ZAPEWNE PANI WIE


Na ostatniej sesji jedna z mieszkanek Ostrów, jak sama przyznała kiedyś radna, zgłosiła kilka uwag i próśb do burmistrza Blachowni.

Pani poruszyła szczególnie dwie sprawy.

Posesja przy ul. Bema 3, która z drugiej strony sięga ul. Biegańskiego. Chodnik przy Bema i Biegańskiego na wysokości nieruchomości jest nie do przejścia. Ukorzeniły się akacje i brzozy. Chodnik jest zanieczyszczony igłami z drzew.


Na samej posesji, gdzie kiedyś był szpital płuc, stoi budynek widmo. Jest to siedlisko szczurów i myszy. Mieszkańcy, którzy zgłaszają sprawy do mnie, nie życzą sobie takich lokatorów. Proszę panią burmistrz o działania w tej sprawie.


Druga sprawa – chodnik pomiędzy ul. Sienkiewicza, a ośrodkiem. Jego stan wymaga natychmiastowego działania. Liczne dziury to realne niebezpieczeństwo dla pieszych, rowerzystów, inwalidów czy matek z wózkami. Brak oświetlenia w tym miejscu sprawia całkowitą niewidoczność. Ludzie tam idący są narażeni na napady czy kradzieże. Związku z tym proszę o podjęcie działań.


Była radna, nie kryjąc żalu, że tyle dobrego robi się w centrum Blachowni, a o Ostrowach zapomniano, prosiła jeszcze o działania w kwestii zalewanej ul. Kopernika po większych opadach deszczu oraz naprawy kanalizacji na cmentarzu. Ludzie nie mają gdzie nabierać wody, a awaria trwa od wiosny. Na zakończenie była radna prosiła, aby w Ostrowach wybudować jakiś mały, skromny market. W Blachowni macie ich tyle, a u nas w Ostrowach nie ma. Mamy tylko malutki sklepik.


Burmistrz Sylwia Szymańska odpowiedziała.

1. Szanowna Pani. Jako była radna zapewne Pani wie, że sprawa braku wody na cmentarzu jest w gestii właściciela terenu czyli miejscowego probostwa.

2. W sprawie ul. Kopernika, która znajduje się w Ostrowach zapewne Pani wie, że ulica ta jest drogą powiatową. Jeżeli radny z Pani terenu złoży w tej sprawie interpelację do my ją niezwłocznie przekażemy do Powiatowego Zarządu Dróg.

3. W sprawie chodnika przy ośrodku. Występowałam o komunalizację tego terenu, który należy do Skarbu Państwa. Niestety do tej pory nie mamy pozytywnej decyzji w tym zakresie, sprzątamy ten teren, ale nie należy on do nas. W zakresie odcinka ulicy Sienkiewicza od wjazdu z DK 46 do DPS, co roku składamy do Powiatu prośby o remont chodnika i ulicy, wybudowaliśmy w drodze powiatowej rondo, wzdłuż Sienkiewicza mamy piękny wskazany przez Panią odcinek prosi się o remont. Niestety Zarząd Dróg Powiatowych nie reaguje. Prosiłam też radnych powiatowych o interwencje, bez skutku. Gmina mogłaby partycypować w kosztach, ale z własnych środków nie może tego remontować.

4. Budynek dawnego szpitala płucnego. W tej kwestii wielokrotnie interweniowaliśmy u właściciela nieruchomości, który z tego co wiem wystąpił o warunki zabudowy dla przedmiotowej działki. Z mojej wiedzy wynika, że będzie tam realizowana inwestycja, zatem mam nadzieje, że jak Pani nazwała budynek widmo zamieni się w jakiś ładny obiekt.

5. Była Pani Radną, więc zapewne Pani wie, że zadaniem Gminy nie jest prowadzenie sklepu czy budowa marketu. Na to, żeby na jakimś terenie powstał market czy inny sklep samorząd nie ma wpływu.

Bardzo mi przykro z powodu Pani niezadowolenia. Systematyczną pracą i determinacją już drugą kadencję zmieniamy gminę i jak zawsze podkreślam ważny dla mnie jest zrównoważony rozwój całej gminy. To, że większość inwestycji zadziało się w centrum to efekt dedykowanych środków unijnych, które można było pozyskać i wydatkować na ściśle wskazane inwestycje. Nie zgodzę się jednak z Panią, że gdzie indziej i jakoby w Ostrowach nic się nie robi. Tak na szybko z pamięci wymienię choćby kilka ważnych dla mieszkańców inwestycji: projekt kanalizacji w dzielnicy Ostrowy, w części zrealizowany kanalizacja w ulicach: Wojska Polskiego, Wiśniowej, Bema, Kopernika, Żwirki i Wigury, Konopnickiej, Dworcowej oraz Pocztowej. Budowa parkingu przy Szkole Podstawowej, bieżni i siłowni zewnętrznej, budowa ulic Spokojna, Kawowa, Przechodnia, Pogodna, Wspólna. Wymiana oświetlenia na ledowe, budowa oświetlenia przy Kawowej. Również w Szkole Podstawowej realizowany jest unijny projekt dla uczniów. Mieszkańcy Ostrów korzystają z bezpłatnego transportu. Mam świadomość, że priorytetem dla Ostrów jest dalsza budowa kanalizacji i mam nadzieję, że tą inwestycję zrealizujemy. Jesteśmy do niej przygotowani i czekamy tylko na zewnętrzne środki. Zgodnie z planem inwestycyjnym będziemy także modernizować kolejne uliczki.

Nie chciałabym Pani urazić, ale proszę zrobić rachunek, co udało się zrealizować podczas, gdy Pani była radną Ostrów.