SENIORZE! CHROŃ SWOJE OSZCZĘDNOŚCI, NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ – APELUJE CZĘSTOCHOWSKA POLICJA


Dzielnicowi z garnizonu częstochowskiego podczas codziennych spotkań z obywatelami dbają o ich bezpieczeństwo i pomagają rozwiązywać problemy. Często też uczestniczą w spotkaniach ze społecznością lokalną, informując o występujących w danym rejonie zagrożeniach. W niedzielę spotkali się z seniorami przy częstochowskich parafiach, by przestrzec przed oszustami działającymi „pod legendą”.
Oszuści cały czas są bardzo aktywni i wykorzystują każdą okazję, by się wzbogacić czyimś kosztem. Oszukiwanie osób starszych to jedyne ich źródło dochodów, więc zrobią wszystko, by osiągnąć swój cel.
Pomimo wielu akcji profilaktyczno-edukacyjnych, skierowanych na poprawę bezpieczeństwa seniorów, częstochowska Policja wciąż otrzymuje zgłoszenia od pokrzywdzonych, którzy zaufali przestępcom i stracili dorobek życia. Od początku roku na terenie Częstochowy oszuści dodzwonili się do 20 seniorów. W 12 przypadkach seniorzy nie dali się oszukać, jednak 8 z nich dało się nabrać i straciło łącznie ponad 230 tysięcy złotych.


Na początku lutego po raz kolejny oszuści wzbogacili się o 22 tysiące złotych, wykorzystując naiwność i zaufanie 79-letniej mieszkanki Częstochowy. Działanie przestępców opierało się na takim samym schemacie co poprzednim razem. Na telefon stacjonarny zadzwonił fałszywy kurier, twierdząc że ma dla niej przesyłkę. Gdy kobieta podała swój adres, rozmówca rozłączył się. Chwilę później zadzwonił mężczyzna podający za policjanta z Centralnego Biura Śledczego Policji. Gdy podstępem dowiedział się, ile pieniędzy kobieta ma przy sobie, oświadczył, że pieniądze te są zagrożone, bo w okolicy grasuje banda przestępców. W celu potwierdzenia swojej tożsamości kazał wybrać kobiecie na klawiaturze numer alarmowy 997 lub 112. Kobieta, nie rozłączając połączenia, wybrała na klawiaturze numer alarmowy. Po drugiej stronie słuchawki usłyszała inny męski głos, który zapewnił ją, że ma do czynienia z prawdziwymi policjantami. Po krótkim czasie do drzwi jej mieszkania zapukał nieznany jej mężczyzna, który przedstawił się jako policjant. Kobieta, działając pod presją czasu nie miała chwili do namysłu. Przekazała mu pieniądze, ponieważ zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, miał zabrać je do radiowozu, by zrobić zdjęcia i spisać numery seryjne. Gdy fałszywy policjant nie wracał, zrozumiała, że została oszukana i straciła wszystkie swoje oszczędności.


Podkom. Sabina Chyra-Giereś, rzecznik KMP w Częstochowie – apelujemy zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców, dziadków, czy samotnie zamieszkujących sąsiadów o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich naiwność.
Seniorze uważaj! Przez telefon każdy może podawać się za inną osobę! Nie informuj nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, czy kosztowności, które masz w domu lub jakie przechowujesz w banku. Nie wypłacaj z konta żadnych oszczędności na prośbę czy żądanie rozmówcy. Nigdy nie możesz mieć pewności kto się znajduje po drugiej stronie słuchawki. Jeżeli ktoś dzwoni i prosi o przekazanie pieniędzy na jakikolwiek cel i podaje się za policjanta, członka rodziny czy pracownika instytucji, zakończ połączenie i powiadom o tym policję. Pamiętaj! Prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy bądź zaciągnięcie kredytu.


Komisariat Policji w Blachowni ul. 1-go Maja 101 tel: 47 85 806 10,

tekst za Komendą Miejską Policji w Częstochowie.