ZMIANA NAZWY UL. 16-GO STYCZNIA. NIESTETY

Wojewoda śląski uznał, że nazwa ul. 16 Stycznia kojarzy się z ustrojem totalitarnym dlatego zmienił nazwę na Janusza Korczaka. Można żałować, że wojewoda nie wrócił do starej nazwy tej ulicy czyli do Szkolnej. Janusz Korczak to spuścizna po patronie gimnazjum, którego już nie ma.

Ustawa dekomunizacyjna weszła w życie 7 stycznia 2018 roku. Nowe przepisy zakładają m.in. konieczność wyrażenia zgody przez IPN i wojewodę na ponowną zmianę nazw zdekomunizowanych ulic czy placów oraz skrócenie czasu – do końca marca 2018 r. – na usunięcie pomników upamiętniających komunizm lub inny ustrój totalitarny. Za „propagujące komunizm” ustawodawca uważa także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989. A nazwa 16 Stycznia związana była z nadaniem praw miejskich, a nie z „wyzwoleniem” Blachowni bo to nastąpiło 17 stycznia.

A teraz kilka absurdów tych przepisów bo jak pokazuje życie różne są wyroki w sprawie ustawy dekomunizacyjnej. Blachownia miała wyjątkowego pecha, że nazwa 16 Stycznia wojewodzie śląskiemu skojarzyła się z totalitaryzmem. Dowody? Proszę bardzo.

Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał w piątek wyroki WSA o uchyleniu ponad 40 zarządzeń wojewody mazowieckiego, zmieniających nazwy ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną – w tym ws. zmiany al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego. Uchylenia zmian tych nazw są więc prawomocne.

Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę kasacyjną złożoną przez wojewodę łódzkiego. Tym samym Plan Lecha Kaczyńskiego po blisko roku wróci do swojej wcześniejszej nazwy czyli Placu Zwycięstwa.

NSA przywrócił Pstrowskiego. Co z Dąbrowszczaków? W Naczelnym Sądzie Administracyjnym została rozstrzygnięta sprawa nazewnictwa dwóch ulic w Olsztynie: dawnej Pstrowskiego i Poznańskiego na Osiedlu Generałów. Urząd Miasta kwestionował też zmianę ul. Dąbrowszczaków na Erwina Kruka.

W Poznaniu pozostaje ulica 23 Lutego, nie będzie za to ulicy im. por. Janiny Lewandowskiej. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną wojewody wielkopolskiego. Także w Grodzisku Wielkopolskim pozostaje ul. 27 Stycznia.