BURMISTRZ BLACHOWNI NAGRODZIŁ DYREKTORÓW SZKÓŁ I NAUCZYCIELI

Cieszę się, że nie brakuje państwu wiary, siły, motywacji do działania na rzecz uczniów, pomysłowości oraz mądrości i odpowiedzialności za przyszłość kolejnych pokoleń Polaków. Życzę wszystkiego co najlepsze z okazji Państwa święta – mówił do pedagogów burmistrz Cezary Osiński.

Nagrody: statuetkę, list gratulacyjny, pieniądze i różę otrzymali:

Magdalena Buc – nauczyciel wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej i j. angielskiego Zespół Szkolno-Przedszkolny w Blachowni SP nr 3

Katarzyna Ciuk – pedagog szkolny, wychowawca świetlicy Szkoła Podstawowa w Łojkach

Andrzej Guła – dyr. Szkoły Podstawowej nr 1

Iwona Knaś -Toll – z-ca dyr. SP 1, nauczyciel historii, wos  

Sylwia Kowalska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, wychowawca świetlicy SP 1

Grażyna Lisowska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, wychowawca świetlicy SP 1 

Edyta Matuszczak – nauczyciel j. polskiego SP 1

Małgorzata Michalczyk – katechetka Zespół Szkolno-Przedszkolny w Blachowni SP nr 3

Krystyna Piotrowska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, wychowawca świetlicy SP 1

Malwina Tomżyńska – z-ca dyr. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Blachowni SP nr 3

Agnieszka Ziental – nauczyciel wf SP 1

Także Maria Szostak z Ośrodka Rozwoju Edukacji gratulowała nauczycielom i szczególnie dziękowała burmistrzowi Osińskiemu za tyle pracy jaką włożył na rzecz gminnej edukacji. 🫢

Nagrody za ciężką pracę swoim nauczycielom rozdawali także dyrektorzy szkół.

SESJA RADY MIEJSKIEJ CZYLI STAWIANIE RADNYCH POD ŚCIANĄ

„Mam nadzieję, że uda mi się państwa mile zaskoczyć”. C.Osiński 6 maja.

„Jeśli chodzi o samorząd wydaje mi się, że znam się dobrze”. E.Mandryk 6 maja.

Radni na dzisiejszej sesji zdecydowali, że będziemy płacić wyższe podatki od nieruchomości i to o 8 proc. Co ciekawe na 15 minut przed sesją obradowały dwie komisje: (zdrowia, oświaty, kultury i sportu, promocji Gminy i integracji europejskiej) oraz (budżetu, infrastruktury, gospodarki komunalnej, ochrony środowiska i rolnictwa) Trójka radnych, pracująca w tych dwóch komisjach, nie bardzo wiedziała, którą ręką w której komisji głosować.

W kwestii głosowania już na samej sesji radni zdecydowali, że nie będą podnosić stawek od środków transportowych. Samorządowcy obawiali się, że gdyby zdecydowali się na podwyżki to kierowcy pojazdów ciężarowych „uciekliby” do innych gmin. Takich obaw już nie było w kwestii podatków od nieruchomości. Wiadomo właściciel nie zabierze gruntu, ani domu i nie przeprowadzi się do innej gminy. Dlatego radni 7 głosami za zdecydowali, że od nowego roku nasi mieszkańcy będą płacić drożej i to o 8 proc.

Za wyższymi podatkami od nieruchomości głosowali: Edyta Mandryk, Ewa Contucci, Joanna Piątkowska, Jacek Rogut, Radosław Michalik, Jakub Próba oraz Jarosław Jamorski.

Przeciw byli Barbara Bagmat, Ewelina Gajzner, Marcin Matuszewski, Tomasz Rećko i Sebastian Szczepaniak.

-Radny Marcin Matuszewski ocenił, że przygotowanie do głosowania nad tymi podatki odbywało się na „wariata”. Tak ważne decyzje dla mieszkańców nie powinny być prowadzone  w takim pośpiechu.

Oburzenia takim pośpiechem na wtorkowym posiedzeniu komisji nie kryli inni radni i byli gotowi wycofać z porządku obrad środowej sesji punkty dotyczące podatków.

-Radny Tomasz Rećko uważa, że fundamentem każdego budżetu gminy są podatki dlatego nie można stawiać nas „pod ścianą” i dyskutować o finansach na dzień czy 15 min. przed sesją. To jest niepoważne. 

-Z tego co słyszałem od członków komisji podwyżki nie są tak drastyczne – odpowiedziała radnym przewodnicząca Edyta Mandryk.

Na posiedzeniu komisji budżetu panował taki chaos, że sesja Rady Miejskiej rozpoczęła się z dwudziestominutowym opóźnieniem. I jeszcze jedno. Komisja ta, która obradowała 15 min. przed sesją, wyraziła negatywną opinię na temat proponowanych przez burmistrza Cezarego Osińskiego, podwyżek.  Potem już na sesji 7 radnych czyli większość zagłosowała za podwyżkami.

DZISIAJ SESJA PODATKOWA CZY RADNI WYSTRASZĄ SIĘ MIESZKANĆÓW GMINY i WYCOFAJĄ TEN PUNKT Z OBRAD?

Wczoraj odbyła się Komisja Budżetu gdzie rozmawiano m.in. o propozycji burmistrza  Osińskiego czyli o podwyższeniu i to o 8 proc. podatków.

Podatki trzeba podnieść o 8 proc. bo w zeszłym roku Rada podjęła nieodpowiednie decyzje w związku z wyborami – usłyszeli radni. Szkoda, że na sali nie padło pytanie, a co podatki za zeszły rok budżetowy mają do podatków na kolejny rok? Budżet był zaplanowany, pozytywnie zaopiniowany przez RIO i uchwalony przez Radę. Zatem bilansował się. Może warto zmniejszyć wydatki lub szukać pieniędzy z zewnątrz żeby budżet na 2025 się domknął, a nie winić poprzedników, że w poprzednim roku nie ściągnęli od ludzie więcej pieniędzy. Zapewne radni chętnie by usłyszeli do burmistrza Osińskiego jakie ma wykonanie budżetu za 2024 w zakresie podatków. Inna kwestia to szaleństwo z podwyżkami pensji dla urzędników co ciekawe z najbliższego otoczenia szefa gminy. Niektórzy pracownicy z UM, ZMK, MDK czy OSiR nadal czekają na obiecane wyższe pensje.  Burmistrz chce, ale skarbniczka mówi – nie mam pieniędzy, a ludzie czekają. Jak nie trudno zgadnąć wzrosły koszty działalności Domu Kultury.

Nieoficjalnie mówi się, że po gorącej dyskusji na komisji dzisiaj na sesji radni, bojąc się krytyki ze strony mieszkańców, wycofają podatki z porządku obrad. 

Na posiedzeniu Komisji Budżetu obecny był prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Tadeusz Koćwin. Rozmowa dotyczyła ewentualnej budowy bloków. Cezary Osiński oświadczył, że jest zaskoczony, iż jest jakaś umowa między gminą, a spółdzielnią mieszkaniową. Jak mówił burmistrz – jest ona nie zarejestrowana i została podpisana z pominięciem procedur. Przewodnicząca Rady Miejskiej była wysoce zbulwersowana tym faktem.

Zatem warto przypomnieć obecnym włodarzom Blachowni. Umowa była tylko intencyjna. Nie rodziła żadnych skutków prawnych dla gminy. Została tylko wyrażona wola reprezentowania gminy w dalszych rozmowach na temat ewentualnej budowy bloków. 

KOMEDIA TRWA PISZE AI42.PL

Agencja Informacyjna 42 pisze – Trybunał Ludowy” z Blachowni ponownie atakuje! Czy była burmistrz to największa groźba dla spokoju publicznego?

W Blachowni mamy do czynienia z prawdziwym spektaklem. Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej postanowiła wnikliwie zbadać ”kilka dokumentów” związanych z rzekomymi naruszeniami w czasie kadencji byłej burmistrz Sylwii Szymańskiej. W końcu, kto nie lubi dobrego widowiska z kontrolą jako głównym aktorem?

Prokuratura: „Nic nie widzę, nic nie słyszę” – ale Trybunał Ludowy wie lepiej!

Chociaż Prokuratura Rejonowa w Częstochowie nie doszukała się przestępstw, to Komisja Rewizyjna podeszła do sprawy o wiele bardziej profesjonalnie. W końcu kto zna się lepiej na zarządzaniu miastem niż kilku lokalnych radnych? Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach także dołożyła swoje trzy grosze, nakładając kary na Szymańską, co – jak wieść gminna niesie – mogło uratować Blachownię przed totalną apokalipsą.

Czy teraz przy nowej władzy będziemy światkami budowania czy skłócania odsyłam do strony www.ai42.pl

foto źródło ai42.pl

 

NAGRODY BURMISTRZA DLA NAUCZYCIELI

Tradycyjnie z okazji Dnia Edukacji Narodowej burmistrz Blachowni najbardziej zapracowanym i zasłużonym, nie tylko dla edukacji , nauczycielom wręczy swoje nagrody finansowe.  Gala odbędzie się w środę o godz. 18 w CAO.

2023

Dorota Rataj, Anna Wilk, Magdalena Przybyłko-Kozłowska, Jolanta Bereszyńska, Ilona Janik, Małgorzata Krzyszczyk, Żaneta Mazur-Nowak, Sławomir Pyda, Krzysztof Kukulski, Zbigniew Piotrowski, Tomasz Liczberski i Andrzej Guła.

2022

Dorota Skupień-Pacud nauczyciel j. angielskiego
Beata Gaudy, nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie, wychowania do życia w rodzinie
Iwona Matysek, nauczyciel matematyki i fizyki
Grażyna Lisowska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
Brygida Ryba, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
Agnieszka Mitura Bagińska, nauczyciel plastyki i techniki
Monika Rokosa, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
Iwona Knaś-Toll, nauczyciel historii
Bożena Litwin-Żelazko, nauczyciel historii
Andrzej Guła dyr. Szkoły Podstawowej Nr 1 

2021
Małgorzata Spyra, dyr. Publicznego Przedszkola z Oddziałem Integracyjnym Nr 2,  Maura Jochymczak, kierownik świetlicy, nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej Nr 1, Agnieszka Ziętal nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej Nr 1 Magdalena Sikora, nauczyciel plastyki i religii w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łojkach, Mateusza Mszycę, nauczyciela języka polskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym 3

2019
-Andrzej Guła, dyr. Szkoły Podstawowej Nr 1 w B-ni

-Elżbieta Krasińska, nauczycielka wychowania przedszkolnego w Publicznym Przedszkolu z Oddziałem Integracyjnym Nr 2
-Elżbieta Szurgot, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, wychowawca świetlicy w Szkole Podstawowej Nr 1 w Blachowni
-Olga Ciekot, nauczyciel biologii w Szkole Podstawowej Nr 1 w B-ni
-Justyna Krzywoń, nauczyciel w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Blachowni
-Hanka Kożuch, dyr. w Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łojkach

2018
-Andrzej Guła, dyr. Szkoły Podstawowej Nr 1
-Maura Jochymczak, nauczyciel wf w Szkole Podstawowej Nr 1
-Edyta Matuszczyk, nauczyciel języka polskiego, WDŻR w Szkole Podstawowej Nr 1
-Barbara But, nauczyciel wychowania przedszkolnego w Publicznym Przedszkolu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łojkach.
-Magdalena Tyszko-Warzecha nauczyciel przyrody, biologii, chemii w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łojkach
-Bożena Forma, nauczyciel wychowania fizycznego, informatyki w Szkole Podstawowej Nr 3
-Małgorzata Spyra, dyr. Publicznego Przedszkola Nr 2

2017
-Katarzyna Dziwińska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej Nr 1
-Dorota Kożuch, nauczyciel informatyki i techniki w Szkole Podstawowej Nr 1
-Małgorzata Kukulska, nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej Nr 1 (gimnazjum)
-Bożena Litwin – Żelazko, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Szkole Podstawowej Nr 1 (gimnazjum)

-Beata Kaczmarek, dyr. Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 3 
-Małgorzata Skoczylas, nauczyciel wychowania przedszkolnego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łojkach.
-Elżbieta Wujczyk, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łojkach.
-Małgorzata Kusińska, nauczyciel wychowania przedszkolnego w Publicznym Przedszkolu Nr 2.

2016
-Krystyna Piotrowska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej Nr 1.
-Ewa Synkiewicz – nauczyciel wychowania muzycznego w Szkole Podstawowej Nr 1.
-Romualda Anioł-Lubas, nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej Nr 1
-Andrzej Kuzior, nauczyciel wychowania fizycznego w Gimnazjum.
-Bożena Majorczyk, wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łojkach,
-Jadwiga Cierpiał, nauczycielka wychowania przedszkolnego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Blachowni.

Swoje nagrody przyznają także sami dyrektorzy placówek oświatowych. Przedział stażu pracy nagradzanych wynosi od jednego miesiąca do ponad 30 lat. 

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH I DZIEŃ ZADUSZNY

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień później Dzień Zaduszny. 

Msze święty w kościele pw. Matki Bożej Królowej Korony Polski w Blachowni zostaną odprawione o godz. 8 i 10. W samo południe na cmentarzu parafialnym rozpocznie się procesja, a o 13 zakończy ją Msza św. 

Tradycyjnie o swoich druhach, którzy odeszli z tego świata, nie zapomną harcerze.

1 LISTOPADA RUCH W JEDNĄ STRONĘ

W związku z uroczystością Wszystkich Świętych Urząd Miejski informuje, że ul. Cmentarna, na odcinku od ul. 1-go Maja do ul. Miodowej, będzie jednokierunkowa. Przejedziemy tylko od ul. 1-go Maja. Zmiana organizacji ruchu będzie obowiązywać od 31 października godz. 20 do 2 listopada godz. 8.

DLACZEGO MDK KAŻE SOBIE PŁACIĆ ZA ZAJĘCIA – PYTA MIESZKANIEC GMINY

Witam Panie Marku, piszę do Pana bo:
dzisiaj odwiedziła mnie znajoma ze swoim 8 letnim dzieckiem, która mieszka w sercu Śląska i uświadomiła mi pewną sprawę. Temat dotyczy funkcjonowania domu kultury. Zarówno ona jak i ja płacimy podatki do gminy.
Tylko z taką różnicą, że u niej wszystkie zajęcia organizowane przez dom kultury są za darmo, a u nas w Blachowni trzeba płacić. Co to jest agencja artystyczna, Poczta Polska? Czy MDK ma działalność gospodarczą? Zajęcia z malarstwa 80 zł, ceramiczne 200 zł, teatralne na początku 140, a teraz 80 zł chyba było brak zainteresowania za taką cenę, wokalne 40 zł, taneczne 60 zł, kroju szycia 80 zł. MDK zaprasza mieszkańców na zajęcia, a potem każe płacić. Przecież tam pracują instruktorzy, którzy pobierają pensję. Czy ta władza nie ma wstydu? Ludzie opamiętajcie się!!!
Rozumiem, przyjeżdża jakiś impresariat wynajmuje salę i płaci do kasy MDK za wynajęcie sali. Sam ryzykuje, ponosi koszty, bilansuje i…. sprzedaje bilety. On firmuje i zaprasza na plakatach jako firma zewnętrzna. Ale u nas MDK zaprasza, a potem okazuje się, że te zaproszenia kosztują. 
Mam nadzieję, że pan to opisze, żeby MDK pokazał prawdziwe statystyki tzn. ile gminę kosztuje MDK, ile jest tam etatów i co najważniejsze – ilu mieszkańców korzysta z usług MDK. Po co nam MDK, które zbiera od ludzi pieniądze?  Wynająć to w cholerę firmie, która będzie prowadzić działalność kulturalną na odpowiednim poziomie, a nie trzeba będzie płacić za rozpasane etaty. Sam dyrektor zdaje się zarabia prawie 8.000 zł.
Korzyści z tego będą większe i kasa zostanie w gminie.
pozdrawiam nauczyciel 

POSIEDZENIE KOMISJI BUDŻETU

We wtorek zbiera się Komisja Budżetu, Infrastruktury, Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Rady Miejskiej w Blachowni. Mimo że porządek obrad jest podany ogólnikowo, to warto rozszerzyć, że radni zajmą się podatkami. Burmistrz radnym zaproponował, aby opłaty za podatki podnieć o 8 proc.

Przypomnę, że każdy mieszkaniec ma prawo uczestniczyć w posiedzeniu komisji, ma prawo zabierać głos w dyskusji lecz nie ma prawa głosować jak radni. Przewodniczący obrad nie ma też prawa wypraszać zainteresowane osoby z posiedzenia. 

PODATKI O 8 PROC. W GÓRĘ

Mam nadzieję, że uda mi się państwa mile zaskoczyć”. C. Osiński 6 maja.

I zdaje się, że znowu burmistrz Blachowni  zaskoczył swoich mieszkańców. Czy mile to już jest inne zagadnienie. Bowiem Cezary Osiński na środowej sesji radnym zaproponuje podwyższenie podatków i to o 8 proc. Tak wynika z porządku obrad środowej sesji Rady Miejskiej. Przypomnę w minionym roku podatki nie były podnoszone. Obecny burmistrz postanowił „zaskoczyć” mieszkańców.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oczywiście po głosowaniu nad podatkami cała estyma przejdzie na radnych. Bo mimo iż burmistrz proponuje nowe stawki to tak naprawdę o tym decyduje Rada. Podnosi rękę za lub przeciw.

W Częstochowie na ostatniej sesji radni także podnieśli podatki – zwaloryzowane o stopień inflacji czyli o 2,7 proc.

„NIE WRÓCISZ JUŻ NA SWÓJ RODZINNY PRÓG” – ZMARŁ CZESŁAW SYTNIOWSKI

„Odszedł po kryjomu nie mówiąc nic nikomu”.

W wieku 68 lat odszedł Czesław Sytniowski przez przyjaciół nazywany „Cyndorem”. Osoba nietuzinkowa. Żeglarz, malarz, muzyk, kompozytor (pasjonat piosenki szantowej). Często go można było spotkać spacerującego na boso z przewieszoną przez ramię gitarą, jakby szedł gdzieś bez celu. Bez wątpienia osoba ciekawa, która zawsze ceniła sobie wolność, niezależność, a i często samotność.  W ostatnim czasie zmagał się z ciężką chorobą. Niestety przegrał walkę o życie.

„Już nie wróci tamten czas”

foto źródło fb Czesław Sytniowski 

OBŁAWA POLICJI

Trwa obława na tych, którzy w strefie zamieszkania czują się na drodze ważniejsi od pieszych.
Znak drogowy informacyjny D-40 oznacza wjazd do strefy zamieszkania. Wymusza on jazdę do 20 km/h o czym zapomina wielu kierowców. W strefie tej to pieszy ma pierwszeństwo. 

SPOTKANIE SAMORZĄDOWCÓW CZY DZIAŁACZY NOWEJ LEWICY?

Kilka dni temu pisałem jak burmistrz Blachowni chwalił się na portalu społecznościowym działaniami na rzecz naszej Gminy. Wtedy to Cezary Osiński z radością informował na swoim fb

 

 

Obserwując zdjęcia z tego ważnego dla samorządowców spotkania w CAO miałem wrażenie, że burmistrz Osiński zapomniał dodać, że spotkał się z działaczami Lewicy, do których oczywiście nic nie mam i nawet ucieszyłem się bo z tytułu wynajmu sali do kasy gminy powinno trafić kilkaset złotych. Wtedy było to przypuszczenie, ale graniczące z pewnością. I wyjaśniło się stało za sprawą wpisu Mariusza Ogończyka z Lewicy.

Dodam tylko, że wiceminister Monika Sikora i wicewojewoda śląski Adam Zaczkowski są działaczami Nowej Lewicy.

foto źródło fb Cezary Osiński, Mariusz Ogończyk

AGENCJA INFORMACYJNA 42 O POLITYCZNEJ GRZE W RADZIE

„Jeśli chodzi o samorząd wydaje mi się, że znam się dobrze”. E.Mandryk 6 maja.

Agencja Informacyjna 42 opisuje ostatnie wydarzenia na scenie samorządowej Blachowni, które zdaniem serwisu, wyraźnie ukazały, jak prywatne interesy mogą wpłynąć na lokalne decyzje. Edyta Mandryk, wykorzystując swoją pozycję w Radzie Miejskiej, postanowiła podjąć działania, które miały na celu uderzenie w byłą burmistrz Sylwię Szymańską. Jednak ta polityczna gra, prowadzona z osobistymi pobudkami, zakończyła się porażką. Głównym narzędziem w rękach Mandryk był bloger z Cisia, przeżywający swoje trudne chwile, który stał się bezwolnym uczestnikiem tej rozgrywki.

Prywatna zemsta Edyty Mandryk

Motywy Mandryk były głęboko zakorzenione w jej osobistych doświadczeniach. Po odwołaniu z pełnionej wcześniej funkcji, postanowiła wykorzystać Radę Miejską jako narzędzie do realizacji swojej prywatnej zemsty. Celem stała się Sylwia Szymańska, była burmistrz, której działania były zgodne z prawem, a wcześniejsze kontrole nie wykazały żadnych uchybień. Mandryk, chcąc wyrównać osobiste rachunki, przekonała radnych do poparcia wniosku o dodatkową kontrolę decyzji Szymańskiej.
Paweł Gąsiorski – narzędzie w rękach Mandryk

Paweł Gąsiorski, znany bloger z Cisia, od dawna krytykujący poprzednią administrację, został wplątany w tę grę jako narzędzie. Przeżywający trudności Gąsiorski, zmagający się z osobistymi problemami, stał się idealnym kandydatem do wykorzystania przez Mandryk. To on złożył wniosek o kontrolę działań byłej burmistrz, choć faktycznie to Mandryk pociągała za sznurki w tej sprawie.
Umorzenie śledztwa i polityczne fiasko

Prokuratura w Częstochowie umorzyła sprawę, nie znajdując żadnych dowodów na naruszenia prawa przez Sylwię Szymańską ani innych urzędników. Dokumentacja z dochodzenia była obszerna – obejmowała trzydzieści siedem stron uzasadnienia oraz dwadzieścia dwa tomy akt. Wyniki były jednoznaczne: zarzuty, które Gąsiorski stawiał w swojej kampanii, okazały się bezpodstawne.
Brak działania komisji rewizyjnej

Po przegłosowaniu wniosku o dodatkową kontrolę przez Radę Miejską, komisja rewizyjna, której zadaniem było przeprowadzenie analizy, nie podjęła działań w wyznaczonym czasie. Inicjatywa Mandryk, która miała być kolejnym krokiem w jej politycznej zemście, zakończyła się fiaskiem. Komisja wycofała się z tej sprawy w ciszy, co wyraźnie ukazało braki w organizacji i planowaniu działań.
Finał politycznej intrygi

Ostatecznie, polityczna prowokacja Edyty Mandryk, mająca na celu wyrównanie prywatnych rachunków, zakończyła się porażką. Zamiast triumfu, Blachownia była świadkiem kolejnego politycznego fiaska. Bloger Paweł Gąsiorski, choć próbował, nie zdołał doprowadzić do oczernienia byłej burmistrz, a cała sytuacja ujawniła, jak niebezpieczne mogą być osobiste interesy w polityce.
Sygnał ostrzegawczy dla radnych

Dla radnych z obozu Mandryk, ten epizod powinien stanowić poważny sygnał ostrzegawczy. Powinni samodzielnie myśleć, zwłaszcza wtedy, gdy ich liderka wydaje się zaślepiona osobistymi motywami. Warto, aby w przyszłości kierowali się przede wszystkim dobrem miasta, a nie prywatnymi interesami. Nie tylko w tej sprawie, ale także w innych, takich jak np. budowa nowych mieszkań przez Spółdzielnię, gdzie Mandryk również podejmuje działania z motywów prywatnych. Radni powinni zadać sobie pytanie, czy zawsze warto wspierać inicjatywy, które nie są w interesie lokalnej społeczności.

KOMISJA ROZSTRZYGAŁA SKARGI NA DYR. PRZEDSZKOLA I BURMISTRZA BLACHOWNI

Komisja skarg, wniosków i petycji przy Radzie Miejskiej w Blachowni rozpatrywała w czwartek kilka skarg. Dwie z nich dotyczyły dyr. przedszkola i jedną z nich procedowali radni. Komisja najwięcej czasu poświęciła zdarzeniu gdzie 3-latek sam bez opieki wyszedł z przedszkola przy ul. Żeromskiego kompletnie nie zauważony przez wychowawców jednostki. Radni pytali dyrektor przedszkola o samo zajście. W trakcie wyjaśnień szefowa placówki mówiła, że przepraszała zainteresowanych rodziców i, że tydzień po zdarzeniu na spotkanie z rodzicami nie zapraszała nikogo z urzędu. Dodała, że rodzice wspomnianego maluszka, nie mają do nie pretensji uważając, że jest niewinna i jak zajdzie potrzeba to staną w jej obronie. Radni zadawali pytania także w kwestii zabezpieczeń placówki, aby już nie dochodziło do takich incydentów. Były też pytania o BHP-owca oraz czy sama dyrektor placówki kierowała wcześniej pisma do urzędu, zwracając uwagę na zbyt słabe zabezpieczenie budynku. Tu nie padła odpowiedź. 

Na zakończenie dyskusji szefowa przedszkola poinformowała, że zakłada domofon za 7 tys. zł. Z dużym uznaniem odniosła się też do propozycji samych rodziców, którzy zaproponowali składkę na zakup urządzeń poprawiających bezpieczeństwo ich dzieci bo Urząd Miejski i tak nie ma pieniędzy.
Reasumując. Komisja uznała, że pierwsza skarga na dyr. przedszkola jest zasadna. Druga
(anonim) tu KSWiP chce wyczerpać wszelkie wątpliwości dlatego do prawnika gminy skieruje zapytanie czy taką skargę bez podpisu należy procedować i rozstrzygnąć – tak jak za każdy razem czynią urzędy skarbowe czy policja. Zatem sprawa ta jest otwarta. 

Kolejna skarga dotyczyła zażalenia na burmistrza Blachowni w zakresie nieutworzenia miejsca parkingowego dla osoby z niepełnosprawnością w ul. Sportowej. Mieszkaniec Blachowni o takie miejsce bezskutecznie stara się od 14 czerwca.  W sprawie tej pisał już do burmistrza Blachowni.

Po takiej odpowiedzi zainteresowany złożył kolejne zażalenia tym razem do wojewody śląskiego i rzecznika praw obywatelskich.

Przewodniczący KSWiP odczytał odpowiedzieć z Powiatowego Zarządu Dróg, który poinformował, iż nie ma takiej możliwości, aby na niebiesko w ul. Sportowej wyznaczyć miejsce parkingowe dla zmotoryzowanej osoby z niepełnosprawnością. Zainteresowany bronił się, pokazując zdjęcie, że w tej  samej sytuacji, na wąskiej ul. Waszyngtona w Częstochowie jest wyznaczone niebieskie miejsce do parkowania. Widać to co można w Częstochowie, nie mieści się w Blachowni.  

Dlatego komisja raz jeszcze chce się zwrócić do Powiatowego Zarządu Dróg z zapytaniem czy jest jakakolwiek możliwość wyznaczenia miejsca parkingowego na Sportowej dla osoby z niepełnosprawnością. Zatem skarga na burmistrza nadal jest otwarta.

Komentarz

W tej sprawie dziwić może fakt dlaczego komisja w sprawie wyznaczenia miejsca parkingowego dla niepełnosprawnych w drodze gminnej pyta o przepisy Powiatowy Zarząd Dróg? O tym, w szczególności decyduje burmistrz. Taka decyzja tylko wymaga zgodności z przepisami prawa, w tym z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz z lokalnymi regulacjami. Dodatkowo, może być konieczne przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami lub organizacjami wspierającymi osoby niepełnosprawne.