ODCHODZĄ PROBOSZCZOWIE

WalaszczykPo 27. latach, oddanej pracy na rzecz parafian w Blachowni ks. Andrzej Walaszczyk odchodzi na zasłużoną emeryturę.

Ksiądz Andrzej Walaszczyk, który święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1969, jako wikariusz pracował w parafiach: w Borzykowej, Bogdanowie,  Konopiskach. W latach 1978 – 1982 organizował parafię św. Maksymiliana w Aleksandrii. W latach 1982 – 1989 był proboszczem w Skomlinie. Dokładnie 20 grudnia 1989 roku ksiądz Andrzej Walaszczyk przybył do Blachowni, gdzie na długie lata objął parafię pw. Św. Michała Archanioła.

koswewnatrzCo ks. proboszcz zostawia po sobie? Wystarczy spojrzeć na zdjęcia sprzed 30 lat i obecnie, na żywo. Przede wszystkim wybudowanie dwóch świątyń w Cisiu w 1991 roku i na Błaszczykach pw. Najświętszego Zbawiciela w 2001 roku. Budowa cmentarza na Błaszczykach. Odbudowa nowej wieży kościoła, którą zmiotła wichura 15 sierpnia 2008.  Wymiana dachu kościoła. Gruntowny remont wewnątrz i zewnątrz świątyni. Zmiana otoczenia samej świątyni. Przebudowa salki pw. św. Barbary na kaplicę Wieczystej Adoracji. Staraniem ks. Walaszczyka pod zakrystią powstała kaplica przedpogrzebowa. To nie koniec inwestycji. Należy jeszcze wspomnieć: dokończenie budowy ogrodzenia wokół plebani, zburzenie drewnianych i wybudowanie  murowanych salek katechetycznych, wymiana okien na plebani. Ks. proboszcz powiększył obszarowo dwukrotnie cmentarz parafialny i ogrodził go w całości. Przez 15 lat wydawał lokalny miesięcznik „Michael”. Do tego należy jeszcze wspomnieć niezmierzoną pomoc duchową i materialną na rzecz samych parafian. Osobiście zapamiętam też piękne, przepełnione wiarą kazania ks. Andrzeja, w których nigdy nie słyszałem o polityce czy sprawach finansowych.

 

Ks. Andrzej Walaszczyk został uhonorowany tytułem kanonika gremialnego Kolegiackiej Kapituły Radomszczańskiej pod wezwaniem świętej Jadwigi Królowej przy kolegiacie świętego Lamberta w Radomsku, a także tytułem Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości. Nieoficjalnie mówi się, że miał propozycję objęcia stanowiska biskupa, ale odmówił.

Ks. Andrzeja na stanowisku proboszcza zastąpi ks. Tomasz Wrona proboszcz parafii w Starokrzepicach, który pełnił tę funkcję od 2012.

 

kornackiprawyZ urzędem parafialnym żegna też ks. Andrzej Kornacki z parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu. Ks. Andrzej proboszczem w Ostrowach był od 1985 roku.

arturNowym proboszczem zostanie ks. Artur Stopikowski, który w latach 1999-2000 był wikariuszem w Blachowni.

 

 

 

Z parafii pw. Św. Michała Archanioła odszedł już ks. Łukasz Latawski. Odchodzi do bardzo starej parafii z 1250 roku w Zawierciu-Kromołowie pw. Św. Mikołaja BM.

 

Uroczyste pożegnanie księży proboszczów odbędzie się w najbliższą niedzielę. Ks. Kornackiego na mszy o godz. 9.30 w Ostrowach zaś ks. Walaszczyka o godz. 12 w Blachowni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.