HISTORIA MATHIASA CHRISTIANSENA OPRAWCY M.IN. Z BLACHSTÄDT


Polecam stronę „Lubliniec – ocalić od zapomnienia”autorstwa Bartłomieja Zbączyniaka, nauczyciela i instruktora ZHP w Lublińcu. Wśród wielu naprawdę ciekawych artykułów jest tekst o hitlerowcu i oprawcy, który mordował i torturował ludzi także w Blachowni, chodzi o Mathiasa Christiansena, urodzonego 28 sierpnia 1914 r. w Husum w północnych Niemczech.


„Musiał Mathias Christiansen wykazać się podczas tych kilku lat służby w Lublińcu, skoro w połowie 1943 r. pojawia się w Blachowni (wówczas – Blachstädt) jako szef miejscowego Gestapo(Placówkę w Blachowni utworzono w marcu 1942r.). Christiansen w Blachowni zamieszkał w willi, która przed wojną należała do doktora Tarnawskiego, a stojącej przy dzisiejszej ulicy Marii Curie Skłodowskiej (cała ta część miasta wydzielona była tylko dla Niemców i nie mogli przybywać w niej Polacy). Wg. Edwarda Jędrzejewskiego do Blachowni Christiansen został skierowany w połowie 1940 r.”.
(…)

„W pamięci mieszkańców Blachowni i okolicy Mathias Christiansen zachował się jako zwyrodnialec i sadysta (nazywany był potocznie „Chrystian” lub „Chrystek”). Nie tylko aresztował, znęcał się nad więźniami, ale także osobiście dokonywał zbrodni”.

Więcej na stronie, serdecznie polecam.