RATUJMY GMINĘ

ratujmyyyyNależy zapytać przed kim? Przed burmistrzem, która próbuje nadrabiać to co Gmina Blachownia nie zrobiła w poprzednich latach? Czy może przed pierwszym Komitetem, który nie zebrał wymaganej liczby podpisów, by doprowadzić do referendum? A może przed drugim komitetem, który (prawdopodobnie) składa się z tych samych osób i teraz ponownie zbiera podpisy przeciwko burmistrzowi w Blachowni?

 

Czytając ulotkę Komitetu Referendalnego, (oczywiście nikt się pod nią nie podpisał), po raz kolejny nawołującą do referendum, zastanawiam się czy to jeszcze demokracja czy próba nękania burmistrza Blachowni? Żeby miała mniej czasu zajmować się istotnymi sprawami dla Gminy tylko odpowiadać na absurdalne zarzuty? A może chodzi o to, aby gonić króliczka – choć jak kiedyś mnie pouczyła jedna z pań sołtysek – „panie Marku nie chodzi o łapanie, a o złapanie króliczka i my go złapiemy”.

Jakie tym razem komitet referendalny „incognito” przedstawił argumenty?

 

 Zarzut – 1 oświadczenie majątkowe – sprawa w prokuraturze.

Jeśli KR chodzi o oświadczenie majątkowe burmistrza to nie wiem czy jest mu wiadomym, że prokuratura nie znalazła znamion złamania prawa i umorzyła sprawę.

 Zarzut 2 – zadłużanie Gminy kredytami w 2015 – 1,5 mln zł i w 2016 – 2,5 mln zł.

O ile w 2015 roku wysokość kredytu rzeczywiście się zgadza, o tle w 2016 jest napisana nieprawda bowiem Gmina wzięła kredyt – 2 mln zł.  A może KR pomylił liczby z wcześniejszymi latami? Tak dla odświeżenia pamięci – w 2013 roku Gmina wzięła 3 mln 449 tys. zł., a w 2014 – 2 mln 610 tys. zł. Inna prawda jest taka, że dzisiaj każda gmina sięga po środki, ale nie na „przejedzenie”, tylko na inwestycje, które finansowane są przede wszystkim ze środków unijnych.

 Zarzut 3 – ogromne wydatki na nie cieszące się popularnością lodowisko. Rzeczywiście ponad 4,5 tysiąca osób, które w niecałych 3 miesięcy skorzystało w miejskiej ślizgawki to słaba popularność.

Czy wydanie ponad 100 tys. zł. na lodowisko dla poprawy bezpieczeństwa dzieci, aby zimą nie musiały się ślizgać się na zamarzniętym zbiorniku wodnym to tak dużo? W dodatku przy obsłudze lodowiska zostały zatrudnienie osoby bezrobotne.

 Zarzut 4 – odwołanie sołtysa w Cisiu.

Jaki może być to zarzut skoro jak pokazało życie, odwołania sołtysa chcieli sami mieszkańcy sołectwa i zdecydowaną większością uczynili to. Mało tego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach na posiedzeniu 8 lutego odrzucił 4 skargi Pana Gąsiorskiego. (pisałem o tym 2 marca br.)

 Zarzut 5 – zamknięcie przedszkola.

Jeżeli zarzutem jest chronienie dzieci przed wykwitami grzybnymi, zawilgoconymi ścianami – to rzeczywiście burmistrz Szymańska popełniła poważne przestępstwo. Teraz według planów maluszki po remoncie będą przebywać „w okropnych” warunkach. W suchych murach, dobrze doświetlonych salach, będą mieć w końcu kuchnię, która spełnia warunki techniczne, a przy każdej sali dla dzieci będą toalety. (pisałem o tym 28 lutego).

 Zarzut 6 – brak pomocy przy uprzątnięciu wysypiska w Wyrazowie.

Z mojej wiedzy wynika, że burmistrz wiele razy proponowała pomoc w posprzątaniu terenu. Ale nie na zasadzie, że Gmina wjedzie z buldożerami i na koszt podatników posprząta prywatną posesję. W takim przypadku dopiero, by się naraziła… nie tylko prawu.

 Zarzut 7 – afera z niebezpiecznymi odpadami.

Zorientowane osoby doskonale wiedzą, że nie ma tu mowy o złamaniu prawa przez burmistrza Blachowni. Ani próbie ukrywania czegokolwiek przed ludźmi. (pisałem o tym 15 lutego). Mam wrażenie, że aferę, podpuszczając mieszkańców zrobił zupełnie ktoś inny.

 Zarzut 8 – obniżenie środków finansowych na kluby sportowe.

Podział środków na organizację jest podobny do z zeszłego roku. Są kluby które nie będą zadowolone ale są też nowe zadania (jak siatkówka), które też muszą otrzymać dofinansowanie. Ogólnie w tym roku na podmioty sportowe pójdzie więcej środków.

 Zarzut 9 – Nieodśnieżone ulice.

Dziwna sprawa bowiem zimy w tym roku praktycznie nie było. A to, że były trzy wypadki na Wielkoborskiej bardziej może świadczyć, nie o braku odśnieżania dróg, choć nie twierdzę, że nie było ślisko, a niedostosowania prędkości przez kierowców do panujących warunków.

Dla przypomnienia jak kiedyś władza odśnieżała drogi.

 5.12.20115 grudnia 2011 rok godz.9 ul. Cmentarna

 

16.02.2012

16 luty 2012 rok ul. Bankowa 

 

 

 

 

 

Zarzut 10 – brak działań w kierunku oczyszczania zbiornika.

Nie wiem jakich działań spodziewali się przedstawiciele KR? Że burmistrz w rok oczyści zbiornik i zbuduje wokół stawu infrastrukturę? Z mojej wiedzy wynika, że jest przygotowywana koncepcja przebudowy zbiornika, a obecnie w tej sprawie trwają rozmowy z PZW i starostwem. Więcej na ten temat będzie w najbliższym wydaniu Wiadomości z Ratusza. Jak trudne są takie zadania może świadczyć fakt, że poprzednikom nie udało się oczyścić zbiornika w ciągu 8 lat.

 Zarzut 11 – brak nowych inwestycji.

Może rzeczywiście nie widać spektakularnych inwestycji, za kilkadziesiąt milionów złotych, być może dlatego, że obecna burmistrz musi naprawić to co zastała. Czyli na nowo musiała rozpisać przetarg na budowę strażnicy OSP, dokończyć budowę Ryneczku, którego dzisiaj nie chcą handlowcy (tak był potrzebny) czy prostować sprawy nierozliczonej hali sportowej. Szkoda, że KR nie chciał zauważyć nowej ul. Bankowej pod lasem, chodnika w Ostrowach czy parkingów w Łojkach i Cisiu.

 Zarzut – 12 Sami swoi na stanowiskach w Gminnych komisjach.

Odpowiedzialność za Gminę Blachownia bierze Pani Sylwia Szymańska trudno, żeby obstawiała się osobami z otoczenia swojej poprzedniczki. Wystarczy, że utrzymuje na stanowiskach tych powołanych już po przegranych wyborach przez poprzednią burmistrz lub takich, którzy czy to w Urzędzie czy podległych jednostkach jasno deklarują niechęć do jej osoby. 

 

Moim zdaniem ta ulotka powinna trafić do prokuratury za podawanie nieprawdziwych informacji. Tylko kogo tu oskarżyć skoro nikt nie ma odwagi się pod nią podpisać. Dlatego zachęcam Państwa, aby się nie podpisywać na kartach u osób, które nawołują do odwołania burmistrza Blachowni. A każdy kto chciałby się dowiedzieć prawdy zawsze może w każdą środę zapukać do drzwi burmistrza Blachowni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.