CZY „POMNIK” W ŁOJKACH ZATRZYMA KANALIZACJĘ?

W kwietniu w Łojkach rozpocznie się budowa kanalizacji. Inwestycja, oczekiwana przez mieszkańców, centralnie przejdzie m.in. przez tereny zielone gdzie znajduje się tzw. ryneczek z napisem „Łojki” i dalej ulicą Długą w jedną i drugą stronę. Pech chce, że także starostwo jeszcze przed wyborami w tym miejscu chce prowadzić prace.Zatem czy samorządy sobie nie wejdą w drogę?

Jak się dowiedziałem Urząd starostwa powiatu częstochowskiego, w ramach naboru z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, złożył wniosek na pozyskanie środków na  remonty siedmiu odcinków nakładek, w tym także w Łojkach.

Starostwo chce tam wyremontować ryneczek na odcinku od przepustu na ul. Podmiejskiej do Długiej. Mają pojawić się nowe krawężniki i nakładka asfaltowa na ul. Długiej w kierunku Częstochowy. Wniosek czeka na ocenę formalną do końca kwietnia. Jeśli zostanie pozytywnie zaopiniowany to trafi do Warszawy. Gdy starostwo otrzyma informację, że dostanie wskazane środki to powiat ma 60 dni na zgłoszenie robót. Po podpisaniu umowy z Urzędem Wojewódzkim w Katowicach, starostwo ma 12 miesięcy na realizację tej inwestycji. Nieoficjalnie mówi się, że prace mogą ruszyć już latem br.

Zatem czy dwie inwestycje gminy Blachownia i starostwa częstochowskiego spotkają się na Długiej? Powiat będzie chciał rozmawiać z przedstawicielami naszej Gminy, aby w tej kwestii dojść do porozumienia.

Inny problem to prostopadłościan betonowy z napisem ŁOJKI, który posadowiony został na gruntach powiatu. Ta mała architektura jednak nie była uzgadniana z Urzędem Miejskim w Blachowni , a jak się okazuje postument stoi na wytyczonej trasie przyszłej kanalizacji. Teraz przez  podbudowę inwestycja kanalizacyjna może być zagrożona. Jakby tego było mało to okazuje się, że starostwo najpierw z gminą Blachownia uzgodniło przebieg kanalizacji, a potem sołtys Łojek otrzymała zgodę na posadowienie „pomnika” właśnie na planowanej sieci. Kuriozum.