ZAPROSZENIE NA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W czwartek 11 listopada będziemy obchodzić 103 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W kościele pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Blachowni o godz. 12 odprawiona zostanie Msza św. w intencji Ojczyzny.


.

Następnie, ze względu na pandemię, samorządowcy w kilku miejscach pamięci indywidualnie złożą kwiaty.


11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Po 123 latach naród polski odzyskał niepodległość.
O pierwszych dniach niepodległości w Blachowni nie wiele wiadomo. Wszelkie dokumenty opierają się na szczątkowych wzmiankach o miejscowej hucie czy życiu parafialnym.


Wiadomo, że po odzyskaniu niepodległości miejscowa ludność rozbroiła żołnierzy niemieckich, którzy stacjonowali w baraku mieszczący się obok dzisiejszego USC. Ogromne znaczenie dla życia mieszkańców miała miejscowa huta. Powołano tam Radę Robotniczą, a rozporządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu z marca 1919 roku powołano Państwową Hutę „Blachownia”. Początki i życia i produkcji po uzyskaniu niepodległości były bardzo trudne. Wiadomo, że na terenie huty rozpoczęła się produkcja na trzech wydziałach: odlewni, emalierni i tłoczni. Pracowało tam około 300 osób. W 1919 roku, dzięki przychylności dyrektora Huty Konrada Kułakowskiego, powstała straż ogniowa. W tym samym czasie zaczyna działać też orkiestra dęta. 3 lata po odzyskaniu niepodległości powstał klub piłkarski RKS Blachownia.

Wiadomo, że w 1928 roku w Blachowni wkopano dąb, który został ogrodzony metrowym płotem. Miejscowi hutnicy posadowili specjalny głaz. Plac nazwano Niepodległości. W 1939 roku Niemcy zniszczyli to miejsce, by zatrzeć wszelkie symbole niepodległościowe.

foto zbiory Zbigniewa Biernackiego