZOSTAŁY PODJĘTE”

Mam nadzieję, że uda mi się państwa mile zaskoczyć”. C.Osiński 6 maja.

„Jeśli chodzi o samorząd wydaje mi się, że znam się dobrze”. E.Mandryk 6 maja.

W maju br. tuż po objęciu stanowiska przez nowego burmistrza na jednym z posiedzeń komisji szef Gminy Cezary Osiński i sekretarz Gminy Dariusz Wojciechowski wskazywali na niedopełnienie wykonania zadań przez poprzedniego burmistrza w zakresie aktualizacji ważnych dokumentów strategicznych dla gminy. Brak tych dokumentów jakoby miał skutkować trudnościami w pozyskaniu ewentualnych środków unijnych. To było w maju. Minęły kolejne miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, minęła połowa października, a w planach  pracy Rady Miejskiej trudno dopatrzeć się choćby uchwały rozpoczynającej prace nad aktualizacją tego strategicznego dla Gminy dokumentu.

Wcześniej, bo 9 września, także w tym temacie drogą mailową Cezarego Osińskiego prosiłem o możliwość przeprowadzenia wywiadu. Do tej pory nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.  Komentarza w tej sprawie nie odmówiła natomiast Sylwia Szymańska, była burmistrz Blachowni, inicjatorka przygotowania poprzedniej strategii Gminy Blachownia.

Na wstępie pragnę się odnieść do rzekomych pogłosek o nieprzystąpieniu do aktualizacji tego dokumentu. Otóż działania te były planowane do realizacji na przełomie kwietnia i maja. Z podjęciem stosownej uchwały w tym zakresie czekaliśmy celowo do ukonstytuowania nowej Rady, która de facto w tym działaniu pełni kluczową rolę, jako reprezentant mieszkańców i pośrednik pomiędzy urzędem, a społecznością lokalną. Stosowna uchwała była już przygotowana. Osobą bezpośrednio odpowiedzialną za Strategię Gminy Blachownia jest sekretarz Gminy, który wciąż pracuje w Urzędzie Miejskim w Blachowni. Zatem nie mam wiedzy dlaczego te działania przez minione prawie pół roku nie zostały podjęte.

Podjęcie prac nad aktualizacją strategii uważam za priorytet. Ja takie działania podjęłam od razu po objęciu stanowiska i uważam, że to był słuszny kierunek mimo iż nasza strategia nie miała szczęścia w związku z negatywną działalnością różnych osób. Ostatecznie, po poprawkach uchwaliliśmy ten dokument i jestem z tego dumna, gdyż z pełną odpowiedzialnością twierdzę, że nie da się dobrze i skutecznie zarządzać Gminą bez aktualnej strategii.

Ta uchwalona z mojej inicjatywy w 2015 roku już się zdezaktualizowała. Ponadto większość zadań, wynikających ze strategii Gminy Blachownia na lata 2016-2030 zostało już zrealizowanych, gdyż udało nam się  skutecznie pozyskać środki i wykonać  zaplanowane w strategii działania. By tylko wspomnieć

-odmulenie i zagospodarowanie  terenu wokół Jeziora Blachownia, -rewitalizacja pasa zieleni miejskiej, 

-rewitalizacja budynków w centrum miasta  i przekształcenie ich na Centrum Aktywności Obywatelskiej,

-utworzenie centrum miasta,

-skanalizowanie gminy,

-podniesienie jakości kształcenia poprzez poprawę warunków infrastrukturalnych i dokształcenie kadry,

-wzrost społeczeństwa obywatelskiego – budżet obywatelski i fundusz sołecki, – bezpłatna komunikacja.

Strategia Gminy Blachownia na lata 2016-2030 wymaga pilnej aktualizacji. Dzisiaj przede wszystkim zmieniły się potrzeby mieszkańców. W miarę jak społeczność się rozwija, zmieniają się oczekiwania i potrzeby, które wymagają dostosowania działań gminy. Mamy nowe wyzwania i zagrożenia wynikające z sytuacji takich jak zmiany klimatyczne, kryzysy gospodarcze czy problemy zdrowotne, które mają ogromny wpływ na funkcjonowanie gminy. Zmienia się struktura wiekowa. Migracja i zmiany w liczbie mieszkańców także mają wpływ na planowanie rozwoju gminy. Wokół nas inne gminy intensywnie się rozwijają, dlatego ważne jest, aby Blachownia miała jasno określone cele i kierunki rozwoju, by przyciągać mieszkańców i inwestorów. Jeśli nie nakreślimy kierunku, jasnych celów i priorytetów będziemy mięli to co już obecnie można zauważyć. Chaotyczność działań, nie przemyślanych i nie skonsultowanych. Moje poważne obawy budzi obecnie niewłaściwe alokowanie środków finansowych (planowana budowa basenu). Taka decyzja o budowie basenu powinna bezpośrednio wynikać ze strategii, która to jest dokumentem konsultowanym ze społeczeństwem. To ogromne przedsięwzięcie i przed podjęciem populistycznej decyzji należy przeanalizować ZA i PRZECIW i wziąć pod uwagę opinię społeczeństwa. Temu m.in. służy strategia. Określona wizja i misja pozwala skutecznie planować przyszłość w zgodzie z mieszkańcami i ich oczekiwaniami.

Zarządzanie gminą bez jasno określonej strategii prowadzi do wielu negatywnych skutków takich jak: brak kierunku rozwoju, marnotrawstwo zasobów, niezadowolenie mieszkańców, brak innowacji i przede wszystkim duże trudności w pozyskiwaniu funduszy. Większość programów finansowych wymaga przedstawienia strategii rozwoju, a jej brak może skutkować utratą możliwości pozyskania środków zewnętrznych. Bez planu i celów trudno zapewnić wysoką jakość usług oraz atrakcyjność dla nowych mieszkańców i inwestorów. Gmina powinna być na bieżąco z innowacjami bo nowe technologie wpływają na sposób i jakość świadczenia usług. Aktualizacja strategii gminy jest więc kluczowa dla efektywnego zarządzania, zrównoważonego rozwoju i lepszego zaspokajania potrzeb mieszkańców. 

W mojej ocenie straciliśmy już bezpowrotnie pół roku i jeśli obecne władze nie podejmą konkretnych, przemyślanych działań i w dalszym ciągu będą nieefektywnie zarządzać finansami, podejmować chaotyczne decyzje to doprowadzą do stagnacji i szeregu zaniedbań, które doprowadzą do zahamowania rozwoju naszej gminy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.